Kyllä raha tekee onnelliseksi,jolla sitä ei ole väittää muuta.
Usein kuulee jupinaa ettei raha tee onnelliseksi,en ole kuullut kenenkään sanovan niin,joilla rahaa on. Aivan helvetin onnetonta elämää rahattomilla, stressiä yms.
Kommentit (19)
Ei raha tee onnelliseksi. Se kyllä poistaa liudan stressinaiheita ja huolia, mutta yhtä onneton voi olla miljoonakartanossa kuin slummissa.
Ei ihmisen elämä riipu hänen omaisuudestaan, vaikka sitä ylenpalttisesti olisi.
- Jeesus
Kyllä ja ei.
Raha ei auta pään sisäisiin ongelmiin. Mutta jos niitä ei ole, niin kyllä raha kummasti ilostuttaa. Tai ei se raha, vaan se, mitä rahalla saa.
Aina tätä samaa täällä. Kerrotaan muille, mikä tekee onnelliseksi. Ikään kuin se asia kaikilla olisi sama.
Ei todellakaan tee onnelliseksi, hyvä esimerkki minä, olen todella onneton. Mutta kyllä se tuo turvaa kun tietää ettei tarvitse miettiä koko ajan hintoja. Vaikka ei minullakaan sitä paljoa ole, useampia kymmeniä tuhansia vain.
Varmaankaan nousukastuttavapiirissäsi ei asiasta puhuta. Itse kyllä tunnen monia varakkaita, jotka kokevat onnensa perustuvan ihan muuhun kuin rahaan. Ja vastaavasti tunnen köyhiä, jotka kuvittelevat rahan tekevän autuaaksi.
Minulle raha tuo turvaa. Ei sillä kuitenkaan saa ostettua esim. rakastavia ihmissuhteita tai välttämättä terveyttäkään, jotka tekisivät onnelliseksi.
Vierailija kirjoitti:
Ei raha tee onnelliseksi. Se kyllä poistaa liudan stressinaiheita ja huolia, mutta yhtä onneton voi olla miljoonakartanossa kuin slummissa.
Todennäköisyys on kuitenkin paljon pienempi kuin ihmisellä, jolla elämä on kädestä suuhun elämistä ja pelkkää stressiä.
Toki on niitäkin, jotka on tyytyväisiä vaatimattomaan elämään, mutta itse alan kyllä olla aika onneton miettiessäni, miten ruoan kallistuessa ja sähkönhinnan vaan noustessa selviää niin, että lapsetkin saisi edes jossain määrin ihmisarvoisen elämän, ettei ainakaan huonompaa kuin itse 90-luvun laman lapsena. Todennäköisesti niin kuitenkin käy jo ihan sen takia, että nykyaikana pitää olla kaikenlaista, jotta edes pidetään ihmisenä. Hienot pelit ja vempeleet (joita sitten käytetään kiusaamiseen), muotivermeet sun muut. Olishan niihin varaa, jos edes se sähkönhinta pysyisi sellaisissa lukemissa, ettei mene kaikki tulot pelkkään sähköön.
Onneksi on sieniä ja marjoja pakastimessa ja vaikka mies mollaa sitä, että kaapit tursuu kuiva-aineita, joita olen ajan saatossa hamstrannut, niin jos rahat loppuukin äkisti, niin ei sentään lapset kuole nälkään.
Vierailija kirjoitti:
Ei raha tee onnelliseksi. Se kyllä poistaa liudan stressinaiheita ja huolia, mutta yhtä onneton voi olla miljoonakartanossa kuin slummissa.
Mieluummin kuitenkin itken ja ryyppään itseni hengiltä siellä miljoonakartanossa kuin katuolosuhteissa.
Tekopyhää väittää etteikö raha tee onnelliseksi. Ainakin se antaa valinnanvapautta huomattavasti.
Kyllä minä olen lukenut monenkin rikkaan olevan sitä mieltä, ettei raha tee onnelliseksi. Nämä ovat yleensä niitä, ketkä ovat olleet rikkaita useiden sukupolvien ajan, ja keillä ei ole oikeasti mitään käsitystä mitä rahattomuus oikeasti tarkoittaa ja aiheuttaa.
Raha tekee onnelliseksi, kun pystyy maksamaan omat kulunsa ja on vähän puskuriakin.
Miten kukakin onnellisuuden kokee, siitä kait se riippuu,
Ja jos raha ei tee onnelliseksi, niin ainakin se tekee elämästä siedettävämpää.
Jos raha tekisi onnelliseksi niin miten ap selittää sen että monet miljonääritkin ovat lähteneet itsemurhan tehneenä?
På finska finns ett ordspråk som kort och gott säger: Raha rauhoittaa. Det är exakt det som pengarna gör. Då man har sina sekiner fast i egendom och väldigt lite ekonomiskt rörelseutrymme, så stressar det fast man har tillgångar. Hur skall man klara av allt dagligt? Då man har någon hum om vad som behövs, lyckas det nog utan lån och kreditkortsmissbruk, men det stressar. Man var ovan.
Nu, när man inte har behövt fundera över konsumtionen, kan man fokusera på mera givande saker. Bygga, förbättra, uppgradera och ersätta.
En sak som man har rustat för är den kommande depressionen. Man har laddat upp för den med kalla kontanter. All egendom kommer att sjunka i värde (har redan gjort det), pengarna likaså, men pengarna faller inte lika mycket i värde som egendom. Vänta och se.
Det gör inte en lycklig, men lugnar nog ordentligt.
Onhan tämä mukavaa kun on rahaa ja ei tarvitse kitistä kun hinnat nousee.
Kun on kauan elänyt kohtalaisen rahattomana, tekee onnelliseksi kun viimein jää jotain ylimääräistä. Ehkä ilman selviytymiskamppailua ei sitä tietäisi.
On se nyt joka tapauksessa kivampi itkeä turkki päällä Mersussa kuin tuulipuku päällä Ladassa.
Samaa mieltä!