Julkisen puolen hampaiden oikomishoidoista voitaisiin säästää roimasti
Olen seurannut lasten hampaidenoikomistapauksia.
Hirveän moni saa nykyään oikomiskojeita suuhunsa, vaikka ei olisi kuin pientä kosmeettista haittaa. Ja heistäkin suuri osa keskeyttää oikosmishoidot kesken kaiken, kun rautojen pito onkin tylsää eivätkä vanhemmat valvo rautojen käyttöä.
Hukkaan menee paljon rahaa (oikomishoito on todella kallista!!) ja hammashoitajien ja hammaslääkärien osaamista ja aikaa.
Nämä säästyneet resurssit voitaisiin käyttää paljon tarpeellisempaan terveydenhuoltoon!
Kommentit (24)
Meillä jäi oikomishoidot kesken. Nykyään tyttöä harmittaa (on 18 v) mutta ei suostunut millään käyttämään niskavetoa, kun sen vitosluokalla sai. Hukkaan meni kyllä siis ne rahat ja oikojakäynnit, valitettavasti.
Vierailija kirjoitti:
Meillä jäi oikomishoidot kesken. Nykyään tyttöä harmittaa (on 18 v) mutta ei suostunut millään käyttämään niskavetoa, kun sen vitosluokalla sai. Hukkaan meni kyllä siis ne rahat ja oikojakäynnit, valitettavasti.
Meillä poika piti rautoja tunnollisesti, tyttö ei.
Kannatan. Ja ihmettelen ettei kukaan ole tuonut tätä isoa säästökohdetta esiin aiemmin.
Tuollaiset hampaiden oikomiset pitää hoitaa yksityishammaslääkärillä eikä julkisin varoin.
Vierailija kirjoitti:
Alapeukuttajat, perustelkaa?
Oikomattomat hampaat aiheuttavat pahimmillaan invalidisoivia päänsärkyjä. Siksi hampaat kannattaa oikoa. Säästytään tolkuttomilta saikuilta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä jäi oikomishoidot kesken. Nykyään tyttöä harmittaa (on 18 v) mutta ei suostunut millään käyttämään niskavetoa, kun sen vitosluokalla sai. Hukkaan meni kyllä siis ne rahat ja oikojakäynnit, valitettavasti.
Meillä poika piti rautoja tunnollisesti, tyttö ei.
Oma lapseni on käynyt läpi kahdesti oikomishoidot. Tavallista tarkempi asenne hampaanhoitoon näkyy siinä, ettei ole vielä ikinä ollut hammaskiveä tai reikää hampaassa. Yhtä hammasta jouduttiin lohkomaan oikomishoidon vuoksi ja käsittääkseni paikka laitettiin sen vuoksi siihen päälle.
Juuri viime viikolla kävin 7-vuotiaan kanssa arvioinnissa. Hänellä on ahdas suu, melko isot hampaat. Yläetuhampaiden viereen tulevat hampaat kasvaa vinottain, koska eivä tule siihen omaan väliin mahtumaan. Hammaslääkäri sanoi minulle suoraan että eihän nämä tänne mahdu läheskään suoraan tulemaan, mutta kriteerit oikomiselle ovat NYKYÄÄN niin tiukat, että ei uskalla luvata saadaanko oikomishoitoa.
Minulla itsellä on lapsena ollut sama juttu, joskaan ei ihan yhtä pahana. Jätettiin oikomatta. Ja harva se kerta hammaslääkärissä voivottellaan että kun nää sun hampaat on täällä ihan vinksin vonksin.. vaikeuttaa se mm. puhtaana pitämistäkin, kun hammasvälit tosi ahtaat ja hampaita päällekkäin.
Näin Turussa, en tiedä missä ap asuu jos turhaan oiotaan. Voisin muuttaa sinne.
Mulla on se käsitys, että julkisella oiottaisiin nykyään aiempaa vähemmän. Omassa lapsuudessani vuosituhannen taitteessa vaikutti puolella luokasta olevan hammasraudat. Mulla ei ollut rautoja, vaan sellainen yöllä suussa pidettävä muotti ja vetolenkkiviritys ilman mitään kiinteitä osia, joten oikomishoitoni ei näkynyt koulukavereille.
Voitaisiin käyttää säästyneet rahat buumereiden pakkoeutanasioihin. Kaikki olisivat tyytyväisiä.
Minulla on tosi vinot hampaat ja silti pystyn kyllä pesemään hammasvälit päivittäin.
Omalla lapsella on reilusti purentavikaa ja ristipurentaa mutta ei oiota julkisella puolella. Kosmeettisia virheitä ei todellakaan oikota missään julkisella, sen tiedän kun olen hammashoitaja. Oikominen yksityisellä maksaa helposti 5000-7000€, siihen tässä säästetään...
No ei omassa kunnassa ainakaan oiota. Ilmeisesti isoja eroja kuntien välillä.
Taitaa olla kaupunki-/kuntakohtaista, kuinka helposti oikomishoito tehdään kunnallisella. Espoossa ei ainakaan pelkästään kosmeettisten syiden vuoksi pääse kunnalliselle.
Hampaat pystyy pesemään kirjoitti:
Minulla on tosi vinot hampaat ja silti pystyn kyllä pesemään hammasvälit päivittäin.
No sehän riippuu ihan siitä kuinka ahdasta niissä väleissä on. Toisilla on vinot hampaat mutta isot hammasvälit. Kyllä minäkin ne saan putsattua, mutta selkeästi huonommin kuin esim alahampaat jossa sattuu olemaan toisella puolen hyvin suora ja nätti rivi. Ihan eri tavalla päivän mittaan kertyy ruuanjämiäkin ahtaisiin/vinoihin väleihin.
Asumme pikkukunnassa ja molemmat lapset oikomishoidossa. Olen todella tyytyväinen, että tätä vielä tehdään ja lapsille toitottanut, kuinka tärkeää se on, että saavat avun.
Teinillä on nyt kaunis ja tasainen hammasrivi ja oikea purenta. vielä on siinä raudat vakiinnuttamassa rivistöä. Kuopuksella laajennetaan yläleuan purentaa tasapurennan vuoksi.
Hampaat pystyy pesemään kirjoitti:
Minulla on tosi vinot hampaat ja silti pystyn kyllä pesemään hammasvälit päivittäin.
Kyllä se on vähän haastavampaa, jos osa hampaista on toisten hampaiden takana kiinni. Siis ikään kuin kasvanut toisen hampaan eteen. Ehkä pelkkä vinous ei haittaa, mutta ainakin itsellä hammasrivi on epätasainen, jotkut hampaat sojottavat ulospäin, toiset sisäänpäin, osa on toisten edessä, kun kaikki eivät mahdu tasaiseen riviin. No, nykyään on sentään myös hammasväliharjoja, lankaimia jne.
Purentaviat voivat olla tosi pahoja ja aiheuttaa terveydellistä haittaa, joten en ymmärrä, miksi niidenkin korjaamista nyt pitäisi jonkun mielestä välttää.
Kateeksi käy. 90-luvun lamalapsena ei ollut mitään jakoa saada rautoja, jos hampaat kasvoi jotakuinkin suun sisäpuolella. Nyt vihdoin alkamassa yksityisellä oikomishoito ja toivottavasti sitä myöten pääsee pääsee kivuista eroon. Plussana tietty esteettinen muutos. Hinta-arvio n. 6000€.
För varje onödig SOTE chef skulle ni lätt få något mellan 9 - 18 trynen i skick per månad. Ta med representation, resor och sidokostnader och höj ribban till 20 - 40 stycken.
Spara kan man (eller slösa ens lite mindre) men välj målen rätt. Barnens tänder hör inte till den mängden. Inte vuxnas heller.
Tämä on ihan totta ja olen itsekin ihmetellyt miksi aivan pieniäkin hammas"vikoja" korjataan, joista ei ole mitään oikeaa haittaa?
Omalta muksultakin hammaslekuri kysyi, oiotaanko alhaalta yksi vähän rivistä vinossa ollut hammas. Se ei näy suusta oikein mihinkään, ei aiheuttanut purentaongelmia eikä puhdistusongelmia, mutta oikomaan olisivat lähteneet jos oltaisiin haluttu. Monet eri raudat olisi tullut. Yhden hampaan takia! Ei lähdetty hommaan.