Lue keskustelun säännöt.
onko täällä ketään jolla lapsen isä vankilassa? tai joutumassa?
23.04.2010 |
me ei olla yhdessä,mutta poika asuu minun luona joka toinen viikko. josakin vaiheessa pojan isä joutuu 4kk istuun vankilassa.ja Poika tulee mun luo asuu siksi aikaa.
miten lapsi suhtautunut?
Kommentit (2)
Muuten en tunne ketään joka olisi ollut vankilassa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Minun isäni on istunut vankilassa eri mittaisia pätkiä koko elämäni ajan. Ihan pienenä se ei ollut niin ihmeellistä, isä vain oli vankilassa ja kortit/kirjeet tulivat sieltä. Sikäli se oli helppoa, ettei äitini tehnyt asiasta numeroa ja isä ei muutenkaan asunut meillä, joten isä nyt sattui asumaan kodin sijaan jossain toisessa paikassa.
Kouluikäisenä sitä jo peilasi itseään kavereihin, enkä kertonut muille, että isä on vankilassa. Nyt aikuisena olen jo niin tottunut vankilakeikkoihin, että minua lähinnä nauratti, kun kuulin, että "jaha, isä istuu joulun vankilassa".
Tietääkseni vankien omaisille on oma yhdistys, jonne voisit ottaa yhteyttä ja kysellä.