Joensuun nähtävyydet?
Turistina menossa päiväksi Joensuuhun aikuisporukalla. Mitä nähtävää? Millainen on perhospuisto Botamia? Jossain vaiheessa olla huonosti hoidettu nettipalautteen perusteella. Mitä muuta mielenkiintoista kaupungissa?
Kommentit (27)
Joenrantaa kävelet yli toiselle puolelle ja sitten toiselle. Eikä kiirettä mihinkään.
Jäätelöt Rento-kahvilassa. Olut ja pizza siinä laivassa matkustajasatamassa, oli kombotarjous 15e kun kävin. Siinä kävelyyn ohjelmaa.
KOLI on se tärkein nähtävyys Joensuun seuduilla ja sinne matkaa jotain 80 km.
Taitokortteli siinä torin kupeessa.
Suurin nähtävyys Joensuussa on skinit. Muuta siellä ei olekaan.
Vierailija kirjoitti:
Suurin nähtävyys Joensuussa on skinit. Muuta siellä ei olekaan.
No ei oo näkyny sitten 90-luvun
Vierailija kirjoitti:
Suurin nähtävyys Joensuussa on skinit. Muuta siellä ei olekaan.
Taisivat jo 1990-luvun lopussa muuttaa Vantaalle ja Ruotsiin. Kuulemma rakennushommissa heistä moni.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Suurin nähtävyys Joensuussa on skinit. Muuta siellä ei olekaan.
Taisivat jo 1990-luvun lopussa muuttaa Vantaalle ja Ruotsiin. Kuulemma rakennushommissa heistä moni.
No siinä meni se viimeinenkin nähtävyys sitten.
Eikö siellä ole nähtävyyksiä? Ruokapaikat ei kiinnosta ja Koli koettu. Tekemistä/ näkemistä etsin Joensuuhun.
Botania ja Carelicum👍 jos taas kaipaat jännitystä niin skinien paikan on ottaneet illalla ja yöllä torilla parveilevat huumevempulat ja "tukholmajengit"
Se turisti kirjoitti:
Eikö siellä ole nähtävyyksiä? Ruokapaikat ei kiinnosta ja Koli koettu. Tekemistä/ näkemistä etsin Joensuuhun.
Vuokraa pyörä tai suppilauta
Torin laidalla Carelicumissa on Pohjois-Karjalan museo. Maakuntamuseoksi oikein hyvä, ilahduin ihan kun itse kävin. Myös museon kauppa oli kiva.
Vierailija kirjoitti:
Ei täällä oo mitään nähtävää.
Paitsi ne notkuvat huumevempulat torilla mitä ei vielä 10 vuotta sitten ollut.
141km etelään päin on hyvät mahdollisuudet nähdä mitä on joensuun tekemiset.
Savonlinnan tyhjentäneet opiskelijoista viemällä yliopiston kaupungista.
Eipä siellä kyllä oikeasti ole mitään nähtävyyksiä. Marttakahviosta torilta käyt karjalanpiirakat ja kahvit, ja sitten voikin jatkaa matkaa jonnekin muualle.
Joensuu on ihan kiva kesäkaupunki, mikäpä Suomessa ei olisi, mutta kyllä ne nähtävyydet on lopulta aika vähissä ja hyvin ne on tässä lueteltu. Carelicum, Taidemuseo, Taitokortteli keskustassa, jokivartta kannattaa kävellä luotsiasemalle asti, seillä on kiva terassi. Luonnollisesti torillakin kannattaa käydä syömässä karjalanpiirakoita.
Botaniassa ja perhospuutarhassa en ole käynyt, mutta kuulemani mukaan eivät ole sarjassaan kovin kummisia.
Karjalan kauniit naiset. Meinasin törmätä pariin otteeseen myyntikojuun siinä torilla.
Joensuu on ihana ja kaunis kesäkaupunki. Torin alue on kiva kesäisin, siinä rannan lähettyvillä on kivoja kahviloita ja jäätelökioskeja, mm. Nikolai jäätelö ja vesikioski. Ravintoloista erinomaisia ovat ainakin Local Bistro, konttiravintola Morton ja pizzeria Roihu. Botaniassa ja taitokorttelissa kannattaa pyörähtää. Utran saaret on huikaisevan kaunis vaikka pienehkö eikä ole kovin kaukana keskustasta. Jos tykkää maastopyöräillä niin utrassa on myös kivoja polkuja siihen. Ihan keskustan kupeessa on myös uimarantoja, kajakkeja voi vuokrata myös. Käsittääkseni myös uusi vesipuisto on avattu keskustan tienoille.
Seikkailupuisto Korkee on kiva paikka ja riittää tekemistä kaikenikäisille
Mene siihen torille ja ihastele arkkitehtuurin neukkumeininkiä, jota torin ympäristön rakennukset edustavat.