Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia LUTEISTA?

Vierailija
02.07.2010 |

Ällö aihe, tiedän.

Mutta luin tänään jutun Hesarista luteiden torjunnasta ja aloin miettiä, mahdoinkohan nähdä luteen mökillä siivotessani. Sellainen pieni, pyöreä ja mahdotttoman nopealiikkeinen ötökkä pyrähti karkuun, kun imuroin keittiöstä lattialistan takaa (siellä oli sellainen laudoista tehty, irrotettava sokkelilista keittiön kaappien edessä).

Puremathan näin kesäisin menevät helposti hyttysten piikkiin.

Onko niitä oikeasti vaikea nähdä/todeta? Onko aina pitänyt tilata tuholaistorjuja?

Inhottaa. Ostettiin tuo mökki juuri ja pelottaa, jos sieltä tulee "tuliaisia" kamppeiden mukana kaupunkiasuntoommekin vielä.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä keittiössä? Ei ole omakohtaista kokemusta.

Vierailija
2/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin tarkkaan ole vielä katsonutkaan...

Näkeekö niitä muuten hyvin paljaalla silmällä?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta eikö kukaan ole moisiin ällötyksiin törmännyt...?

ap

Vierailija
4/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo -18 asteessa, joten aika harvoin niitä kesämökeillä on. Vai onko teidän mökki talvenkin lämpimänä?

Vierailija
5/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siellä noita ällötyksiä on kuvina.. hyi..

Vierailija
6/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ehkä makuuhuoneessa luteita. Minut syötiin aivan täyteen näppylöitä (näyttivät minulla hyttysenpuremilta). Joka yö tuli parikymmentä lisää ja kutisivat sietämättömästi.



Luteita ei käsittääkseni ole helppo nähdä, koska menevät päiväksi jonnekin näkymättömiin. Mekään emme sellaista kertaakaan nähneet, mutta mitään muuta selitystä noille puremille ei keksitty. Ja kerran näkyi lattialla luteen toukka; se sellainen tumma pitkulainen, noin 1,5 sentin mittainen nopealiikkeinen "mato".



Imuroimme sitten runkopatjaa urakalla monen kymmenen minuutin ajan täydellä teholla, pesimme kaikki irtoavat osat siitä, ja lähdimme pariksi viikoksi pois kotoa. Sen jälkeen ei enää lisää puremia tullut. Mutta vaikea sanoa häviävätkö ne tuolla konstilla oikeasti, itsekin luin saman jutun ja siinähän sanottiin olevan erittäin vaikea hävittää. Tosin eivät siinä maininneet, kuinka kauan luteet elävät ilman ruokaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hesarissa väitettiin, että luteet selviävät ruoatta jopa 8 KUUKAUTTA! Yöks, sitkeitä sissejä.

Aion nyt ensi toimena myrkyttää kaikki lattialistat ja sängyt itse siellä. Voihan se olla, ettei edes ollut lude, mutta siinä pääsee sitten muistakin vihulaisista samalla.

ap

Vierailija
8/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siellä noita ällötyksiä on kuvina.. hyi..


mutta koska en tosiaan siis saanut sitä ötiäistä kiinni (puistatus), enkä edes nähnyt sitä kovin tarkasti - oli niin pirun vikkelä - että en voi verrata kuvia.

Google-tiedon sijasta kysyn siis nyt omakohtaisia kokemuksia.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että luteita ei Suomessa enää juuri ole.



Nehän on reppumatkaajien vitsa ja todellakin niitä esiintyy sängyssä ja ne on todella kuvottavia. Ne myös purevat vain tiettyjä veriryhmiä ja mä olen ollut Ausseissa ja Briteissä sellasissa paikoissa, missä luteet on ollut ongelma. Ne puree silleen "nauhassa" eli jos lude on sua purrut, sulla on noin viis puremaa sievässä rivissä. Niiyä on todella vaikea hävittää ja tarvitsee siis tuholaistorjujaa, isossa ryhmässä ne erottaa vuoteesta, mutta ei ne niin isoja ole, että keittiössä näkisit sellasen vilistävän.

Vierailija
10/13 |
02.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

munina tai ötököinä. Tuon rivi-purema-ilmiön luin myös, mutta ei tee siis välttämättä monia puremia kerralla.



ap, joka toivoo olevansa luulosairas tässä asiassa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
15.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ja kerran näkyi lattialla luteen toukka; se sellainen tumma pitkulainen, noin 1,5 sentin mittainen nopealiikkeinen "mato"." 

No eipä varmasti ollut ainakaan lutikan eli seinäluteen "toukka".

Vierailija
12/13 |
15.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyviä kokemuksia on, ovat mukavia lemmikkejä. Kasvavat nopeasti kun niitä ruokkii hyvin. Lutuiset ihan syövät kädestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
17.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on tällä hetkellä kotona "ludehelvetti". On ollut puremajälkiä, veriviiruja lakanoissa (joita en osannut ennen tulkita), luteen ulostepisteitä lakanoissa ja lapsen patjan alla. Nähnytkin olen, mutta sillon en tiennyt mitä ne on.

Nyt kotona saunotetaan melkein koko omaosuus jätesäkeissä, myös sohva ja sängyt (thank god meillä on iso sauna). Myrkyttäjä tulee 4 kertaa viikon välein myrkyttämään huonekalut ja lattiat. Voin kertoa, että niitä pirulaisia en tosiaankaan halua kenellekään, ja toista kertaa en tähän halua ryhtyä. Pakkasessa ne ei kuole välttämättä edes neljässä päivässä (-20 asteessakaan). Kovin nopealiikkeisiä ei mielestäni ole, kyllä sellaisen helposti saa kiinni jos sellaisen näkee.

Jos ostatte jotain käytettynä, niin peskää,pesukoneessa 60 asteessa tai saunottakaa samassa lämpötilassa 3h. Noin aion jatkossa toimia jos ikinä mitään käytettyä uskallan hankkia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi kolme