Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vakoilusovellus WhatsAppin juutalainen perustaja ryhtynyt sionistijärjestöjen suurrahoittajaksi

Vierailija
18.06.2022 |

Jan Koum, Mark Zuckerberg ja muut juutalaiset teknologiamiljardöörit ovat rikastuneet myymällä kansalaisten salaisuuksia yrityksille ja tiedustelupalveluille.

Käyttäjiensä yksityisyydensuojaa häikäilemättömästi rikkovan WhatsApp-viestisovelluksen juutalainen perustaja Jan Koum on noussut kaikessa hiljaisuudessa globaalin juutalaisyhteisön tärkeimpien rahoittajien joukkoon. Koum on nykyään yksi maailman rikkaimmista ihmisistä. Asiasta uutisoi Jewish Telegraphic Agency (JTA).

Koum on Ukrainassa syntynyt juutalainen, joka on JTA:n mukaan käyttänyt Ukrainan sotaa hyväkseen kasvattaessaan poliittista vaikutusvaltaansa. JTA selvitti, että Koum on kanavoinut kymmeniä miljoonia dollareita Itä-Euroopan juutalaisille järjestöille levottomuuksien aikana.

Muita Koumin rahoituksen kohteita ovat muun muassa Brysselissä toimiva European Jewish Association, entisen Neuvostoliiton alueiden Federation of Jewish Communities of the CIS, Moskovan Jewish Community Center ja Amerikan Piilaakson Jewish Community Center. Yhteensä Koum lahjoitti pelkästään vuosina 2019 ja 2020 lähes 140 miljoonaa dollaria juutalaisjärjestöille Yhdysvalloissa, Euroopassa ja Israelissa. Koum suosii erityisesti Chabad-Lubavitch-ääriliikettä, jonka mukaan ei-juutalaiset ovat ali-ihmisiä.

Tukee juutalaista väkivaltaa
Koum tukee myös Israelin väkivaltaista rotusortoa palestiinalaisia vastaan. JTA selvitti, että WhatsApp-miljardööri on tukenut miljoonilla dollareilla miehitetyssä Palestiinassa toimivia juutalaisekstremistejä, jotka ovat syyllistyneet poliittiseen väkivaltaan ja jotka edistävät laitonta siirtokuntahanketta. JTA luonnehtii Koumia kovan linjan pro-Israel-mieheksi.

JTA:n mukaan Koum tunnetaan salailustaan. Myöskään hänen yhteistyöjärjestönsä eivät mielellään kommentoi hänen toimintaansa medialle. Menettely on tyypillistä juutalaisten finanssimiesten keskuudessa. Mitä vähemmän juutalaisen pimeän rahan globaaleista liikkeistä tiedetään, sitä helpommin aihe voidaan kuitata perusteettomasti salaliittoteoriana.

Juutalaisen Metan (entinen Facebook) sittemmin hankkima WhatsApp on menettänyt suosiotaan, kun se on joutunut myöntämään vakoilevansa käyttäjiään järjestelmällisesti. Koum, Mark Zuckerberg ja muut juutalaiset teknologiamiljardöörit ovat rikastuneet myymällä kansalaisten salaisuuksia yrityksille ja tiedustelupalveluille. Yksityisyydensuojaansa varjelevat kansalaiset ovatkin siirtyneet käyttämään mieluummin Signalia, Sessionia tai esimerkiksi Wire-sovellusta.

Lähde: Jewish Telegraphic Agency

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi seitsemän