Mun ruma ja oudonmallinen kroppa estää etten voi pukeutua kauniisti ja naisellisesti
Leveät hartiat, isot rinnat, maatalonemäntämäinen kömpelö olemus. Tasapaksu vyötärö. Mikään ei näytä kivalta päällä. Jos vähän vartalonmyötäisempää (huom. ei kireää) kokeilee niin aina pullottaa joku makkara jostain ja näyttää ihan karsealta. Väljät vaatteet roikkuu telttana rintojen päältä, vaikutelma kamala siinäkin. Inhoan mun vartaloa. Pukeudun melkein aina mustaan paitaan ja farkkuihin.
Kommentit (49)
Älä inhoa. Yritä löytää oma tyyli.
Auttaisiko painonpudotus? Ja tämä ei ollut ivallisesti sanottu. Aloita liikuntaharrastus; kuntosalilla pystyt muokkaamaan vartaloa, mutta se vaatii pitkäjänteistä työtä. Käytä rintoja hyvin tukevia ja "pienentäviä" liivejä.
Sääli että ihmiset luulee, että olisi joku muotti tai malli, mihin pitäisi sopia. Hyväksy itsesi! Ei ole mitään tiettyä oikeaa vartalon mallia.
joku leveä vyö rintojen alle joka luo kuvitelman vyötäröstä, pätee siis mekkoihin ja tunikoihin. Joku semmonen vähän fiftarityylinen mutta ei tarvitse olla mikään väripläjäys ellet sellaisesta tykkää. Hiukset ylös/kiinni tai lyhyehkö leikkaus, niin ei korosta hartioita.
Vierailija kirjoitti:
Auttaisiko painonpudotus? Ja tämä ei ollut ivallisesti sanottu. Aloita liikuntaharrastus; kuntosalilla pystyt muokkaamaan vartaloa, mutta se vaatii pitkäjänteistä työtä. Käytä rintoja hyvin tukevia ja "pienentäviä" liivejä.
Ihan hirveän lihava en ole, painan 65kg mutta kroppani on ruman mallinen. Toki möykyt varmaan vähenisivät jos joku 5-10kg laihduttaisi. Liivitkin on kunnolliset mutta ei ne ihmeitä tee. Ap
Kannattaa mennä pukeutumisneuvojalle. Itse yleensä vaan jämähtää sovittamaan tietynmallisia vaatteita, pukeutumisneuvojalla voi olla ihan eri näkemys millaiset vaatteet sopii.
Meitä on muitakin kyseisellä vartalotyypillä. Mene pukeutumisneuvojalle, niinkuin joku tuolla ehdottikin.
A-linja on osoittanut mulla toimivaksi. Sama homma ja vielä iso pääkin.
Ootko ap kuullu ompelijoista? Sellainen fiksaa vaatteet just sun mittoihin.
Taidan tänään sadepäivän kunniaksi lähteä kiertelemään vaatekauppoja. Saa nähdä miten epätoivoisena tällä kertaa tulen kotiin😅
Ap
Varmasti just vaateliikkeissä osataan auttaa, itsellä hyvin erityyppinen vartalo mutta samanlaista vaikeutta ollut istuvia vaatteita löytää eriparisuuden vuoksi.
Alaosa siis suhteettoman paksu verrattuna yläkroppaan ja mm housut ihan tuskaa löytää. Olen kuitenki useasta vaatekaupoissa saanut ihan loistavaa palvelua ja löytynyt kunnollista vaattetta joka korostaa parhaita puolia
Naisellinen ei ole sama kuin vartalonmyötäinen. Kokeile A-mallista tai empiremallista.
Isojen rintojen kanssa on hyvä olla v-aukko.
Leveiden hartioiden kanssa vältä raglan-hihaa.
Esim mekko hihaton ja päälle sifonki-tai joustava bolero.
Mikä sun mielestäsi on naisellinen ja kaunis tyyli? Mä näkisin, että isot rinnat on hyvä puoli sun vartalossasi. Mulla on ylipainoa ja luonnostaan paino kertyy vatsaan ja käsivarsiin. On myös isot rinnat ja iso peppu. Oon saanut treenaamalla muokattua vartaloa aika tiimalasimaiseksi ja nyt oon tyytyväinen itseeni. Treenata voi ilman tarkoitusta laihduttaa ja pitkässä ajassa alkaa näyttää ihan eri ihmiseltä, kun vartalon malli muokkautuu ongelmakohtiin keskittymällä. Parantanut elämänlaatua paljon, kun ei aina peiliin katsoessa tarvi ahdistua.
Mutta jos ei oo jaksamista tai kiinnostusta muokata vartaloa niin oikeanlaisella pukeutumisella saa paljon aikaan.
Olet mies joten pukeudu kuin mies !
Mulla on ihan samanlainen vartalo ja olen 65 kg. Silti pukeudun naisellisesti. Kaikki vaatteeni ovat A-linjaisia.
Oletko yrittänyt jumpata? Rintoja saa pienemmäksi ihan jumppaamalla, kun on läskiä kuten muussakin kroppaa.
Mikä ongelma?
Nykynainenhan haluaa olla sukupuoleton ja käyttää miehisiä vaatteita.
Miksi ap:ta haukutaan täällä läskiksi? Jos hän on 65 kg ja vaikka suomalaisen keskivertonaisen pituinen 167 cm, niin hänen bmi:nsä on 23,3 eli täysin normaalipainon mitoissa.
Ja onko suuririntainen nainen nykyään miehekäs vai? Kuinka monilla miehillä on isot daisarit?
Aivan ihmeellisiä kommentteja täällä.
Ok.