Mikä fyysinen sairaus ei näy päällepäin, mutta estää työnteon?
Kommentit (47)
Hermokipu, joka tekee ihmisestä sellaisen, että droppaa tunnelmaa liikaa
Veikkaanpa, että useimmat sairaudet eivät näy päällepäin.
Lisäksi sairaat ihmiset liikkuvat ihmisten ilmoilla ainoastaan parhaina päivinään. Siitä, millainen jonkun vointi ja toimintakyky on hyvänä päivänä, ei voi päätellä paljoakaan siitä, millainen hänen vointinsa on huonona päivänä ja paljonko niitä huonoja päiviä on suhteessa hyviin päiviin.
Riippuu tietysti minkälaisesta työstä on kyse mutta esim. sydänviat eivät välttämättä näy
Hohhoijaa taas. No aika moni sairaus, ap hyvä.
Ei kaikki syövätkään näy ennen kuin vasta loppuvaiheessa.
Ap saa kummastella ihan rauhassa.
Krooninen kipu ja neurologiset sairaudet.
Ihan vaikka paha migreeni.
Parasta vain ujuttaa se videokamera työkaverin asuntoon, et muuten saa selville.
Muista mikrofoni.
Vierailija kirjoitti:
Hermokipu, joka tekee ihmisestä sellaisen, että droppaa tunnelmaa liikaa
Joo. Hermokipu. Ohutsäieneuropatia todettiin ja loppui ura kun seinään. Eläkelle jouduin, mutta juuri nyt olen menossa työpaikkahaastatteluun.
Erilaiset tulehdussairaudet, esim. suolistossa, voi tehdä elämästä niin hankalaa, ettei töissäkäynti onnistu. Myös reuma voi olla ulkopuoliselle huomaamaton. Mikään kehon sisällä oleva ongelma ei näy ulospäin. Mutta AP taitaakin olla sellainen tyyppi, jolle ei riitä, kun joku sanoo, ettei pysty. Epäilee muita epärehellisyydestä, johon ehkä itse syyllistyy.
Yleisimmät työkyvyttömyyseläkkeiden syyt ovat mielenterveyden, tuki- ja liikuntaelinten sairaudet, hermoston sairaudet ja verenkiertoelinten sairaudet. Epäilemättä ylivoimaisesti suurin osa työkyvyttömyyden syistä on ensisilmäyksellä näkymättömiä. Ja kuten sanottu, vointi voi vaihdella ja lisäksi puuhaaminen voi kostautua. Työkyvytön voi ehkä reippaana pestä ikkunat ja naapuri ajattelee, että siinä ne vaivat nähdään. Sitä naapuri ei näe, että loppuviikko maataan sitten kivuissa.
MS-tauti ei aina näy päällepäin. Tuntohäiriöt, hermokivut, näköhäiriöt, keskittymiskyvyn vaihtelu, rajojen toimintahäiriöt, ihan järkyttävä nukkumisen tarve ja paljon muuta. Siihen päälle armoton v*****s, kun ei pysty mihinkään. Paitsi se v*****s saattaa näkyä.
Migreeni silloin kun hoidot ja lääkkeet ei auta.
Harvinaisempia taitaa olla ne fyysiset sairaudet jotka nimenomaan näkyy päällepäin.
Vierailija kirjoitti:
Ihan vaikka paha migreeni.
Parasta vain ujuttaa se videokamera työkaverin asuntoon, et muuten saa selville.
Muista mikrofoni.
Oi sitä oksennuksen riemua..
ALS jo alkuvaiheessa voi estää ja minulle työterveyslääkäri työkykyarvioinnissa mainitsi mahdollisen vaikutuksen/t työntekoon, kun sain Menierin tauti-diagnoosin toukokuussa.
Tiedän sairauseläkkeelle jääneen kys syystä.
Voin työskennellä valolta suojattuna.
Syöpä ei välttämättä näy ulospäin, edes loppuvaiheessa.
selkävaivat