Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten lapsi varustetaan hyvin päiväkotia varten?

Vierailija
03.05.2010 |

Kolmevuotiaani aloittaa syksyllä päiväkodissa. Tarvitaanko jotain erityistä vaatetta tai tavaraa? Pitääkö olla reppu, tossut, yms? Useita haalareita? Mitä muuta pitää ottaa huomioon?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unilelukin voi olla. Ulkovaatteita ei tarvii kaksia olla.

Vierailija
2/2 |
03.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim meillä toivottiin sisäkenkiä, ei tossuja. Haalareitakin on vain yksi, mutta kurahousuja toivottiin, samoin saappaita. Reppu meillä on lapsella, mutta ei se mikään pakko ole; joskus saattavat kyllä tehdä jotain pikku retkiä, jolloin joku kassi on ihan tarpeen (voihan se ehkä olla vaikka pieni muovikassikin, mutta ei tietty niin söpö). Vaihtovaatteita ainakin yksi vaatekerta - riippuen lapsen tarpeesta; meillä ovat olleet tarpeen erityisesti varasukat (lapsi hikoilee jaloistaan tosi paljon) ja varahanskat (onnistuu aina sotkemaan hanskansa, vaikka olisi ihan kuivaa). Lisäksi usein tarvitaan joku jumppa-asu, mutta se voi olla vaikka t-paita ja shortsit.



Mutta kannattaa tosiaan kysyä päiväkodista, jos heillä on jotain erityistoivomuksia ennen kuin menee hankkimaan mitään ehkä turhaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi seitsemän