Pikkujouluja juhlitaan kuin ennen koronaa. Linkki. Ei korona ole ohi tuohan on tyhmää.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kolme-tyonantajaa-paljastaa-mtv-lle…
Who ei ole vielä julistanut koronapandemiaa voitetuksi eikä edes eu. Se on yleisvaarallinen tartuntatauti, johon kuolee edelleen Suomessa yli 100 viikossa.
Ihan älytöntä juhlia kuten ennen korona-aikaa. Useimmilla on jo rokotuksestakin kulunut melkein vuosi.
Kommentit (28)
Aivan turha riski firmojen työntekijöille tuo.
Tosin jossain asiakaspalveluyrityksessa on kontakteja muutenkin. Mutta toisaalta moni tekee koronan vuoksi etätyötä niin paljon kuin pystyy edelleen.
Vierailija kirjoitti:
Entäs linnan juhlat!
Ne järjestetään supistetussa muodossa, jotta olisivat koronaturvallisemmat.
Mara varmaan vaatii, ettei kansaa mitenkään nyt pelotella, kun rahaa pitää saada.
Edelleen voi pysyä kotona jos pelottaa. Kuonokoppa päässä. Normaalit elää normaalisti, meiltä on jo viety liikaa.
Varovaisilta on viety vielä enemmän.
Kun varomattomat juhlivat, on varovaisten varottava vielä enemmän.
Korona ei tule poistumaan koskaan kokonaan. Loppu elämäkö pitäisi elää rajoitusten kanssa?
WHO:n voimassa olevia ohjeita tiivistetysti:
Keep yourself and others safe: Do it all!
Protect yourself and those around you:
Get vaccinated as soon as it’s your turn and follow local guidance on vaccination.
Keep physical distance of at least 1 metre from others, even if they don’t appear to be sick. Avoid crowds and close contact.
Wear a properly fitted mask when physical distancing is not possible and in poorly ventilated settings.
Clean your hands frequently with alcohol-based hand rub or soap and water.
Cover your mouth and nose with a bent elbow or tissue when you cough or sneeze. Dispose of used tissues immediately and clean hands regularly.
If you develop symptoms or test positive for COVID-19, self-isolate until you recover.
Make your environment safer
The risks of getting COVID-19 are higher in crowded and inadequately ventilated spaces where infected people spend long periods of time together in close proximity.
Outbreaks have been reported in places where people have gather, often in crowded indoor settings and where they talk loudly, shout, breathe heavily or sing such as restaurants, choir practices, fitness classes, nightclubs, offices and places of worship.
To make your environment as safe as possible:
Avoid the 3Cs: spaces that are closed, crowded or involve close contact.
Meet people outside. Outdoor gatherings are safer than indoor ones, particularly if indoor spaces are small and without outdoor air coming in.
If you can’t avoid crowded or indoor settings, take these precautions:
Open a window to increase the amount of natural ventilation when indoors.
Wear a mask (see above for more details).
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-…
Meillä on jo rokotteet ja korona on ajan myötä heikentynyt. Taitaa väkisinkin pyyhkäistä väestön yli joten hyvä aika on nyt
Vierailija kirjoitti:
Korona ei tule poistumaan koskaan kokonaan. Loppu elämäkö pitäisi elää rajoitusten kanssa?
Mistä tiedät? Kaikki pandemiat ovat päättyneet ennenkin. Tyhmillä vain ei ole yhtään kestävyyttä: kaiken pitäisi olla kuin ennen eikä mitään uutta haluta oppia.
Vierailija kirjoitti:
Aivan turha riski firmojen työntekijöille tuo.
Tosin jossain asiakaspalveluyrityksessa on kontakteja muutenkin. Mutta toisaalta moni tekee koronan vuoksi etätyötä niin paljon kuin pystyy edelleen.
No sitä voi jättää menemättä, jos työntekijä kokee juhlat riskiksi.
Nauran jos valitatte, että joululoma meni koronassa.
Lapset ovat päivittäin täysissä luokissa koulussa. Itsekin olen töissä lapsiryhmissä sentin päässä niistä lapsista. Olen eri päivinä eri ryhmissä. Eli ihmiskontakteja on meidän perheellä viikottain yhteensä ehkä 100 - 200. Siinä ei yhdet pikkujoulut enää tunnu missään.
Kyllä meillä oli normaalisti pikkujoulut jo viime vuonna. Ehti vielä juuri ennen kuin ravintolarajoitukset iskivät viimeisimmän kerran.
Pikkujoulut ei ole ainoa paikka, jossa koronavirus tarttuu. Voit saada tartunnan käytännöllisesti katsoen mistä tahansa. Eiköhän pikkujouluihin osallistuvat ole niitä, jotka jo muutenkin elävät normaalia elämää. Käyvät ravintoloissa, osallistuvat juhliin, käyvät harrastuksissaan, matkustelevat, tapaavat ystäviään jne. Osalla on lapsia, jotka ovat ihan normaalisti päiväkodissa tai koulussa, tapaavat kavereitaan, harrastavat jne. Tartunnan siis voi saada työkaveriltaan jo ennen pikkujouluja siinä missä pikkujoulujen jälkeenkin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aivan turha riski firmojen työntekijöille tuo.
Tosin jossain asiakaspalveluyrityksessa on kontakteja muutenkin. Mutta toisaalta moni tekee koronan vuoksi etätyötä niin paljon kuin pystyy edelleen.
No sitä voi jättää menemättä, jos työntekijä kokee juhlat riskiksi.
Aivan. Sen takia esim. minä jätän tänäkin vuonna kaikki pikkujoulut väliin. Miksi kasvattaa riskiä, että saisin koronataudin jouluksi tai tartuttaisin sen vielä läheisiini?
Korona ei ole enää yleisvaarallinen tauti. Rokotesuoja on jo kattava ja suojaa hyvin koronatartunnoilta sekä ainakin vakavalta tautimuodolta. Oireisena ei saa tulla juhliin. Mitään riskiä ei ole. Juhlitaan nyt kun siihen viimein on mahdollisuus. Eihän kukaan enää käytä maskeja ja kumihanskoja kaupassakaan ja koulut, päiväkodit ja julkinen liikenne toimimivat ihan normaalisti eli mitään suojauksia taudilta ei enää missään tarvita. Hysterian aika on ohi.
Jouluna sitten altistuneena isovanhempien luo.
Pikkujoulut eivät lisää uusia kontakteja, koska ne yleensä pidetään porukan kesken, joka muutenkin kontaktoi toisiaan.
Rokotuksesta vuosi, influenssa jyllää, norovirus jyllää.