Isot ikkunat ilman maisemaa
Mitä mieltä olette tällaisista taloista, jossa on suuret lattiasta kattoon olevat ikkunat, ja niistä ikkunoista näkyy tyyliin naapurin talo ja oma auto parkissa. Itse en ymmärrä ideaa ollenkaan. Mielestäni isot ikkunat ovat upeita, mutta vain jos näkymänä on jokin hieno järvimaisema, tai metsää/peltoa. Tai vaikka kaunis puutarha edes. Mutta en haluaisi katsella muita rakennuksia tai autoja niistä kyllä.
Kommentit (3)
Rakennetaan muodin mukaista ajattelematta muotiratkaisujen alkuperäistä funktiota.
Samaa olen ihmetellyt kierrellessäni uusilla asuinalueilla. Kaikissa on valtavat ikkunat ja maisemana pyörätie, varasto tai viereinen talo. Ulkoa näkee sisältä kaiken, jos ei ole verhoja. Talot ovat kuin akvaarioita.
Samaa olen ihmetellyt täällä meilläpäin, jossa on useampi uusi omakotitaloalue. Isot ikkunat naapuriin, ajotielle tai pyörätielle. Kaikissa kiinni olevat lamelliverhot, ettei vaan kukaan näe sisään. Valoahan niiden läpi toki tulee vähän. Mitä järkeä? Tai sitten on tontti metsään rajpittuva, mutta se iso ikkuna pitää olla sinne pyörätielle päin.