Minkälainen koirarotu on Superian husky?
Olisi kiva, jos sellaiset joilla rodusta on omakohtaista kokemusta kertoisivat siitä. Liikunnan tarve on tiedossa ja minulla on ollut paljon liikuntaa tarvitsevia koiria.
Minua mietityttää rodussa varsinkin paimennusvietin suuruus ja mahdollinen agressiivisuus. En haluaisi joutua pelkäämään, että koiruli käy vieraan koiran päälle tai popsasee naapurin kisun. Nämä nyt ehkä hieman kärjistettyjä esimerkkejä, mutta haluaisin siis ihan tosi rehellistä infoa rodusta.
Kommentit (7)
Vahinko että korjasit! Piti kirjoittamani että nimestä päätellen aika ihana.
Olisko huskyt vähän samanlaisia itsepäisiä itseriittoisia kuin alaskalaiset malamuutit? Ainakin ulkonäkö on samantapainen, suden oloinen.
Eikö tänne joku siperianhuskyn omistaja voisi kirjoittaa?
SUPERian husky uhkaa jatkuvasti lakoilla ja haukkuu kaiken mitä sille yrität tehdä
Superian Husky lentää viitta hulmuten auttamaan koirapuiston asukkaita mummon chihauhauta vastaan raatelemalla sen.
kivoja koiria on kun kouluttaa. meillä oli husky tykkäri asia koiran kopissa ei tehnyt pahaa.
Siperianhuskyt ihania <3 Itselläni on, ja voi että kuinka suloinen ja ystävällinen! Suosittelen ehdottomasti jos vain pystyy käyttää pitkillä lenkeillä. :)
Googlaa kuvat superhero husky tai siberian husky superhero. Sillä pääsee alkuun.
*Siperian husky....pentele.