Yksi juttu mitä mä en tajua tuosta lapsen sukupuolen toivomisesta/toivomatta jättämisestä OV
Olipas sekava aloitus. SIIS: Monen kuulee täällä kertovan miten heillä on useampi poika (tai tyttö..) ja sitten kun syntyy samaa sukupuolta, on loukkaavaa kun pidetään itsestään selvänä että haluttiin sitä toista sukupuolta, kun NIMENOMAAN itse toivottiin sitä samaa. Samalla kauhistellaan sitä miten jotkut kehtaa toivoa että tulisipa se poika (kolmen tytön jälkeen), mutta kuitenkin samaan hengenvetoon selitetään miten itse kyllä oltiin onnensa kukkuloilla siitä neljännestä tytöstä. HÄ?? Siis mitä eroa siinä sitten on, toivooko tyttöä vai poikaa? Onko jommankumman sukupuolen toivominen jossain tilanteessa jalompaa? Samalla tavallahan kummassakin tapauksessa toivotaan jompaa kumpaa sukupuolta.
En tajua. Kummallinen tabu tuokin. Ihmiset on erilaisia, joku haluaa kymmenen poikaa, joku tusinan tyttöjä, joku haluaisi tietää millaista on olla tyttöjen sekä poikien vanhempi (suurin osa näin epäilisin). Kaikki tyyni rakastavat niitä omiaan, oli ne sitten sitä mistä haaveiltiin tai ei.
Kommentit (20)
puhui ensin eräille tutuille että hän toivoo toista tyttöä. Voi miten siinä porukan naiset ihan sydän syrjällään ihaili miten ihana mies mieheni onkaan. Kun taas hän kerran sanoi, että kyllä hän vaan toivoisi että tulisi poika, luin ajatukset naisten tympeistä ilmeistä (=sovinistisika, naisvihaaja joka rakastaa sitä mahdollisesti syntyvää poikaansa paljon tyttöä enemmän).
niin ja poika syntyi. Rakas kuten tyttökin.
ap
mun mielestä nää jotka on sitä mieltä ettei saisi sanoa, kertovat eniten itsestään. Eli heidän itsensä olisi vaikea rakastaa poikaa jos tyttöä toivoivat.
joo osaan just kuvitella nuo tilanteet :D
2
mun mielestä saa sanoa. yleensä vaan ilmapiiri tuntuu olevan sellainen ettei saa sanoa toivettaan. muut kuvittelee ettei äiti sitten rakastakaan sitä tyttöä/poikaa joka pettymykseksi syntyi väärää sukupuolta olevana yhtä paljon kuin olisi rakastanut toista sukupuolta olevaa lasta
mun mielestä nää jotka on sitä mieltä ettei saisi sanoa, kertovat eniten itsestään. Eli heidän itsensä olisi vaikea rakastaa poikaa jos tyttöä toivoivat.
Todellisuudessa meillä on kaikilla jonkinlaisia toiveita lapsien sukupuolien suhteen, eikä sille mitään voi. Ja kuitenkin sitä syntynyttä lasta rakastaa sellaisena kuin hän on.
Jotenkin pitäisi olla tilaa pelkkien tyttöjen tai poikien vanhemmille surra sitä, ettei saa tietää, millaista olisi se toinen sukupuoli, ilman, että epäiltäisiin rakkautta niitä toisia kohtaan.
Naiset tosiaan dominoi näitä keskusteluja liikaa, naisen on sallitumpi toivoa tyttöä kuin miehen poikaa. Siinä meidän pitäisi katsoa peiliin.
kun sulla on molempia.
Että mitä on haluta salaa jotain. Ja kuitenkin olla tietoinen että ei ehkä saa, ja kokea että on rumaa edes toivoa jotain koska tokihan kaikki toivoo edes elävää, mielellään tervettäkin lasta!
Mun mielestä se vaan on epähienoa vieraiden kommentoida tuommoisia asioita, ja olettaa että väkisin tehdään jompaa kumpaa, sillä ehkä ihmiset muutenkin haluaisin sen 4. tai 6. lapsen.
Onhan sekin epähienoa kommentoida lapsettomille ihmisille, että "miksei teillä ole lapsia", "joko teette lapsia", koska kaikki ei saa lasta OLLENKAAN, mikä vielä miljoona kertaa ikävämpi juttu.
Osa lapsettomista ehkä sitten haluaa jakaa lapsettomuuden kaikkien kanssa, mutta osa taas kommentoi jotain muuta väistelevää. Ylipäänsä ihmisten kyselyt lapsettomilta pareilta on epätahdikkaita. Varmaan heidän on TOSI raskasta kommentoida niitä.
Noh, jos taas on vaikka 6 poikaa, niin eipä siinä edes paljon kommentoida - kaikille päivän selvää että ei olla "saatu" tyttöjä.
Se on siis vaan sellaista ärsyttävää huomauttelua ihmisten taholta - asiaan johon ei voi edes vaikuttaa!! Kun monesti ainakin mun kuulemat kommentit on vielä juuri siihen sävyyn "voi kyllä mä teille niin tyttöä tällä kertaa toivoin", "voi kun se nyt ois tyttö", "no varautukaa että se voi olla taas poika" (äänensävy vakava tyyliin ihan kuin ois sairas) yms.
Jo tokan pojan kohdalla oli tunne, että kukaan lähipiiristä ei iloinnut mun kanssa uudesta vauvasta melkein yhtään, onnittelujakin tuli tosi vähän. :-(
On epähienoa huomautella esim. "ai sulla on pari ylikiloa", vaikka siihen VOI vaikuttaa, saati sitten kommentoida ihmisten lapsien sukupuolta.
_3 poikaa, 4. lapsi tulossa_
kaikkien täytyisi haluta tyttö... ja poikaa ei saa toivoa missään tilanteessa, vaan silloin on sovinistisika.
en tarkoittanut, että olisi fiksua lähteä kommentoimaan toisten perhetilanteita, olis sitten tyttöjä, poikia, molempia miten vain.
Lähinnä vain ihmettelen sitä, että paheksutaan niitä jotka ääneen toivovat ERI sukupuolta olevaa lasta, mutta ei paheksuta niitä jotka toivovat SAMAA sukupuolta olevaa lasta. En vain tajua, miksi on jotenkin parempi toivoa sitä samaa, ihan yhtälailla siinä jotain toivotaan. Mielestäni ne jotka ajattelevat näin, kertovat omista ajatuksistaan, ts. että sen "toisen" sukupuolen saaminen on jollain lailla hienompi juttu. Siksi se joka toivoo "samaa" (=tyttöä tytön jälkeen) on vaatimaton, "ei niin kadehdittava" ja siksi parempi. Voi tätä luterilaisuutta, kateutta, katkeruutta ja nöyristelyä.
ap
pojan toivominen on kielletty vain miehiltä. Nainen joka toivoo poikaa on jotenkin rehdimpi ja tyylikkäämpi. Nainen joka toivoo tyttöä, toivoo automaattisesti sitä vaaleanpunaista prinsessaa jonka kautta elää elämättömät unelmansa.
Samoin kuin edelliselle kirjoittajalle niin jo toisen odotusaikana jotkut samalla tavalla vakavalla äänellä sanoivat että "voi kun nyt tulis sitten se tyttö" yms. Kolmannen kohdalla ääni oli asteen vakavampi. Ja tämä tietenkin vielä 7v esikoispojan kuullen!!!! Pakkohan sitä on sanoa pojan kuullen että "noi pojat on kyllä niin ihania että kyllä mä voisin vielä pojan ottaa" vaikka itselle on oikeesti ihan sama kumpi tulee. Ihmiset on niin ajattelemattomia puheissaan.
En mielestäni puhunut mitään toisille kommentoimisesta, ja periaatteessa olin kai samaa mieltä kanssasi.
Mutta hyvä pointti on sinulla tässä joka tapauksessa. Ja vaikeita asioita nuo ovat.
Tosin nainen joka toivoo tyttöä tytön jälkeen ei välttämättä ole vaatimaton, vaan ihan vaan toivoo niitä tyttöjä. Joillakin naisilla on hirveitä ennakkoluuloja poikalapsia kohtaan.
kumpi tulee. Ehkä jollekin on, mutta mun on vaan sitä tosi vaikea uskoa. Ettei olisi edes joskus käynyt mielessä, että millaistahan se olis jos meille tulis tyttö.. Eihän se sitä katso etteikö poika olis aivan yhtä rakas tai että ne jo olemassa olevat pojat ei olis maailman ihanimpia pieniä ihmisiä, mutta silti... Etteikö ajattelisi että kivahan sitä olis tyttöönkin tutustua.. Jos ei missään nimessä näin ajattele, niin ei mielestäni ole kyllä yhtään sen "parempi" kuin se tyttöä toivova.
pojan toivominen on kielletty vain miehiltä. Nainen joka toivoo poikaa on jotenkin rehdimpi ja tyylikkäämpi. Nainen joka toivoo tyttöä, toivoo automaattisesti sitä vaaleanpunaista prinsessaa jonka kautta elää elämättömät unelmansa.
sairasta mutta noinhan se menee.
t. kakkonen, joka toivoo tyttöä ja jonka mies toivoo poikaa :D
Ei se tunne siitä katoa että sen kieltää sopimattomana. Eikä se tunne estä rakastamasta sitten kuitenkin sitä lasta.
harva kai sitä nyt sormet ristissä toivoo ja yläkerralta rukoilee..
Sitä nyt vain luodaan tiettyjä mielikuvia ja ajatusleikkejä tulevasta vauvasta, siitä millainen se on ja millaista elämä sen kanssa on. Todellisuus on usein ihan toista, mutta se haaveilu usein kuuluu raskausaikaan.
Ehkä ongelma onkin se, että sillä viattomalla kysymyksellä "kumpaa toivotte?" ajatellaan niin suuria ja vakavia, vaikka kyse on ihan normaalista small talkista.
raskaana. Ja aivan aidosti, handu pumpulla, en todellakaan voi sanoa, että jompi kumpi sukupuoli olisi halutumpi tässä tilanteessa. Useinhan väitetään, että KAIKILLA on AINA sukupuolitoive ja olen omaa mieltäni rehellisesti tässä asiassa tutkinut ja oikeasti, löydän hyviä puolia sekä pojassa että tytössä. En osaisi valita, vaikka olisi pakko. Toki tiedän, että taidan olla harvinaisuus, mutta antakaa tällaistenkin olla älkääkä ymmärtäväisesti nyökkäilkö, että joojoo, kyllä sulle sit täytyy antaa tilaa surra, jos tulee "väärää" sukupuolta. Kun sitä väärää ei mulle ole. Ei ollut ekan kohdalla, ei ollut tokan kohdalla eikä ole nyt kolmannenkaan kohdalla.
Siis kyllä olen joka kerta raskaana ollessani miettinyt millaista olisi jos tulis tyttö tai jos tulisi poika. Että onkohan se hoitaminen erilaista. Ei se ole mielestäni vielä toivomista vaan miettimistä. En minäkään osaisi sanoa edes itselleni kumpaa toivon jos täytyisi valita.
t.16
Jos täällä joku mainitsee että mies toivoisi poikaa (etenkin jos perheessä on jo tyttö/jä), on hän heti sovinisti, vanhanaikainen ja mauton. Ja ainakaan sen kolmen tytön äidin joka tänne kirjoittelee mies ei ole ikinäikinäikinä toivonut poikaa vaan aina vaan lisää tyttöjä. Naiset sen sijaan tottakai toivovat tyttöjä, siinä ei ole mitään pahaa vaan se on ihan ymmärrettävää.
meillä on tyttö ja mä vähän toivoisin toista tyttöä. mies taas haluaisi pojan. ei kai sitä saa ääneen sanoa että toivoo tiettyä sukupuolta. esikoista kun odotin niin toivoin poikaa ja nyt olen niin rakastunut pikku-tytön äitinä olemiseen.