Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Säälimisen sijasta meidän tulisi huutaa: missä on se kansa, joka Venäjällä ottaisi kohtalonsa omiin käsiinsä?

Vierailija
01.09.2022 |

On säälitty tavallisia venäläisiä, kun he voivat pahoittaa mielensä.

Mutta säälimisen sijasta meidän tulisi huutaa: missä on se kansa, joka Venäjällä ottaisi kohtalonsa omiin käsiinsä?

Me suomalaiset emme sitä voi tehdä heidän puolestaan. Hyväntahtoisen tšuhnan neuvot, meidän dialogimme, meidän toiveemme, eivät loppupelissä merkitse mitään. Muistakaamme Afganistania: muita kansoja on mahdotonta opettaa.

Vain venäläiset itse voivat kestävällä tavalla päättää tulevaisuudestaan.

Sitä odotellessa on selvää, että tavallisen venäläisen tulisi kärsiä Ukrainan sodan seurauksista. Aivan riippumatta siitä, kannattaako vai vastustaako hän Putinia vai onko vain opportunisti.

On oikein, että tavan venäläinen kärsii vähintäänkin enemmän kuin tavallinen suomalainen. Vaikkei meillä ollut osaa eikä arpaa Putinin päätöksiin, elämämme on silti käynyt hankalaksi, kun Venäjä käy energiasotaa Suomea ja muuta Eurooppaa vastaan. Vain koska emme halunneet, että ukrainalaisia saa tappaa.

Usein sanotaan: Jos et ole puolellamme, olet meitä vastaan. Mutta maailmassa hyvä ja paha kietoutuvat toisiinsa, ja myös tekemättä jättäminen on teko.

Siksi parempi ilmaisu on: Jos et ole heitä vastaan, olet heidän puolellaan.

https://yle.fi/uutiset/3-12596880

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla