Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ilmastonmuutos rikkoi meidän perheen auton!

Vierailija
28.07.2022 |

Molemmin puolin pyöränripustukset rikkoutuneet, kauhee korjauslasku.
Ilmastonmuuton tehnyt hirveitä kuoppia teihin ja hidastetöyssyjö jotka ovat niistä pahimpia.
Ilmastontonmuutoksen syytä että tiet ovat aivan karmeat.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmastonmuutos on paha.

Bangladeshissakin rakentaneet alaville joen suistoalueille ja tulvat tuhoo asunnot.

Ilmastonmuutoksen syytä sekin!

Vierailija
2/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, tuollaisia ei niin heti mieleentulevia asioita ilmastonmuutos aiheuttaa. Bangladesh ja muut Aasian tiheästi asutut maat ovat sitten oma lukunsa, tosin täytyy muistaa, että sielläkin muuttoliike johtuu osittain ainakin ilmastonmuutoksen aiheuttamista maanviljelyn ongelmista. Osittain. Mutta osa tulvien aiheuttamista tuhoista johtuu siitä, että sateet tulevat väärään aikaan väärään paikkaan. Ennen toimineet jokiuomat ja valuma-altaat eivät enää vedä, ja liian pitkän kuivuuden jälkeen maa ei enää imekään vettä, kun sitä kerralla tulee koko vuoden sademäärä.

Samoin nämä väärään aikaan väärään paikkaan tulevat sateet huuhtovat hedelmällisen maan pinnasta pois (päinvastoin mitä Niilin säännölliset tulvat faaraoiden aikana tekivät) ja heikentävät edelleen maanviljelyä - ja samalla myös syövyttävät maata aikaansaaden maanvyöryjä ja mutavyöryjä. Osa tästä johtuu metsien hakkaamisesta ja yksipuolisista puupelloista, joissa on kymmeniä kilometrejä vain yhtä puulajia (eukalyptus, öljypalmu) Niiden juuret eivät sido maata samalla tavalla kuin sekametsä, jossa oli myös maanpeitekasveja - paljasta maatahan ei normaalisti luonnossa esiinnyt kuin hetkittäin.

Mutta yhtä kaikki, ihmisen tekosia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopeta se monttuihin ajaminen ja hidasta ainakin vautia, itse ole autosi tuhonnut.

Vierailija
4/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huono auto.

Tiessä saa olla 10cm äkillisiä korkeudenmuutoksia (eli kuoppia, missä tienpinta laskee 10cm ja sitten vaikka 50cm päästä nousee 10cm). Tutun auton tukivarren ripustukset repesivät irti tommosessa - joku tietyöhön liittyvä juttu, mistä ei mitään varoitusta ja mitä ei pimeällä huomannut - ajoi 50km/h siihen. Lopputuloksena oma vika, kun on niin huono auto, ettei kestä tuota.

Vierailija
5/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävä paholainen tuo ilmastonmuutos. Hänet kannattaa jättää, eikä olla missään tekemisissä. Parasta jatkaa vain omaa elämää.

Vierailija
6/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmastonmuutos on vihreitten syytä, tarkkaanottaen Heidi Hautalan katumaasturin syytä!

Ja kaikkien  kellä on komeampi auto kuin itsellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lopeta se monttuihin ajaminen ja hidasta ainakin vautia, itse ole autosi tuhonnut.

Huomasitko keväällä uutisissa kun hinauspalvelun mies kertoi ettei ole ikinä ollut näin paljon töitä? Suomen tiet on huonossa kunnossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme neljä