Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Talon poistoilmaaukot

Vierailija
12.10.2022 |

Meillä vanha talo. Ollaan lisäilty taloon raitisilmaventtiileitä. Poistoja pesuhuoneessa ja vessassa. Keittiössä perus liesituuletin. Kysymys kuuluukin että jos liesituuletin ei ole päällä mutta jos liesituulettimen perhospeltiä jättää raolleen poistuuko ilma siitä vai muuttuuko raittiinilman tuloksi?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todennäköisesti poistuu, mutta voit testata vaikka savulla varovasti. Eli sytytät ja sammutat tulitikun liesikuvun alla ja katsot, meneekö savu liesituulettiimeen. 

Jos pesuhuoneen ja vessan poistot kiertävät liesituulettimen kautta, eli se on talotuuletin, voi olla ettei ilma kierrä koneen ollessa sammuksissa. Tätä voit testailla esim. hyvin ohuella paperilla. 

Vierailija
2/2 |
12.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesällä poistaa kuumalla ilmalla, Kun ilma on ulkona viileämpää, niin raitista tuloilmaa tuo keittiöön. Kutsutaan painovoimaiseksi ilmanvaihdoksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla