Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä kaikkea tarviketta päiväkotiin tarvitaan?

Vierailija
22.07.2022 |

En saanut kysymisestä huolimatta etukäteen mitään listaa tulevasta päiväkodista, sen saa kuulemma vasta ekana päivänä mutta nyt olisi hyvä aika vielä näin lomalla etsiä puuttuvia juttuja kuin sitten arjen kiireen keskellä. 2,5-vuotias siis aloittaa päiväkodin. Mitä kaikkea sinne tarvitaan? Mitä pitää pitää mukana repussa, vaihtovaatteet? Entä juomapullo, pitääkö sellainen olla? Tossut, vaipat?

Meillä on jo hankittuna

Kumpparit
Kura-/sadeasu
Erilaisia tumppuja
Välikausihaalari
Talvihaalari
Villakerrasto
Erilämpöisiä pipoja
Villasukat
Talvisaappaat
Lenkkarit
Välikausikengät
Sisätossut
Reppu

Millaisia sisävaatteita päiväkotiin kannattaa laittaa? Ei ilmeisestikään mitään ykkösvaatteita, siellä kai sotkua tulee. Mutta muuten? Meillä yleensä on erikseen ulkoleikkivaatteet näin kesälläkin kuivalla säällä, vaihtaako ne siellä sitten sisälle mennessä eri vaatteet ettei esim. päiväunille mennä hiekkaisissa sukissa ja housuissa?

Kommentit (19)

1/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihtovaatteita, ulkoa tultaessa vaihdetaan, vesipullo on hyvä samoin aurinkorasva, unikaveri.

Vierailija
2/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole tuplana päikyn vuoksi mitään muuta kuin pipo ja tumput kauden mukaan, muu roudataan päiväkodin välillä päivittäin.

Lisäksi siellä on vaihtovaatteita yhdet, sisätossut ja unikaveri.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä ne siellä päiväkodissa tietää, mitkä ovat ulkovaatteita ja mitkä sisävaatteita näin kesällä? Meillä on ulkovaatteena ihan vaan pitkähihainen trikoopaita ja collegehousut ja sisävaatteina mitä milloinkin. Pitäiskö olla joku selkeämpi ulkosetti? Takki ja tuulihousut voi olla vielä vähän kuumat.

Vierailija
4/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista nimikoida kaikki tavarat, esim. nimikointitarroilla. Aurinkorasva meidän on pitänyt viedä päikkyyn myös.

Vierailija
5/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juomapullo pitää olla joissain päiväkodeissa, toisissa ei tarvita. Omat vaipat joo, teippivaippoja.

Vierailija
6/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös päiväkodista saada lista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:n lista näyttää hyvältä. Tarvittaessa vielä tosiaan unikaveri, juomapullo, aurinkorasva. Käytännöt vaihtelevat vähän päiväkodeittain. Toki jos ihan pieni lapsi, niin tutti/tuttipullo. Vaipoista voi halutessaan kysyä toivovatko housu- vai teippivaippoja.

Pääasia että on säähän sopivat vaatteet MUKANA. Monesti harmittaa kun tietää lapsella olevan hyvät ulkoiluvaatteet, mutta ne ovatkin sitten unohtuneet kotiin. Varavaatetta myös riittävästi isommallekin. Ja tarpeeksi iso reppu, että sieltä asioiden etsiminen on helppoa. Vaatteet tosiaan sellaiset, että niillä saa leikkiä ja touhuta niitä varomatta.

Kuulostaapas päiväkotielämä vaikealta😅

Vierailija
8/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä on tullutkin jo hyviä vastauksia. Usein päiväkodissa on lapsille lokerot sisä- ja ulkovaatteille. Kesällä on hyvä olla ulos ohutta mutta peittävää vaatetusta. Auringolta suojaava hattu on tarpeen ja aurinkolasit jos lapsi on tottunut niitä käyttämään. Sisälle tullessa vaihdetaan puhtaat vaatteet.

Vaatteiden on tosiaan hyvä olla sellaisia että sotkeentuminen ei haittaa ja sellaisia että lapsen on hyvä pukea tai ainakin harjoitella pukemista itse. Ei siis vielä tuon ikäiselle napillista paitoja tai kapeita farkkuja vaan sellaisia vaatteita jotka joustavat ja ovat mukavat päällä. Collegeita, legginsejä, trikoota siis.

Tärkeää on myös että vaatteet on nimikoitu. Tähän tarkoitukseen on useita nettikauppoja, joissa myydään lapsen nimellä tilattavia nimikointitarroja, ne on kätevää liimata vaatteisiin, juomapulloon ym. tavaroihin. Toki permanenttitussilla vaatteen pesulappuun kirjoittamallakin pääsee jo pitkälle.

Tsemppiä uuteen elämänvaiheeseen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan vastaavat säänmukaiset vaatteet ja varusteet kuin kotonakin käytetään.

Vierailija
10/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväkodissa yleensä jokaisella lapsella on oma naulakkopaikka, jossa on ulkovaatteiden ripustuspaikka, alataso lapsen sisätossuille ja ylhäällä pari hyllyä tai kaappi/lokero/kori, johon laitetaan varavaatteita. Varavaatteita on hyvä olla parit alushousut, sukat, pitkähihainen ja lyhythihainen t-paita, collage housut, talvella joku lämpimämpi fleece tai villapaita/huppari.

Vaippoja kukin perhe tuo itse pussillisen, teippivaipat ovat hyvä valinta käytettävyyden kannalta. Pussi nimikoidaan tussilla ja säilytetään esim. WC-tilan kaapissa. Vaippaikäisille lapsille on wc:ssä nimikoidut korit, joissa pidetään käytössä nopeasti löydettävissä oleva määrä vaippoja. Pussin tyhjetessä lapsen lokeropaikalle voi ilmestyä lappu "Lisää vaippoja kiitos!" Tämä tarkoittaa, että jo jokseenkin pian on tuotava uusi paketti. Toisten lasten vaippoja ei käytetä muille lapsille. Likapyykki pannaan pussissa lapsen lokeroon, josta vanhempi ottaa sen kotiin pestäväksi.

Joillekin lapsille oma, kotoa tuotu potta auttaa vaipoista poisopetteluvaihetta. Päiväkodeissa on kuitenkin potat valmiina, samoin pöntön supistajat. Jos lapsi on jo 2,5v vanha, kesälomalla on otollista hyödyntää lämmin vuodenaika kuivaksi opetteluun. Kesällä vahingot on helpompi hoitaa mutkattomasti ja lapsi saa onnistumisen kokemuksia paremmin kuin syys-talvella suuressa ryhmässä harjoitellessa ja väistämättä joutuessaan odotelemaan toisinaan apua. Omatoiminen potalla /pöntöllä käyminen on usein tärkeä identiteettikysymys lasten keskuudessa.

Päiväkodin aloittaa elokuussa huomattava määrä ensikertalaisia. Kaikille lapsille ryhmässä (esim. 8, 14, 18, tai 21 lasta) oleminen koko päivän ajan on kuormittavaa ja jännittävää, mutta myös kiinnostavaa. Uusia toimintatapoja alkaa ilmaantua lapsen käytökseen pian. Stressiä ja alun eroahdistusta helpottamaan on hyvä luoda rutiini, jossa jo kotona lapselle kerrotaan, miten päivä menee ja että vanhempi tulee aina hakemaan esim. välipalan jälkeen /unien jälkeen /ulkoleikeistä tms. Ns. turvalelu/unilelu/tutti/riepu/äidin tai isän tuoksuinen t-paita on kiva kaveri, kun pienen abstrakti muisti ei vielä riitä palauttamaan turvaa. Hajumuisti on tärkeä. Joillekin esim. tuttu soittorasialelu tai cd. Kerro hoitajille, mitä lapsesi kuuntelee mielellään kotona ja mikä rauhoittaa.

Sadevaatteet ja saappaat säilytetään kuraeteisessä niille varatussa paikassa. Ilman niitä lapsi kastuu ulkona, sillä joka sällä ulkoillaan, eikä varusteeton lapsi voi jäädä yksin sisälle leikkimään.

Nimikoi SELKEÄSTI aivan KAIKKI lapsen vaatekappaleet, kengät, lelut yms. tarvikkeet. Päiväkotiin ei ole suotavaa viedä useita omia leluja tai mitään kallista/arvokasta/vaarallista. Vaatteet tulee olla mukavat, joustavat, riittävän väljät ja kestävät. Lämpimät ja viileät säätilojen mukaan. Tossut ja jalkineetkin tulee olla helposti puettavat ja tarkoituksenmukaiset. Vaatteet ja varusteet ovat osa varhaiskasvatusta ja kasvatuskumppanuutta, tarkoitus on, että lapsi oppii pukemaan ja riisumaan niitä itse sekä kotona että päiväkodissa. Sekä huolehtimaan tavaransa paikoilleen. Mieti varusteet lapsen kehitystason mukaan. Taiteillessa värejä ja syödessä ruokaa roiskuu samoin ulkona kuraa, hiekkaa, lunta ja lehtiä, retkillä ja kiipeillessä kompastellaan, juostessa pitää voida liikkua ja liukumäet ovat liukkaita. Päähine on joka säällä oltava.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
22.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

(edellinen jatkuu...)

Hyvää päiväkodin aloitusta! Muista, kaikki lapset ovat samassa tilanteessa ja aikuisia lapsen ryhmässä ei ole montaa, aina MAKSIMISSAAN yksi hoitaja/opettaja per seitsemän lasta (3-6v). 2,5-vuotias lapsi lasketaan muiden alle 3-vuotiaiden tavoin 1,75 tilapaikan tarvitsijaksi, kunnes täyttää 3 vuotta. Jos ryhmässä kaikki lapset olisivat alle 3-vuotiaita, olisi siellä yksi aikuinen jokaista neljää lasta kohden. Käytännössä ryhmät ovat nykyään suurempia ja seassa on 2-5-vuotiaita lapsia. Kaikki (yleensä kaksi tai kolme/ryhmä) kasvattajaa ovat työpaikalla samaan aikaan vain n. klo 9.30-14.30. Aamusta ja illasta työvuorot eivät ole vielä alkaneet tai päättyneet. Joskus joku sairastuu ja sijaista ei aina saada.

Yksilöllistä, kodinomaista palvelua ei ole kenellekään lapselle päiväkodissa tarjolla. Se on ryhmäkasvatusta. Toki jokainen yksilö tuo oman panoksensa ryhmään ja sillä perusteella suunnitellaan mitä tehdään, miten ja milloin kenenkin kanssa. Jokainen kasvaa ja oppii omassa tahdissaan.

Muista luoda lapselle luottavainen ja rauhallinen tunnelma, vaikka sinuakin pelottaisi! Työntekijät ovat tavallisia ihmisiä eivät supersankareita tai taikureita. Tehkää yhteistyötä kaikkien ryhmän lasten hyväksi.

Vierailija
12/19 |
27.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö päiväkodeissa ole vaippoja ja varavaatteita tarjota lapsille?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
31.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukavat ja luonnonkuituiset, riittävän väljät ja kestävät vaatteet. Sisälle ja ulos eri vaatteet. Tarpeeksi kalsareita ja pikkuhousuja ihan kaiken ikäisille, jos käy vahinko. Sadevaatteet, päähine, kunnon kengät. Lapset pukee ja riisuu itse, on oltava tarpeeksi helpot. Kaikki likaantuu, moni vaate häviää, älä vie parhaimpia. Ei mitään naruja ja remmejä, varsinkin hupun nyörit, kaulakorut yms. aiheuttavat kuristumisvaaran tarttuessaan kiinni johonkin liuku- tai kiipeilytelineessä.

Vierailija
14/19 |
31.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unilelu tai turvalelu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
31.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta kangastussi, jolla merkitset vaatteet. Se on kätevin ja halvin vaihtoehto vaatteiden nimikoimiseen.

Vierailija
16/19 |
31.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eikö päiväkodeissa ole vaippoja ja varavaatteita tarjota lapsille?

Ei varsinaisesti, varavaatteet saattaa olla jonkun vanhemman lahjoittamia vanhoja vaatteita

Vierailija
17/19 |
31.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Semmoinen rento mieli, että ei haittaa, jos ei kaikkea ole. Että pärjää kyllä.

Vierailija
18/19 |
31.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvät listat jo. Mua vielä hämää nuo monet tumput? Voi olla murre-ero, itse käsitän ne lapasena, siis villaisena. Kosteudenpitäviä hanskoja kannattaa olla useammat. Suomen säässä lapsi harvemmin tarvii kesällä/alkusyksystä mitään hanskoja, paitsi jos on märkä keli. Ei siinä ne villatumput auta. Paitsi pakkasella rukkasen alla sitten toki lämmittää, kunhan talvi tulee.

Vierailija
19/19 |
06.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu myös päiväkodista, lapsen iästä ja tarpeista. Kannattaa kysyä päiväkodissa niiltä työntekijöiltä sekä lapsesi ryhmän muilta vanhemmilta. Vanhempien välinen kaveruus on muutenkin suotavaa, kuten lastenkin.