Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten järkevää nyt tilata ruuat kotiin kun en omista autoa??

kesävihaaja
12.06.2022 |

Lähin kauppaa 1,2 km päässä, en omista autoa. Tuleeko fiksummaksi tilaa paljon kerralla ruokaa kotiin ja maksaa se kymppi, vai raahata ruoka ostokset 2 kertaa viikossa portaat ylös kesähelteellä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan miten itsestäsi parhaimmalta tuntuu.

Vierailija
2/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kunto on hyvä niin kantaisin itse mutta nyt olen niin heikossa kunnossa että ostaisin pyörän tai tilaisin kotiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa raahata. Hyvä kunto on tärkeä asia.

Vierailija
4/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai sillä rahalla kannattaa tilata muutakin kuin ruokaa, kuten hygieniatarvikkeita ym. Pieniä eriä tuoretavaraa kannattaisi käydä hakemassa itse.

Vierailija
5/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kai sillä rahalla kannattaa tilata muutakin kuin ruokaa, kuten hygieniatarvikkeita ym. Pieniä eriä tuoretavaraa kannattaisi käydä hakemassa itse.

Nii olisi varmaan järkevää, vois samalla wc paperit ja pesuaineetkin tilata.

Vierailija
6/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai kukaan käske käymään kaupassa keskellä päivää kuumimpaan aikaan? Käy aamulla tai myöhään illalla, kun ei ole niin kuuma.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä tilaisin kerralla paljon pidemmäksi ajaksi kaikenlaista säilyvää, kuten jauhoja, huoneenlämmössä säilyviä juotavia, vessapaperipaalin yms, pakasteita ja muita kuivatavaroita, mikä joko painaa paljon tai jota on hankala kantaa. Sen lisäksi tietysti vielä muuta vähemmän säilyvää sopivaksi ajaksi, ettei heti tarvisisi käydä siellä kaupassa.

Sitten voisi käydä kaupassa tekemässä pienempiä ostoksia, kun tarve tulee.

Vierailija
8/8 |
12.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

tilaat kolmeksi viikoksi ruokaa+wessapaperit, sit ei tartte ravata, niin mä teen. 150-200euroa kerta, mutta siinä on tavaraa vaik kuinka.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme