Onko aurinkolasit vahvuuksilla jotenkin optisesti heikommat kuin tavalliset silmälasit?
Jostain syystä en näe laadukkailla, oikeilla vahvuuksilla teetetyillä aurinkolaseilla läheskään yhtä hyvin kauas kuin tavallisilla laseilla tai piilareilla. Piilareilla näen kaikista parhaiten, ero on merkittävä näihin aurinkolaseihin. Ja siis näen ihan tarpeeksi hyvin siihen, että näöntarkkuus riittää kaikkiin vaadittuihin asioihin, ei siis siinä, mutta silti ihmetyttää mistä tuo ero johtuu? Edellisissä arskoissa ihan sama homma, eli ei tod.näk mistään valmistusvirheestä kysymys.
Linssit ovat melko isot, jos sillä nyt jotain väliä on.
Kommentit (12)
ei pitäs olla mitään eroa
toki aurinkolasejakin saa hyvälaatuisella linssillä ja huonolaatuisella
Itse näen aurinkolaseilla jotenkin normaaleja laseja terävämmin vaikka ovat täysin samoilla specseillä.
Itse kävin näönkorjausleikkauksessa ja nyt näen hyvin ilman normaali- ja aurinkolaseja.
Vierailija kirjoitti:
Eivät ole. Linssieninkoot samat kuin kaukonäkölaseissa.
Ei pitäisi ainakaan linssien laadustakaan olla kiinni, koska kaikilla herkuilla ovat ja hinta olisi ollut yli 500 euroa ilman alennusta. Laadusta ei tingitty yhtään. Ja silmissänikään vika ei voi olla, koska esim. juuri piilolinsseillä näen vaivattoman helposti sellaisetkin pienet tekstit kaukaa joita en noilla aurinkolaseilla meinaa kunnolla edes nähdä tai jotka näen juuri ja juuri.
Minä näen paremmin aurinkolaseilla kuin normi laseilla
Mulla on polarisoidut aurinkolasit vahvuuksilla ja näen niillä paremmin kuin silmälaseilla.
Istuvatko aurinkolasit nenälle yhtä hyvin kuin tavalliset lasit? Pokathan ovat yleensä erilaiset. Linssin etäisyys silmästä voi vaikuttaa.
Vierailija kirjoitti:
Istuvatko aurinkolasit nenälle yhtä hyvin kuin tavalliset lasit? Pokathan ovat yleensä erilaiset. Linssin etäisyys silmästä voi vaikuttaa.
Pitäisi kyllä istua, ovat muoviset.
ap
Kokeilin valonvahvistin kiikareita ja niillä näki hyvin ihan pilkkopimeässä. Oli outo kokemus!
Ei oo ollu eroa. Nykyään käytän covereita kun kyllästyin pelaamaan kaksilla laseilla.
Aurinkolaseissa linssit ehkä huonompaa laatua.
Eivät ole. Linssieninkoot samat kuin kaukonäkölaseissa.