Väliseinän purkaminen, ohjeita?
Pitäisi purkaa pieni väliseinä (puurunko, kipsilevy). Ei kantava, ei sähköjä, joten ajattelin yrittää itse enkä hankkia remppamiestä. Onko kokemuksia tai vinkkejä tähän hommaan? Miten siistitte katon?
Kommentit (11)
Sekopää pesiytyy nyt näköjään muiden ketjuihin.
Ömmm, googlesta löytyy. Varmaan semioleellista myös, että ei mene putkia seinän sisällä? Jos on ihan vaan väliseinä, missä ei mitään "tärkeää" sisällä niin varmaan hengityssuojaimia kannattaisi käyttää jos on jotain villaa sisällä. Sitten vaan väkivalloin päiväsaikaan alat hajottaa sitä. Jos on tosiaan kipsilevy niin eiköhän siihen saa ihan vasaralla hakattua reiän johonkin nurkkaan vaikka sen rungon viereen. Sitten jatkat sitä reikää niin, että alkaa irtoamaan palasia. Mahdollisimman isoina levyinä jos saat otettua niin kivempi. Keräät "siististi". Sitten ne täytteet keräät. Sitten varmaan tarvit poran, että saat puurungon purettua, siis varmaan ruuveja pois jne ja sopivat kärjet tietty poraan. Sitten hävität roskat ja sitten sulla on selvillä, mitä pitää paikata/viimeistellä.
Millainen katto ja lattia? Aika oleellinen tieto.
Leka käteen vaan, ei se kipsilevy muuta tarvitse. Jos haluat vain tietyn osan seinästä niin puukkosaha on parempi, mutta sitä käyttäessä on varmistettava että seinän sisällä ei todella mene sähköjohtoja tai vesiputkia. Leka siinä mielessä helpompi.
Levitä lattialle molemmin puolin pressu tai pahvi suojaksi niin on mukavampi siivota, kipsilevystä tulee jonkin verran pölyä.
Rangat on 60cm välein pystyssä ja ne on joko ohutta peltiä tai puuta, tämä siis jos seinän on rakentanut ammattilainen eikä pelle peloton.
Jos kyseessä taloyhtiö niin otat remppamiehen hoitamaan homman ja muistat ennen työn aloitusta keskustella isännöitsijän kanssa siitä miten homma hoituu.
Jos kyseessä omakotitalo niin suosittelisin ottamaan remppamiehen. Jos välttämättä haluat itse rikkoa paikat niin käy kirjastosta lainaamassa remontointia käsittelevä opus. Siitä saat parempia neuvoja kuvineen kuin palstalta ikinä.
Vierailija kirjoitti:
Jos kyseessä taloyhtiö niin otat remppamiehen hoitamaan homman ja muistat ennen työn aloitusta keskustella isännöitsijän kanssa siitä miten homma hoituu.
Jos kyseessä omakotitalo niin suosittelisin ottamaan remppamiehen. Jos välttämättä haluat itse rikkoa paikat niin käy kirjastosta lainaamassa remontointia käsittelevä opus. Siitä saat parempia neuvoja kuvineen kuin palstalta ikinä.
No ei todellakaan tarvitse remonttimiestä kipsilevyjen ja väliseinärangan purkuun. Haloo nyt.
Purku onnistuu kun alkaa vaan tekemään ja käyttää maalaisjärkeä.
Pari knoppia voi tulla tai olla tulematta:
- betoninauloilla kattoon/lattiaan ammuttu ala- ja yläjuoksu
- katosta puuttuu seinän kohdalta ruiskurappaus ja katon liittymäkohdassa kipsiin on "pahvinen" saumanauha
- lattiaa/parkettia ei tietenkään ole seinän kohdalla, mitä lattiaa ja kenen asentamana paljaatuvaan uraan?
Aiheellisesti on huomautettu että osakeyhtiöhuoneistossa pitää olla lupa muutostöihin, samoin jos asuu vuokralla.
Jos asut kerrostalossa on isännöitsijälle pakko tehdä muutöstyön ilmoitus. Se suojelee sinua jatkossa, jos siitä pois muuta. Päälle tulee sitten lopputarkastus ja hyväksyntä, joten olet ns vapaa vastuusta. (Tiedän, se on turhauttavaa, mutta itse pelaan varman päälle)
Hyvät ohjeet jo saitkin, että suojaat lähiympäristön ja ei kun leka heilumaan. Jos siinä on metalliset tukirangat niiden saaminen irti voi olla vähän haasteellista. Itse käytin rautasahaa, sillä asunnossani ne olivat kiinni lattiassa ja katossa kulkevissa tukirangoissa. Vähävoimaisena jouduin pyytämään veljen avuksi siihen hommaan.
Minulla on lattia tammiparkettia, niin hankin tammilautaa, hioin sen laudan reunat, pyöreiksi, lakkasin ja peitin lattialle syntyneet jäljet niin. nyttää ihan kivalta ja sopii tilaan. Katon koetin taiteilla ruiskukattoon sopivaksi kitillä ja töpöttelemällä samanlaiseksi kuin muu katto. Kittiä meni tosi paljon. Lopulta oli pakko maalata koko katto, mutta ihan hyvä on.
Omakotitalossa se seinä voi olla myös muotoa jäykistävä, vaikka ei olisikaan kantava, esim. pitkän ulkoseinän keskellä oleva väliseinä saattaa tukea sitä ulkoseinää nurjahdukselta, vaikkei päällä olisikaan mitään. Toisaalta kantavia seiniäkään ei ole helppo puurunkoisessa talossa bongata, jos ei ole rakennekuvia käytettävissä.
Vierailija kirjoitti:
Omakotitalossa se seinä voi olla myös muotoa jäykistävä, vaikka ei olisikaan kantava, esim. pitkän ulkoseinän keskellä oleva väliseinä saattaa tukea sitä ulkoseinää nurjahdukselta, vaikkei päällä olisikaan mitään. Toisaalta kantavia seiniäkään ei ole helppo puurunkoisessa talossa bongata, jos ei ole rakennekuvia käytettävissä.
Jos seinä tukee ulkoseinää, on se usein jotain muuta materiaalia, kuin puuta. Jos se kuitenkin on puuta, on sen paksuus yli 10cm. Nykyaikaiset kattotuolit eivät makaa seinän päällä; niissä on oltava joustovara. Tämä omakotitalossa.
Rakentamisen taso nollassa, kun väliseinä tukee ulkoseinää ja kattotuolit niin ohuita, että oltava joustovara: muuten katkeavat.
Ei mulla muuta... Ai, niin no sen verran, että täällä jos kyselee väliseinäpurusta, on se hyvä suosiolla jättää osaavampien hanskaan.
Jopa oli vitsikäs. Muita neuvoja?