Tykkääkö kukaan nainen hiljaisista miehistä?
Olen ilmeisesti muiden näkökulmasta erittäin hiljainen mies. Tunnistan sen itsekin, kuuntelen paljon muiden juttuja. Toki jos on joku aihe, joka minua erityisesti kiinnostaa, otan siihen osaa aktiivisestikin ja varmaan kevyesti jopa innostun. Mutta smalltalkkia ja sellaista kevyttä juttelua en oikein osaa.
Tykkääkö kukaan nainen tällaisista miehistä? Vai pitäisikö minun yrittää jotenkin muuttaa itseäni?
Niin ja en ole mikään jäyhä maatilan poikamiesisäntä, joka nojailee traktoriin ja murahtelee seksikkäästi; jos olisin niin varmaan tämä hiljaisuuteni olisikin useampien naisten mielestä seksikästä. Mutta olen kaikkea muuta, olen kaupunkilainen mies joka nojaa lähinnä pyöräänsä tai tietokonepöytään.
Kommentit (82)
Minun mies on ihan hiljainen, ei puhu seurassani juuri mitään. Jos on töissä joku pakko niin silloin puhuu tai jos on vieraita kylässä.
Tykkään. Olen naimisissa sellaisen kanssa. Älä muuta itseäsi, ole sellainen kuin olet.
Kyllä varmaan joku tykkää. Ei sun tarvitse puheliaisuuttasi muuttaa toisten takia.
Ei kiitos, mieluummin olen yksin hiljaa. Yksi riitti.
Oon aika puhelias ja mulle sopii hiljaisemmat miehet. Tykkään.
hyvä sinä, mikään ei ällötä kuin liian puhelias ja lässyttävä mies, puhutaan kun asiaa on . Eri asia kahdenkeskiset todella tärkeät keskustulut.
Ei kuin myös hiljaisista naisista Ei.
Voin puhua vain omasta puolestani, mutta oma kokemukseni on, etteivät naiset paljon perusta hiljaisista miehistä. Itsellä ei ainakaan koskaan ole ollut vientiä. Toki tähän voi olla tuhat ja yksi muutakin syytä.
Vierailija kirjoitti:
Ei kuin myös hiljaisista naisista Ei.
Hiljaisista naisistahan tykätään kauheasti. Hiljaiset naiset varattiin siinä 15-20v ensimmäisenä heti niiden kovimpien räpätäti-pahistyttöjen jälkeen.
Jonkun hiljaisuus on läsnäoloa, jonkun poissaoloa ja ikään kuim verbaalista pihiyttä, ummetusta.
Eli riippuu, onko yhteys.
Joo pitää. Naisiakin on hiljaisia, keskipuhuvia ja puheliaita. Jokaiselle jotakin. Toisaalta kai joku kommunikointi joskus olisi järjevää, koska muuten kaksi istuu hiljaa ikuisesti. Suomessa jotkut naiset ovat erikoistuneet hiljaisiin miehiin, ainakin palstan perusteella.
Tykkäisin, mutta mietityttää miten miten seksi sujuu hiljaisen miehen kanssa. Uskaltavatko he koskea naiseen kunnolla?
Ei tykkää, siksi seuranhakuilmoituksissa toistuu aina sana: huumorintajuinen (=kovaääninen vitsinkertoja)
Minä ja melkein kaikki mun vähän nörtit kaverit.
Kaikki meistä pokasi viimeistään parikymppisenä nörttimiehen netistä.
Eli teidän kohderyhmänne on jo varattuja. 😐
Hölöttäminen ärsyttää enemmän kuin hiljainen mies, joka osaa myös kuunnella, kaikki hiljaisethan ei sitä osaa. Kuunteluun kuuluu kyllä myös se, että kommentoidaan asiaa ja tehdään kysymyksiä, jolloin syntyy keskustelua, pelkkä hiljaa olo ja se, että antaa toisen puhua ei riitä.
Lisäksi on asioita, joista ei saa vaieta, jos on niistäkin hiljaa niin tulee helposti ongelmia, joita ei voida käsitellä pois, koska toinen ei edes saa tietää niistä (vaikka usein vaistoaakin, että jotain on pielessä).
Ja tietnkin tutustumisvaiheessa pitäisi osata keskustella sen verran, että ylipäätään on mahdollista tulla tutuksi, mutta tässäkin kuuntelu on vähintään yhtä tärkeää kuin puhuminen.
Pidän. Minusta hiljaisen miehen vastakohta eli lörpöttelevä mies on vastenmielinen ja nolo ilmestys. Asiaa puhuva mies on sexy. Tietysti joskus on hyvä osata jutella mukavia, muuten menee elämä kovin vaikeaksi.
Vierailija kirjoitti:
Tykkäisin, mutta mietityttää miten miten seksi sujuu hiljaisen miehen kanssa. Uskaltavatko he koskea naiseen kunnolla?
Uskallan koskea kunnolla. Toki se on myönnettävä, että olen enemmän sellaisen, sanotaan vaikka rakastelun kannalla, kuin eläimellisen panemisen.
t. ap
Mä olen aina pitänyt todella paljon hiljaisista/ujoista miehistä, En tiedä miksi se on jotenkin niin puoleensa vetävää :) Koko aikaa ei todellakaan tarvitse olla äänessä, mutta parisuhteessa pitää pystyä kommunikoimaan!
Vierailija kirjoitti:
Tykkäisin, mutta mietityttää miten miten seksi sujuu hiljaisen miehen kanssa. Uskaltavatko he koskea naiseen kunnolla?
Jos hiljainen mies on ujo, seksi on usein estoista.
Minä olen ainakin sitä mieltä, että seksi - rakastelu - on vuorovaikutusta, eräänlaista kommunikaatiota siis.
Jos mies on huono ja arka kommunikoimaan puhumalla, on iso todennäköisyys sille, että hän ei ole ainakaan pidemmän päälle hyvä ja taitava seksikumppani.
Tietysti aina joku saattaa yllättää, mutta usein rakastelutaidot ja hyvät vuorovaikutustaidot parisuhteessa käyvät usein käsi kädessä. Tämä ei tarkoita sitä, että työpaikan kahvihuoneen supliikkimies olisi paras seksissä, vaan sitä, että jos miehellä ei ole kovin hyviä vuorovaikutustaitoja edes parisuhdekumppanin kanssa, en löisi vetoa siitä, että hän olisi myöskään hyvä ja huomioiva rakastaja.
Minä! Inhoan uhoavia ja äänekkäitä machoja