Tekemistä 7-10-vuotiaille tytöille?
Mulle tulee yötä-päivää "hätämajoitukseen" ennen koulun alkua. En kerro tarkemmin määrää tai ikiä tai syytä, tai miksi juuri minulle, paitsi että satun nyt olemaan lomalla ja pystyn ottamaan. Käydään heidän mummolassa joku päivä, mutta mummo ei pysty hoitamaan yksinään ja sinne on matkaa.
Meillä on on omien lasten vanhoja legoja, leikkivätkö niillä vielä? Pojat vielä tuossa iässä leikkivät.
Olen ajatellut ainakin opettaa neulomaan tai kutomaan, miten nyt kukakin haluaa sanoa, kaulaliinan vaikka. Mulla on lankaa ja puikkoja mistä antaa, jos vaan innostuvat tai vaikeampaakin, jos haluavat. Kirjastosta voisin hakea kasan kirjoja, mitä tuon ikäisille?
Sitten voidaan varmaan leipoa yhdessä, tehdä joku päivä pizzaa ja käydä jätskillä kaupungilla yms.
Riittääkö tämä? Olisi hyvä pitää heidän aktiivisena tietystä syystä. Nämä tytöt eivät ole sellaisia, jotka olisivat tabletilla. Huvipuistoa täällä ei ole lähellä, mutta jotain muita aktiviitteja löytyy, saavat itse päättää kiinnostaako joku kiipeilyn tapainen yms. ja vien sitten, jos haluavat.