Estääkö miesten puolustamisvaisto lähettämästä naisia sotaan?
Eivätkö halua satuttaa naisia kun eivät halua heitä rintamalle.
Kommentit (26)
Jäänteitä ajalta jolloin sodat käytiin isoina massoina ja ihmisiä kuoli eri tahtiin. Silloin haluttiin turvata jatkuvuus pitämällä naiset turvassa.
Työttömyys on järkyttävää joten naisena voin mennä etulinjaan, jos tulee sota.
Itse en ole valmis murhaamaan ihmisiä,nainen olen.
Olishan se toisaalta hupaisa tapahtuma, kun kaikenlaiset voimaantuneet naikkoset kerättäisiin yhtäkkiä jonnekin varuskunnan pihalle ja ilmotettaisiin että te ämmät lähette nyt sotimalla hakemaan hyväksynnän jutuillenne.
Siinä alahuulet väpättelisi ja kyyneleet valuisi, iso osa menisi maahan makaamaan kuin pikkulapset jne.
Olisihan tämä toisaalta loistava keino päästä eroon feminatseilusta.
Vierailija kirjoitti:
Työttömyys on järkyttävää joten naisena voin mennä etulinjaan, jos tulee sota.
Kai sä olet intin jo suorittanut? Eihän susta ole hyötyä, jos et tiedä mitä siellä sodassa pitää tehdä. Päinvastoin voit olla jopa haitaksi.
Vierailija kirjoitti:
Itse en ole valmis murhaamaan ihmisiä,nainen olen.
Mutta olet kuitenkin valmis siihen, että joku toinen joutuu omalla hengellään puolustamaan sinuakin?
Enpä tiedä mitä pystyisin tekemään tuolla rintamalla.
Rintamalla on vaarana että kilpailevan kädellislauman geenejä päätyy meidän lauman geenipooliin.
Ja nollatestoisilla naisilla taisteludraivi noin keskimäärin muutenkin ikävön matala.
Israel otti pois naiset etulinjasta huomattuaan miesten uhrautuvan ja tulevan tapetuiksi naista pelastaessaan.
Vierailija kirjoitti:
Jäänteitä ajalta jolloin sodat käytiin isoina massoina ja ihmisiä kuoli eri tahtiin. Silloin haluttiin turvata jatkuvuus pitämällä naiset turvassa.
Entisaikojen sotia romantisoidaan, mutta totuus niistä on aivan toinen. Sodat oli tuolloin pääosin jatkuvia ryöstöretkiä pienin joukoin vastapuolen kyliin, maatiloille ja kaupunkeihin. Niissä ei siviiliväestöä säästelty vaan päinvastoin, se oli nimenomaan se pääkohde.
Ne suurten armeijoiden väliset massataistelut aivoimella kentällä olivat harvinaisia. Ihan jo pelkästään siitä syystä, että sellaisen armeijan kokoaminen ja ennenkaikkea huoltaminen oli aivan valtava urakka, eikä onnistunut kuin lähinnä kesäaikaan. Talvikaudella ei sodittu.
Toivon, ettei kukaan meistä joutusi kokemaan sotaan. Mutta ainakaan oma puollustamisvaistoni ei todennäköisesti estäisi naisia yleisesti lähtemästä yhtään minnekään. Jos sotatilanne tulisi, niin itseasiassa nykyisessä sodankäynnissä, jossa vaaditaan yhä enemmän sitä, että kykenee itsenäsieen ajatteluun ja toimintaan, eikä olemalla joukon mukana ja tai olemaan vain tykinruokana, niin moni nainen pärjäisi hyvin todennäköisesti montaa miestä paremmin.
Sinkkumies
Aseet ei mahdu naisten pikkuruisiin käsilaukkuihin ja korkokengissä ei voi marssia
Yleensä ihmiskunnan historiassa naiset ovat olleet yksi sotasaalis. Voittaja on ra i s kannut ja rääkännyt nämä sitten hengiltä. Monissa sodissa naisia on ollut rintamallakin. Esim. Suomen sisällissodassa punaisten puolella oli paljon naisia. Naisten kohtalo rintamalla oli karu. Naiset häpäistiin lähes säännönmukaisesti näiden kuoltua, ruumiit riisuttiin ja kiskottiin housut kinttuihin. Myös teloituksissa naisia tapettiin prosentuaalisesti rilusti yli suhteellisen osuuden.
Vierailija kirjoitti:
Aseet ei mahdu naisten pikkuruisiin käsilaukkuihin ja korkokengissä ei voi marssia
Et ole shopperia nähnyt?
Minulla on kyky tehdä miehstä impotentti ja viimeisin seksikumppanini ahdistui seksin jälkeen niin, että yritti it s e mu rhaa joten, koen että minulla on tiettyä potentiaalia hoitaa eräitä ongelmia.
Miksi sitä kutsutaan rintamaksi kun siellä ei ole edes naisia?
Miehillä ole mitään puolustamisvaistoa. Mielellään pistäisivät naiset sotimaankin puolestaan jos pystyisivät.
Mahdollisesti. Miesten on vaikea kestää ajatusta siitä että omaa vaimoa tai tytärtä kidutetaan. Kai se on ihan luonnollista.