Kerro millaiset oireet on burn outissa?
En tiedä mikä minua vaivaa. Jaksan kotona ihan kohtuullisesti puuhastella, mutta unet on kyllä olleet huonona jo pitkään, johtuisiko iästä/vaihdevuosista? Olen 52-vuotias.
Nyt kun kesäloman jälkeen palasin töihin tuntuu etten jaksa mitään. Lähdin metsään kävelylle työpäivän jälkeen, söin ja menin nukkumaan.
Syke hakkaa, tuntuu että pienikin vastoinkäyminen nostaa verenpainetta ja pulssia. Päätä särkee, niskat ja hartiat on jumissa, olen laihtunut ja ruokahalu kateissa. Töissä erityisen kiire, ja mietin jo etukäteen miten hitossa jaksan koko talven.
Onko tää vanhuus vai burn out?
Kommentit (8)
Ap: joo, pinna palaa..en muista mitään, töissä sattuu huolimattomuusvirheitä. On vaan niin jäätävän paljon kaikkea mitä pitäisi tehdä.
Kauhea väsymys. Sitä ei muuta tekisikään kuin nukkuisi.
Totaali väsymys (siis uupumus), rytmihäiriöt, aivot ihan pihalla, on kuin tarpoisit suossa, mistää ei tule mitään.
Rytmihäiriöiden lisäksi tietysti kaikenlaisia muitakin fyysisiä oireita: itsellä fibromyalgia paheni potenssiin sata, kovat kivut, myös päänsärky, moninaiset vatsaoireeet (mikä vaan voi vatsassa olla pielessä, se oli), verenpaine ja pulssi tapissa. Mitä nyt ihan kovassa stressissäkin voi jo olla.
Mikään ei oikein huvita. Tympeä olo. Kierrokset ei laske. Nukkuu huonosti. Unohtelee asioita. Huolimattomuusvirheet (enemmän kuin ennen). Vaikea keskittyä. Vaikea rauhoittua, vaikka tuntuu, ettei jaksa. Kiireen tunne jatkuvasti. Ei ehdi tehdä asioita, vaikka oikeasti ehtisi. Tulee liikuttua, syötyä ja muutenkin huolehdittua itsestä huonosti. Muut ei välttämättä huomaa mitään, tai sitten huomaavat sen, että hutiloit ja unohtelet. Voi näkyä ulospäin sellaisena, että on monta rautaa tulessa ja hirveän aktiivinen ja ahkerakin, vaikka itsestä tuntuu laiskalta, kun ei saa kaikkea tehtyä.
Kannattaa pysähtyä, arvioida tilanne, ottaa aikaa keinolla millä hyvänsä, levätä ja tehdä palauttavia asioita: syödä terveellisesti, liikkua luonnossa, saunoa, kävellä, levätä, lukea tai katsella elokuvia, käydä ehkä hieronnassa tms. Jos tuo riittää, niin tee arkeen jotain muutoksia, ennen kuin tilanne pahenee. Jos se ei riitä, hanki sairaslomaa, mikäli sinulla on työ- tai opiskeluvelvoitteita (myös työtön voi kärsiä burnoutista, jos on mukana esim. vapaaehtoistoiminnassa tai huolehtii perheen, omien vanhempien tai muiden asioista). Useimmiten helpottaa, jos saa jotenkin selkiytettyä ja yksinkertaistettua elämää.
Ap: - entä sellainen että säpsähtelee kaikkea? puhelin soi, hyppäät kattoon.
lapsi tulee nurkan takaa, saat sydärin. Lisäksi vatsa tulee kipeäksi kun ajatteletkin jotain tulevaa haastavaa tilannetta.
Töissä piti tutustua yhteen artikkeliin, joka ei ollut aihealueeltaan minulle tuttu, en meinannut millään saada juttua luettua loppuun, ihan hirveä pakkopulla. Tekisi mieli vaan lopettaa yrittäminen, nyt otin pari päivää saikkua että jos edes toi päänsärky loppuisi.
Huono omatunto.
Vierailija kirjoitti:
Ap: - entä sellainen että säpsähtelee kaikkea? puhelin soi, hyppäät kattoon.
lapsi tulee nurkan takaa, saat sydärin. Lisäksi vatsa tulee kipeäksi kun ajatteletkin jotain tulevaa haastavaa tilannetta.
Töissä piti tutustua yhteen artikkeliin, joka ei ollut aihealueeltaan minulle tuttu, en meinannut millään saada juttua luettua loppuun, ihan hirveä pakkopulla. Tekisi mieli vaan lopettaa yrittäminen, nyt otin pari päivää saikkua että jos edes toi päänsärky loppuisi.
Huono omatunto.
Saattaa olla. Säikkyminen voi kertoa stressitilasta ja se, että kaiken aloittaminen tuntuu ylivoimaiselta ja yhtäkkiä muka jotenkin vaikealta, kertoo myös ylikuormituksesta. Hyvä, kun otit saikkua. Älä pode siitä huonoa omaatuntoa. Ketään ei hyödytä, jos romahdat.
Jos vaan ihan vähän ajaisin työmatkalla metsähallituksen puolelle, että saisi hyvällä syyllä olla pois töistä vaikka pari päivää... Tämä ajatus päässäni todella pitkään. Vuosien liiallinen työmäärä. Ei ollut koskaan mahdollista pitää esim. kesälomaa kuin viikon pätkissä, kun sijaista ei otettu tilalleni. Oli tehtävä etukäteen kaikki mitä pystyi, osin arviolla ja myöhemmin korjattava oikeaksi. Kaikki kertaantui, oli tosi paska olo. 10 vuotta, rämmin suossa ja sitten vaan napsahti. Ilmoitin esihenkilölleni, että nyt riitti. Kun jään lomalle olen 4viikkoa. Ja kun tulen (ehkä) takaisin kaikki sillä välin tehtävät työt on tehty ja minun ei tarvitse niihin puuttua tai ottaa niistä vastuuta. Olisi pitänyt vähän aikaisemmin napsahtaa, ei ihan 4 viikkoa meinannut riittää palautumiseen.
Pinna palaa herkästi, ei saa nukuttua, keskellä yötä havahtuu siitä että on eteisessä lähdössä töihin. Jotenkin noin se alkoi itsellä.