Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko enää kantarelleja?

Vierailija
17.08.2022 |

Niin on ollut kuivaa etelä-suomessa, että kannattaako kanterelleja edes lähteä etsimään? Löytyykö niitä vielä? Kiitos avusta ! :)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyy niitä.Ovat vielä pieniä mutta jos tiedät hyvän paikan niin saat niitä. Käyn myös itse Turun kauppatorilta ostamassa.

Vierailija
2/4 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun kanttarellien keräyspaikkaa ei ole tullut, just kuivuuden takia.

Mutta jos on tiedossa sellainen paikka, missä kosteutta riittää ilman luonnonsateitakin niin luulisi tänäkin vuonna olevan sieniä kerättäväksi.

Torilta ja kaupan vihannesosastoilta hakee sit ne joilla ei lompakossa tunnu miltään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutaman olen löytänyt, mutta kovin kuivahkoja olivat. Tarvittaisiin sateita Uusimaalle ainakin ASAP.

Vierailija
4/4 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, kuivista/aurinkoisista paikoista turha hakea. Pohjoisrinteet, kosteammat notkot, niistä löytyy edelleen. Meilläpäin on ollut todella runsas kantarelli- ja orakaskesä, harmi, että tämä kuumuus lopettaa satokauden lyhyeen.

Kantarellejä kuitenkin esiintyy koko syksyn, eli jos jossain vaiheessa alkaa sataa kunnolla, niitä tulee kyllä lisää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yhdeksän