Ostaako joku vielä nykyään korppuja tai rinkeleitä?
Kommentit (48)
Mun 11 vuotias tyttö välillä haluaa kaupasta korppuja.
Korppuja en ole ostanut vuosikymmeniin, rinkeleitä ostaisin, jos niitä saisi joskus tuoreena. Aina kun katson rinkelipusseja on ne jotain ikuisuusrinkeleitä, kovia ja kuivia.
Pieteetillä valmistetut, tuoreet kanelikorput ja vaniljarinkelit ovat parhautta. Ja en ole eläkeläinen vaan nelikymppinen.
Kesän mökkireissulla tekee aina välillä mieli ostaa pussi sokerikorppuja, joita natustaa kahvin kanssa. Ihan nostalgiasyistä, kun mummu ja isomummu niitä aikanaan söi.
Vierailija kirjoitti:
Tuskinpa kaupat pitävät niitä valikoimissaan silkasta nostalgiasta.
Ostan korppuja silloin tällöin, ehkä kerran-pari vuodessa ja rinkeleitä markkinoilta. Ongelmana on se, että perheessä alkaa olla useampia keliaakikkoja.
Minä ostan! Mökillä on aina kaapissa vaniljarinkeleitä ja kanelikorppuja. Mukavaa kahvileipää ulkona tarjottavaksi.
Meille ostetaan molempia. Kyllä kunnon kanelikorppu hakkaa mennen tullen jonkun tahmaisen pullavapullaesanssikäntyn. Rinkelit menettelee silloin tällöin.
3kg korppu säkki maksaa 7e ilta palana mahottoman hyviä
Ostan välillä korppuja, kanelikorppuja. Kuiviin rinkeleihin en ole tykästynyt.
Vierailija kirjoitti:
Ostan välillä korppuja, kanelikorppuja. Kuiviin rinkeleihin en ole tykästynyt.
Osta vesirinkeleitä, niidenhän kuuluu olla pehmoisia. Niihin tulee paras pullasuttu, eli silputaan maitokahvin sekaan.
Mä haluisin joskus rinkeleitä, mut niitä ei löydy pienissä paketeissa tai irtomyynnistä. 117
Leivon joskus itse rinkeleitä. Korppuja on pussillinen kotivarana.
Kesäisin tulee ostettua kanelikorppuja kahviin kastettavaksi. Rinkeleitä oon ostanu vuosia sitten viimeksi.
Ei tietenkään, hölmö! Ne ovat kaupoissa vain sitä varten, että vanhukset saavat muistella nuoruuttaan.
Jotenkin minusta tuntuu siltä, että korput ja rinkelit eivät ole ainoat, jotka ovat kaupoissa vain sitä varten, että valikoima näyttää ylenpalttisen runsaalta.
Viimeiseen kauppatilaukseen meinasin juurikin laittaa rinkelipussin kotivaraksi, mutta jätin sen sitten pois, kun tuli niin paljon muuta ostettavaa ja kodin kaapit täpötäynnä. Pitää ensin järjestellä vähän, että saisi mahtumaan.
Korputhan on mitä mainiointa kahvisärvintä myös sinkkutalouteen. Hyviä ja säilyvät ikuisuuksia. Mun lemppari on kanelikorput.
Nykyisin ostan rinkeleiden tilalle bageleita. Latten kanssa nautittaviksi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tuskinpa kaupat pitävät niitä valikoimissaan silkasta nostalgiasta.
Ostan korppuja silloin tällöin, ehkä kerran-pari vuodessa ja rinkeleitä markkinoilta. Ongelmana on se, että perheessä alkaa olla useampia keliaakikkoja.
Ohis, korppuja on kyllä gluteenittominakin, t. keliakikko
Itse ostan niitä ehkä just pari kertaa vuoteen, hyviä iltateen kanssa. Rinkeleitä en gluteenittomana ole löytänyt, kateellisena niitä vaniljarinkelipusseja aina lapsena haistelin, niin hyvälle tuoksui...
Tuskinpa kaupat pitävät niitä valikoimissaan silkasta nostalgiasta.