Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten saada 67v vanhempi mielenterveydellisen avun piiriin

Vierailija
16.09.2022 |

Kun tämä ei itse näe toiminnassaan ja käytöksessään mitään väärää.

Kuitenkin hän selvästi alkaa rakoilla mielenterveyden suhteen, tulee vaan pahemmaksi mitä enemmän ikää tulee. Saa itkukohtauksia ihan normaaleista kysymyksistä, ei kestä enää mitään vähänkään stressaavaa tilannetta ilman itkupotkuraivareita.

En muista tällaista käytöstä tältä vanhemmalta juurikin vaikka 5-10v sitten vaikka silloinkin oli jo epävakauden merkkejä ilmassa.

Varovasti olen yrittänyt kysellä tältä vanhemmalta itseltään voinnistaan ja jaksamisesta mutta ikäluokalleen tyypillisesti kieltää täysin minkään avun tarpeen. Läheisille sitä on kuitenkin raskasta seurata kun ei ikinä tiedä mistä päin milloinkin tuulee. Veikkaan että puoliso on myös aika kovilla tässä jo.

Onko kellään kokemuksia vastaavasta? Alkaa omatkin voimat loppua ja huolestunut olen juurikin toisesta vanhemmastani joka tätä touhua näkee joka päivä.

Itse olen 36v ja elän pahimpia ruuhkavuosia juuri. Usein silti heillä vierailen.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoli-ilmoitus?

Lisäksi pystytkö juttelemaan puolison kanssa, jos saisi hänen kanssaan läheisen huijattua joihinkin tutkimuksiin. Kuulostaa nimittäin muistisairaudelta.

Appiukkoni sai naisystävänsä tutkimuksiin yhteistyössä sairaanhoitajan kanssa, järjestivät molemmille, sekä appiukolle että naisystävälle, muistitutkimukset jollain perustarkistuksen nimellä "varmuuden vuoksi" ikään kuin se kuuluisi johonkin kunnan uuteen palveluun. Pelkästään naisystävää niihin tutkimuksiin ei olisi saanut kirveelläkään, mutta yhdessä lähti mukaan. Ja kyllähän sieltä löytyi selvästi alkanut muistisairaus sitten.

Vierailija
2/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et mitenkään ellei itse halua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisikö tutkia muistisairauden mahdollisuus? Nuo ovat hyvin tyypillisiä oireita alussa.

Vierailija
4/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huoli-ilmoituksia on turha tehtailla. 67-vuotias ei ole vielä vanhus. Ota asia puheeksi sen toisen vanhemman kanssa. Enemmän kuin muistisairaudelta tuo vaikuttaa masennukselta, mutta kuten sanottu, jos hän ei itse koe oloaan huonoksi, et voi tehdä mitään.

Vierailija
5/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et kertonut yhtään mitään konkreettista. Taisi olla sun oma keksintö - ota keksi  - se auttaa.

Vierailija
6/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko masentunut? Masentuneet ovat usein juuri tuollaisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko lähipiirissä joku narsistinen henkilö, joka aiheuttaa mielipahaa vanhemmalle?

Vierailija
8/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna elää niin kuin kykenee, ihmiseloon kuuluu erilaisia vaiheita joihin sopeutuminen vie joskus aikansa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
16.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. Ei ole käynyt mielessäkään että muistisairaus voisi oireilla näin. Hänen puolella sukua ei ole ollut sellaista niin en osannut ajatellakaan. Pitääpä keskustella toisen vanhemman kanssa saisiko jotenkin jekutettua hänet lääkäriin, sen verran jääräpää on että vaikeaa siitä tulee.

On ollut epävakaa jo omassa lapsuudessani joten ihan uutta tämä ei ole. Mutta selvästi nyt viimeisen viiden-kymmenen vuoden aikana meno on mennyt sellaiseksi etten olisi lapsena ja nuorena kestänyt.

Ap