Narsismista
Onko narsistille tyypillistä toisen JÄLJITTELY esim. ostettiin uusi sohva, niin heillekkin ilmestyy uusi, vaikka entinen alle 2v vanha, lähteä yhtäkkiä matkalle heti meidän jälkeen (me säästettiin ensin matkaa varten 2vuotta). Ja kaikenhuipuksi tehdä vielä yksi lapsi (vaikka mies oli puhunu ettei ikinä enää) heti meidän jälkeemme.
Entä sitten onko heillä tapana yrittää tehdä toisia kateelliseksi, esim. kehuskella sukulaisvierailulla prameasti ja ylikorostuneesti (esim fb sivuilla jne.) kun varsin hyvin tietävät, että me näemme kyseisiä sukulaisia harvoin pitkän ajomatkan takia.
Entäpä sitten rakentaa todella iso ja kallis talo, jota hädin tuskin pystyvät maksamaan (takausmaksulappuja pompsahtelee lainan taanneelle jatkuvasti).
Olen todellakin saanut tarpeekseni kyseisestä tyypistä. En voi päästää häntä enää kylänkään, koska en halua, että esim.heille ilmestyy samanlaiset verhot tai tapetit kuin meillä on.
Tiedän, että tällä tyypillä on joku narsisitinen häiriö, koska hänen äitinsä kertoi joku vuosi sitten, mutta nämä oireet, kuuluuko siis tähän?
Kommentit (8)
Kaikkihan me matkimme toisiamme. Kaikki ostavat sikakalliita Pentikin ja Iittalan astioita, vaikka murto-osalla niiden hinnasta saa ostettua kestäviä ja kauniita astioita. Muotikin on sitä, että kaikki käyttävät samanlaisia vaatteita, sisustusmuodista puhumattakaan. Kun ihminen näkee, että naapurikin uskaltaa ostaa uuden auton, hänkin alkaa haaveilemaan uudesta autosta. Sekin on aivan tyypillistä, että vauvakuume tarttuu, samoin matkakuume. Yrittäkää tajuta, että kukaan meistä ei ole matkimisen ulkopuolella. Itse olen matkustanut ja elänyt ulkomailla ja tajunnut, miten paljon me ihmiset matkimme lähellä asuvia ihmisiämme. Matkiminen on aivan luonnollinen ilmiö, jota esiintyy joka paikassa.
Suosittelen ap:tä ottamaan googlen käteen ja lukemaan aiheesta. Ainakin ennenkuin irl toitotat ystäväsi "narsismista".
Tietenkään noista ei voi vielä ketään todeta narsistisesta pershäiriöstä kärsiväksi, mutta narsisti tekee tuollaista.
Toi äkeinen viesti lähti vahingossa. Tämä kuulostaa tutulta ja kuuluu narsistiseen häiriöön. Kohtele kyseistä ihmistä kuin ilmaa, vaikka kuinka sukulainen onkin, eikä sun tarvii päästää häntä kotiisi tai olla kaveri fb:ssä. Niillä on just tapana olla muita parempia ja tuo kateelliseksi saattaminen (yritys hyvä kymmenen) on tyypillistä . narsistien kanssa eläminen on hyvin vaikeaa, eikä tahdo oikein onnistua ilman riitoja. Suodatin päälle.
aika omituiselle. onhan se silmiinpistävää jos pitää heti matkia perässä. ilman narsistin diagnoosiakin monet ihmiset ovat ns matkijoita. tuntuu että heillä ei ole ollenkaan omia ajatuksia ja ideoita vaan kaikki pitää kopioida joltakulta toiselta. luulisi että elämä olisi mukavampaa kun tekee asioita oman mielenkiinnon mukaan eikä sen mukaan mitä toiset tekevät.
Mutta eikö tämä matkijaraukka tajua, että sen matkimisen huomaa, jos se on noinkin valtavaa? Sehän tekee itsestään vain naurettavan!!
Mä ainaki sanoisin jo tyypille, että loppuiko itseltäs miekikuvitus. Narsismissa ainakin ihminen haluaa hänellä olevan kaikki mahdollinen paremmin kuin "naapurilla" keinolla millä hyvänsä.
Mutta eikö tämä matkijaraukka tajua, että sen matkimisen huomaa, jos se on noinkin valtavaa? Sehän tekee itsestään vain naurettavan!!
ei suostu näkemään narsistin matkimista ja muuta omituista toimintaa, huomiohakua ja kerskailua. Ilmeisesti nuo on usein niin läpinäkyviä ja uskomattomia juttuja, että ihmiset koittavat selittää niitä luonnollisilla tavoilla, sattumalla ym.
Narsisti tosiaan jäljittelee ihailemaansa ihmistä, koska häntä vaivaa sisäinen tyhjyys ja ilmeisesti hän kuvittelee saavuttavansa jotain ihailunsa (ja kiusantekonsa) kohteen elämästä jäljittelyllä.
No itse en ollut kyllä tietoinen hänen narsismistaan, ennenkuin kuulin hänen omalta äidiltään. Täytyypä kertoa äidille terveiset.