Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SYKSYLLÄ ekaluokan aloittavat kaksoset. Mihin pistän heidät aamupäiviksi.

Vierailija
11.05.2010 |

Koulussa ei ole aamupäiväkerhoa, mihin ihmeeseen saan lapset aamupäiviksi kun ekaluokka alkaa yleensä klo. 10 ja minulla koulu tai mahd. työt jo seittemän aikaan. Älytön tilanne. Joudunko jäämään kotiin vielä vuodeksi kun lapset eivät ole kypsiä vielä olemaan yksin kotona!

Kommentit (32)

Vierailija
1/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulu alkaa useammin klo 8, kuin 10. Ota yhteyttä kouluun, ja kysy asiasta, onko mahdollista, että koulu alkaisi joka päivä klo 8. Onko siellä iltapäiväkerho?



Kun lapsia kaksi, he varmaan oppivat aika pian kulkemaan kouluun kahdestaan. Voisit ottaa syksyn kaksi ekaa viikkoa palkatonta ja harjoitella?

Vierailija
2/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On iltapäiväkerho, muttei aamupäiväkerhoa. Juuri oli kouluun tutustuminen ja sanoivat että klo. 10 alkaa ekaluokilla koulu joinakin päivinä klo. 9. Lapset eivät vaan ole kypsiä vielä kulkemaan yksin kouluun. saatan heidät vaikka matkaa on vain 100m. Toisekseen kotona eivät uskalla vielä olla kahdestaan enkä heitä kyllä jättäisikään, eivät ole siis kypsiä vielä tälläiseen.



Aloitan siis koulun syksyllä tai työharjoittelun, joudun lähtee väkisinkin n. 7.15 bussikka kaupunkiin aina. Ennen sitä vien nuoremman tytön päiväkotiin ja samalla olin ajatellut saattavani pojat kouluun mutta nyt meni suunnitelmat uusiksi kun ei tuota aamupäiväkerhoa ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole ikinä kuullut, että se _aina_ alkaisi kello 10. Korkeintaan yksi aamu viikossa.



Meilläpäin äidit tekevät yhteistyötä ja hoitavat ja saattavat lapsiaan ristiin.

Vierailija
4/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellei isä voi tehdä mitään.

Vierailija
5/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

100m matkasta pitäisi selvitä, ja kotona oloa voisitte alkaa harjoitella jo nyt. Jätät kaksin kotiin, kun lähdet kauppaan. Ensin, kun viet roskiksen tm lyhyempiä aikoja.



2

Vierailija
6/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin koulu, kovin epäkypsiltä vaikuttavat.



- eivät osaa/voi olla keskenään kotonaan

- eivät selviä 100 m koulumatkasta



Ilmeisesti on kaksosuuden/keskosuuden vuoksi jälkeenjääneisyyttä (lue kehitysviivästeisyyttä)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

suutaan auki kyseenalaistaakseen lukujärjestyksen?

Vierailija
8/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamuuniset lapset ja äiti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei tosiaan 100m kävele kahestaan! Teillähän onni kun on kaksi, monet joutuvat jättämään yksin lapsensa aamuisin. Meillä tilannetta helpotti kun kaveri tuli 9 ja 10 aamuina meille. Mutta kyllä nyt kannattaa alkaa kypsyttämään lapsia, että pärjäävät sitten koulussa, ei sielläkään kukaan jatkuvasti ole paapomassa.

Vierailija
10/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsien isä tekee mitä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen kuullut monilta samaa ongelmaa, asun koulun vieressä ja ajattelin kysellä, josko olisi ensi syksynä ekaluokkalaisia, jotka tulisivat meille aamupäivähoitoon pienestä korvauksesta. Olen kotona 1,5v kanssa. Kannattaa kysellä jos löytyisi joku kotona oleva äiti,jonka luokse lapset voisivat mennä :)

Vierailija
12/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

- hoitaja kotiin ja koulumatkalle

- jäät itse kotiin tai koitat järjestää koulusi/työharjoittelusi alkamaan myöhemmin, koulussa ainakin onnistunee

- hoitopaikka koulun lähellä, voi olla myös tulevan luokkakaverin luona



Minäkin hieman ihmettelen tuota, etteivät lapset pysty olemaan keskenään ja kulkemaan 100m koulumatkaa keskenään. Eivät kuulosta koulukypsiltä lapsilta.



Onko mahdollista harjoitella yksinoloa, koulumatkan kulkemista, kouluunlähtöä etukäteen? Tässähän on vielä monta kuukautta aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsenäisistä aamuista ja 2,5 km:n koulumatkasta syksyllä. 100 metriä koulumatkana tuntuu aika unelmalta ja sellaiselta matkalta, jonka jo useimmat 5-vuotiaat voivat kulkea yksinään.

Vierailija
14/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli lapset isällään jokatoinen vk-loppu. Eli iso EI TEE MITÄÄN, ei kuulema kuulu hänelle.



Niin siis ovat kuulema kouluunkypsiä. Oppimisessa tai muutta kehityksessä ei mitään häikkää vaikka keskosina syntyneet. Toinen poika on hieman arka ja toinen huishapeli eli unohtelee usein asioita jne. Olen keskustellut monta kertaa eskarissa aiheesta ja aina sanovat että heidän mielestään ei mitään ongelmaa, eli ei starttiluokalle missään nimessä.



Mä olen ehkä paaponut liikaa poikia. Eli en ole uskaltanut antaa heille vielä hirveesti sitä talutusnuoraa. Eivät ulkoile vielä oikeastaan yksin pihallakaan. Ehkä kesä nyt sit kypsyttää heitä ja aloitan tuon yksin kotonaolo harjoitukset. Koulumatkaa on harjoiltu ja toinen poika siitä selviää, mutta tämä "huishapeli" ei koskaan muista katsoo suojatiellä autoja. Yksinkertaisesti unohtaa katsoa, tietää kyllä mitä pitäisi tehdä(fiksu poika) mutta kävelee niin haaveissaan että unohtaa usein missä on ja mitä tekee tai mitä oli tekemässä. Pihalla saattaa lähtee vaan huitelee jos näkee perhosen tai jotain muuta mielenkiintoista, sit huomaa yhtäkkiä ettei olekkaan enää lähellä kotia ja pelästyy. Siksi en oikein ole uskaltanut antaa poikien olla vielä ulkona kaksistaan. Toinen pojista taas ei sit yksinkertaisesti uskalla leikkiä ilman vanhempaa ulkona.



Vaikea tilanne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan hyvin. Mutta eivät kaksistaan.



Meidän koulussa ip-kerho on noin 300 metrin päässä. Ja koulu totesi, että luokan pojat eivät selviä sinne ilman saattajaa.



Koska joukolla keksivät pönttöyksiä.



Ja ovat koulukypsiä kaikki, testeissä todettu.





Vierailija
16/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

minkään ikäisinä, jos heille ei anneta mahdollisuutta kypsyä ja oppia!



Pennuille kännykät ja soitat töistä aamulla, jotta heräävät, soitat taas kun pitää lähteä ja käsket lasten soittaa sinulle kun ovat perillä koulussa.

Vierailija
17/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen yksinhuoltaja ja töissä käytävä. Minulla tosin vain yksi poika, joka toisaalta arka ja toisaalta taas keksii hölmöyksiä. Poika vielä syntynyt ihan loppuvuodesta, eli siltäkin osin nuori.



Kesällä harjoiteltiin pieniä hetkiä yksin oloa. Järjestelin työajat ekalle luokalle niin, että olin poissa pääsääntöisesti 7.15-16.45. Poika siis koulun jälkeen iltiksessä ja aamuisin vain hetken yksin. Meillä tosin oli suurin osa aamuista kahdeksan aamuja.



Edelleen joudun soitoilla tarkistamaan, että muistaa lähteä kouluun. Pitäisi varmaan kohta alkaa luottaa tässäkin jo poikaan itseensä.



Hyvin se tulee sujumaan. Todella moni lapsi joutuu saman kokemaan ja siitä selviää. Teillä saavat vielä tukea toisistaankin.

Vierailija
18/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pienenä kunnon haaveilija, joten äiti laittoi herätyskellon soimaan, jotta tiesin että milloin piti aloittaa ulkovaatteiden pukeminen. Harjoiteltiin myös koko kesä koulumatkaa (johon sisältyi monta autotietä ja ratikalla kulkua)

Vierailija
19/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ei se mikään hyvä ratkaisu ole. Ihan oikeasti ei alle 3-luokkalaisen pitäisi joutua olemaan monta tuntia ilman aikuista kotona, saat sitten lähtemään kouluun itsekseen. Ei siinä mitään pahaa ole, jos lapsi haluaa näin, mutta moni ei halua ja silloin muita ratkaisuja kyllä pitäisi miettiä.



Et varmaan ole ainoa vanhempi, joka asiaa pohtii. Olisiko mahdollista ottaa ongelma puheeksi opettajan kanssa j kysyä, voisiko järjestää jonkinlaista tapaamista missä mietittäisiin vaihtoehtoja. Tai jos tunnet luokkakaverien vanhempia eskariajoilta, kysy mitä he aikovat tehdä. Tuokin on kyllä tosi erikoista että ekaluokklaisten koulu alkaa vasta kymmeneltä. meidän koulussa kymppiaamuja on aikaisintaan tokalla ja silloinkin mx yksi viikossa. Ekaluokilla on jakotunteja aamuisin ja vanhemmat voivat toivoa lasta joki siihen ryhmään joka tulee useimmin kasiin tai ysiltä aloittaviin.

Vierailija
20/32 |
11.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistään ei tarvitse ottaa vastuuta (esim. kouluun ehtiminen ja löytäminen 7-vuotiaana?). Kuinka vauvoina iso osa tähänkin ketjuun vastanneista haluaa lapsensa pitää.



Osa ihmisistä ei haluaisi vielä kaksikymppisenäkään ottaa vastuuta elämästään ja pärjäämisestään. Ei ole koskaan tarvinnut. Paras esimerkki on tuttavaperheen poika (21v.), joka ei voinut mennä mutamana päivänä töihin, kun isä ei antanut bensarahaa :). Onneksi äiti palasi lomalta ja taas pääsi tämä nuori mies ansaitsemaan vähän bilerahaa. Äiti ei voinut ymmärtää pahaa työnantajaa, oli kuulemma uhannut "nicopetteriä" potkuilla, jos tilanne toistuu :).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän viisi