Onko täällä joku juhlimassa Halloweenia?
Kommentit (5)
Joo, tykkään teemaruokailuista, kutsutaan erilaisin teemoin meille toisinaan ystäviä ja välillä katetaan sellaisia ihan oman porukankin kesken ( joko kaksin tai niin, että lapsi puolisonsa kanssa on paikalla)
Ja mieheni taas ostaa herkkuja , ja näin pienellä paikkakunnalla juttu kiertää ja meidän ovella ramppaa paljon karkki ja keppos-kulkureita, sekä palmusunnuntaina virpojia. Ihan hauskaa. Mutta täälläkin olisi hyvä, että olisi samoin, kuin Yhdysvalloissa, niihin asuntoihin voi mennä missä on jotain halloween-koristelua, ei tulisi sitten harmitusta heiltä, jotka eivät asian kanssa halua olla tekemisissä.
Kekriteemalla on myös vietetty illanistujaisia, sehän on vanha suomalainen sadonkorjuujuhla.
Kurpitsalyhty ja jokin halloween-teemainen ruoka kuuluu meidän juhlintaan. Täytyy myöntää, että en ole oikein koskaan pitänyt halloweenista enkä juhlisi, jos lapset eivät olisi aikanaan toivoneet halloween-juhlintaa. Mutta erityisesti tuo kurpitsalyhdyn kaiverrus on nykyään mukava perinne minullekin.
Amerikkalaista kauppiaitten hapatusta, OSTA OSTA OSTA, miljoonabisnes!
Kauppias laittaa tavaraa myyntiin "juhla teemalla" taas kassa kilisee...
Ei kuulu suomalaiseen juhlaperintöön. Ollaan vaan reilusti hapannaamoja!
Meillä on aina Halloween, jos muilta kysytään. Nyt on taas se aika, kun pitää hamstrata pääkallokynttilöitä sun muuta koko vuoden tarpeiksi.
Kyllä. Nyt jo voi laittaa kurpitsalyhdyt ulos. Syystunnelmaa!