Käytäntö eläinlääkärikäynnillä ..?
Lemmikkieläimelläni on terveyden kanssa ongelmaa ja joudun käyttämään sitä toisinaan eläinlääkärillä.
Toimenpiteenä nukutus ja hampaiden poistoa.
Minusta on tosi kummallista yksi juttu. Kun menen sinne, vastaanotossa työskentelevä tyyppi ohjaa minut lemmikkini kanssa huoneeseen odottamaan.
Lääkäri tulee, vaihdamme muutaman sanan ja hän ottaa eläimen mukaansa. Kertoo että ilmoitamme kun voi halea.
Kun haen eläintä toimenpiteen jälkeen, vastaanottotyypi antaa sen minulle ja laskuttaa toimenpiteen. Antaa liput ja laput mukaan.
Ja sitten odottaa että lähden. Tai siis antaa ymmärtää että voisin lähteä.
En siis kohtaa lääkäriä enää ollenkaan.
Kun kysyn, hoitaja kertoo kotiohjeita tai jotain tehdystä toimenpiteestä.
Vain siis jos kysyn.
Onko normaalia ettei lääkäri tule keskustelemaan enää toimenpiteen jälkeen?
Kun maksan käynnistä yli tonnin, haluaisin keskustella itse lääkärin kanssa siitä esim että menikö kaikki hyvin. Miltä muut hampaat näyttää. Koska seuraavan kerran. Mitä ruokaa voi antaa. Kauanko eläin toipuu toimenpiteestä ym.
Kommentit (16)
Riippuu minkä kokonen pulju on kyseessä. Jos on iso klinikka niin ei välttämättä ole aikaa. Meidän henkieläinlääkärille voi mennä aikaa varaamatta jos on iso hätä ja olen ollut ojentamassa instrumentteja kissani leikkauksessa (olin desinfioitu kyllä). Pieni perheyritys kyseessä. Eli riippuu tosi paljon paikasta.
Tässä paikassa on yksi eläinkääkäri ja apulaisensa, ei muita.
Ap
Ihan normaalia. Kaikki tarvittava lukee niissä lapuissa.. ja muiden hampaiden kunto näkyy röntgenissä. Siitä saat varmasti tiedon kysymällä.
Olen käynyt kahdella yksityisellä klinikalla, molemmissa lääkäri kutsuu odotushuoneesta huoneeseen juttelemaan ja lemmikin kanssa saa mennä odotushuoneeseen. Toisessa saa vaikka mennä katsomaan operaatiota mukaan. Operaation jälkeenkin näkee vielä lääkärin.
Pitäisi voida tarkistaa lääkärin luotettavuus, ammattitaitotiedot ja toimet jotenkin, onko edes internetsivuilla kuvia tai tietoja, entä rekisteri. Mutta voi olla kiire, jos usea eläin tarvitsee toimenpiteen. Yleensä lääkärit sanovat muutaman sanasen joillekin ja toinen jää vastaamaan kysymyksiin?
Vierailija kirjoitti:
Riippuu minkä kokonen pulju on kyseessä. Jos on iso klinikka niin ei välttämättä ole aikaa. Meidän henkieläinlääkärille voi mennä aikaa varaamatta jos on iso hätä ja olen ollut ojentamassa instrumentteja kissani leikkauksessa (olin desinfioitu kyllä). Pieni perheyritys kyseessä. Eli riippuu tosi paljon paikasta.
Ööööö... Henkieläinlääkäri??? 😂😂😂
Kukin tylillä! Itse kävin 20 vuotta Samalla eläinlääkäri asema 2 kissan kanssa. Meillä oli sama eläinlääkäri joka kertta.Joka vuosi terveystarkastus ja hammastarkistus,rokotukset ymm. Kaiki kontakti toimenpiteet olin läsnä ja 100% Eläinläkäri selosti mitä teke kuin komunnikoi kanssani! Väistämättä kun kissat vanhene tulee vaivoja. 20 vuotias kissa kun on ihmisen iässä vanha!Kaikessa saatin hyvää asialista palvelua ja todella aina sama eläinlääkäri.En edes suostunut ottamaan muita eläinlääkäreitä!Kissani ovat jo autuamilla metsästysmailla.Terv. Helsinki lähiöstä
Voisiko käytäntö liittyä koronaan?
Itse menen aina kissojeni kanssa tutkimushuoneeseen, otan kissan ulos kopasta ja keskustelen lääkärin kanssa lemmikkini voinnista. Lähden, kun se on saanut rauhoitteen. Toimenpiteen jälkeen en välttämättä enää näe lääkäriä, mutta siinä tapauksessa hoitaja kertoo, miten toimenpide sujui ja mitkä ovat kotihoito-ohjeet.
Aika erikoiselta kuulostaa. Olin aina koiran mukana vastaanotolla (paitsi röntgenissä) ja lääkärin kanssa puhuttiin kaikesta asiaan liittyvästä.
Mulle ainakin lääkäri on yleensä soittanut operaation jälkeen ja sitten kotiutuksen hoitanut hoitaja.
Et sitten hoksannut kysyä paikan päällä, miksi noin. Tavallisesti kunnallisella on saanut olla eläimen luona koko ajan. Avustajaa siellä ei edes ole ollut vaan omistajan on avustanut tarvittaessa.
No jos sillä lääkärillä on muita potilaita silloin ku menet hakemaan? Voithan sä ehdottaa että jäät odottamaan vapautumista.
Lääkärillä on seuraava potilas. Eivät he voi kuluttaa kallista aikaa. Jää asiakkaat hoitamatta.
Vierailija kirjoitti:
Et sitten hoksannut kysyä paikan päällä, miksi noin. Tavallisesti kunnallisella on saanut olla eläimen luona koko ajan. Avustajaa siellä ei edes ole ollut vaan omistajan on avustanut tarvittaessa.
No siellä nimenomaan hoksasin ettei näköjään lääkäri tähän enää tule.
En vain kehdannut sanoa sitä siinä ääneen. Koetin sitten kysellä kaikki siltä apulaiselta.
Ap
Enpä ole Suomessa tällaiseen käytäntöön törmännyt. Jenkeissä kyllä tavallista, ettei eläimen omistaja pääse pieneläinklinikoilla vastaanottotiskiltä eteenpäin ollenkaan. Suomessa useimmiten pääsee tutkimushuoneeseenkin ja vasta jos tehdään jotain rauhoitusta tai yleisanestesiaa vaativaa, omistaja menee ulkopuolellle odottamaan.