Keitätkö itäneet perunat?
Minulla on kiehumassa. Ihan kovia vielä olivat, eivät pehmentyneet. Ei ne kauhean kauan ole jääkaapissa olleet mutta alkaisiko pesty peruna nopeammin itämään?
Lisukkeeksi suppilovahvero/ sipuli/kerma kastike.
Kommentit (5)
Idut sisältävät epäterveellisiä aineita. Siksi joko kuorin itäneet perunat ennen keittämistä tai otan idut huolellisesti pois ennen kiehumaan laittoa.
En ole tainnut koskaan heittää perunaa pois itujen takia. Paitsi jos on ollut keväällä ihan pehmennyt kunnolla (lapsuuden kodissa missä viljetiin perunat itse ja kellarissa oli aina koko talveksi perunoita ja keväällä hävitettiin ylijääneet perunat.
Minkä ikäisiä täällä on kyselemässä.
En syö itäneitä. Söisin, jos olisin kuolemassa nälkään.
Kyllä ne paistaakin voi. Ihan sama millä tavalla valmistaa.
Ei itäneet perunat millään tavalla pilalla ole, jos eivät ole vihertyneet tai pehmenneet. Aika erikoista saada jo tähän aikaan vuodesta itäneitä. Ovat varmaan olleet lämpimässä pitkään.
Eikö se kauppaperunankin raja ole joku 5 mm idut? Eli keitän jos vain pientä itua.