Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi nykyään monet nuoretkin ovat niin rikkaita?

Vierailija
19.11.2022 |

Aina löytyy niitä, jotka tienaavat paljon jo alaikäisenä, saavat perintöä tai ovat rikkaasta perheestä. Veikkaan kuitenkin, että valtaosa on ihan ns tavallisista lähtökohdista. Enkä tarkoita, että satunnainen Lapin reissu tai Marimekon laukku olisi mitenkään erityisiä asioita, vaan puhun tässä nyt isommasta kokonaisuudesta. Toivottavasti ymmärrätte pointin.

Seuraan somessa monia, joilla on saman ikäisiä lapsia. Käyn paljon perhekerhoissa, lastentapahtumissa yms. Tiedän paljon nuoria perheitä.

Kaikki tuntuvat asuvat näteissä kodeissa. On uudehkoa tai remontoituja. On nätisti sisustettu, kauniit huoneet lapsilla, Marimekon astioita yms. Perheissä on hyvät autot. Lapset ovat aina kivasti puettuna ja paljon merkkivaatteita. Myös äidit aina näteissä vaatteissa ja hiukset värjätään kampaajalla yms. Käydään usein ulkona syömässä, hoplopissa jne. Kesällä tehdään reissuja jne.

Musta tuntuu, että ollaan ainoat joilla on vanhahkot autot, ihan tavallinen koti, ei rahaa mihinkään suuriin reissuihin ja mulla ei ole varaa ostella Marimekolta laukkuja jne.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulospäin esittämisen kulttuuri. Annetaan tuollainen vaikutelma, mutta eletään kädestä suuhun. 

Vierailija
2/3 |
19.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ulospäin esittämisen kulttuuri. Annetaan tuollainen vaikutelma, mutta eletään kädestä suuhun. 

On varmasti totta, mutta pitää silti olla isot tulot joilla tuo lysti maksetaan. Asumisen kulut, autojen kulut, muut pakolliset menot yms vievät ison siivun. Osareitakin täytyy lyhentää.

Voisin mäkin mennä ostamaan nyt vaikka uudet sohvan ihan käteisellä, mutta se olis jostain muusta pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lainaa saanut tosi helposti ja saa vieläkin kaikkia kulutusluottoja. Itseä huvittanut/ säälittänyt työpaikoilla, kun useita nuoria jotka vakipaikan saaneet valmistumisen jälkeen: palkka suht OK, mutta ei todellakaan sellainen että sillä ostettaisiin 30-50 tuhannen skoodaa tai aloitusmallin Audia.

Samalla ostettu puolison kanssa myös OK-talo hintaan 300-400 tuhatta kun lainaa saanut vielä korkojen ollessa nollissa. Vaatteet myös usein jotain merkkejä joita vanhukselta käyttivät vuosikymmeninä sitten Ilmeisesti halutaan näyttää ja esittää varakasta vaikka todellisuus palkkatasosta ja varallisuudesta on toinen. Käytännössä elävät arkeaan kädestä suuhun, ostavat halpoja ruokia perheilleen eivätkä pysty mitään ei-tempore kuluja maksamaan. Ja jos ollaan yhteisissä illan vietoissa, tilaavat halvimpia ruoka annoksia eivätkä tarjoa koskaan porukalle, vaikka samassa porukassa oleva vahtimestarikin niin kykenee tekemään.

Kaikki tosiaan perustunut luoton helppoon saantiin, ei oikeasti millään 2-3 tonnin nettotuloilla tuollaisia omaisuuksia säästöillä osteta. Nyt vaan alkaa ensi vuoden aikana monelle totuus valjeta, kun korot palaavat normaalille tasolle, taantumaan menty ja irtisanomisia useilla alolla,