Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eroperhe - täytyykö huoltajan olla tavoitettavissa puhelimella vai riittääkö sähköposti?

Vierailija
20.09.2022 |

Tietääkö joku eroperheen äiti tai isä tällä palstalla faktana, onko tähän mitään lakiin perustuvaa pykälää?

Meillä tilanne se, että olemme eronneet ja meillä on alaikäisiä, lähes täysi-ikäisiä lapsia (17 v ja 15v).

Lasten isä on jatkanut jo pitkään minun haukkumista ja kiristämistä ja uhkailua lähettämällä viestejä puhelimeeni (syynä katkeruus avioerosta jonka hän itse halusi). En vastaa hänen puheluihin. Olen lopen kyllästynyt siihen, että saan koko ajan pelätä mitä törkyä sieltä tulee aina kun puhelin kilahtaa. Haluaisin blokata exän puheimesta ja whatsappista. Ja täten rauhoittaa puhelimeni exältä.

Minulla on aktiivinen sähköposti, jota käytän monta kertaa päivässä. Riittääkö, että pidän sähköpostiosoitteeni exän ja minun välisenä viestinvaihtovälineenä? Voinko blokata exän puhelimesta niin, että minua ei aleta lastenvalvojan puolelta syyttelemään hankalaksi äidiksi joka ei kommunikoi lasten isän kanssa ja että olen epäsopiva lasten toiseksi huoltajaksi tämän vuoksi (meillä on yhteishuoltajuus)?

Tilanne on jo niin paha, että en ole nukkunut pitkiin aikoihin kokonaisia öitä, koska näen exästä painajaisia koska törkyviestejä tulee häneltä monta kertaa viikossa. Mies on ollut myös väkivaltainen avioliittomme aikana, joten mittani on vaan täynnä ja haluan minimoida hänen aiheuttamansa henkisen pahoinvoinnin.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
20.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa tarkistaa lakimieheltä tai lastenvalvojalta, mutta minun ymmärtääkseni sähköposti riittää.

Joka tapauksessa on oikein rajata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla