Pahinta mitä anoppisi on sinulle sanonut/tehnyt ?
Kun täällä meuhkataan niin paljon anoppien kauheudesta,niin kertokaapas pahin asia mitä anopoi on teille tehnyt tai sanonut? Pitäähän siihen anopin kauheuteen olla jokin syy ;)
Minun anoppini haukkuu minua ihmisille,että minulla on lapamato ja että äitini ei ole ruokkinut minua lapsena. Satun olemaan pieni ja laihahko,mutten kyllä sen näköinen etten muka söisi! Anoppini on itse melko isokokoinen,niin tottakai sitten kaikki pienemmät ovat kaltoin kasvatettuja.
Kommentit (20)
kun en koko muijaa ole 7 vuoteen nähnyt. Mutta se asenne ja sivistymättömyys. Oli pakko pelastaa itseni ja lapseni sellaiselta hirvitykseltä. Nyt kulkee haukkumassa minua ihmisille. Kivaa varmaan lapsille, kun selviää mitä tekee.
viimeksi nolasi minut miehen sukujuhlissa kun en PYSTYNYT suostumaan hänen tahtoonsa.
kerran se soitti mulle ja huusi ja saarnasi niin että itkin ihan valtoimenaan. Kai se ihan hyvää tarkoitti ja vähän myös omaa pahaa oloaan purkasi.
Jätti myös tulematta kakkosen ristiäisiin...
mikä eniten ärsyttää, on se kun anoppi aina jaksaa melskata miten lapseni ovat kaikessa tulleet vain minun sukuuni, ja mieheni puolelta ei ole tullut yhtään mitään. Jos joku vaikka sanoo poikamme näyttävän mieheltäni, heti on anoppi siinä selittämässä, että ei ole.
eli hoiti lastani muutaman tunnin ja sinä aikana oli saanut juotua itsensä umpihumalaan. En anna sitä koskaan anteeksi, eikä saa ikinä hoitaa lastani yksin. Tuurijuoppo, eli on hyviä päiviä, ja sitten näitä huonompia jaksoja. Luottamus nykyisin nolla.
Arvosteli pokkana äitiäni loukkaavasti/kyseenalaisti häntä loukkaavasti asiassa jossa ei oikeasti ollut mitään kyseenalaista, kehui ylistäen mieheni ex-tyttöystäviä :D
Tuo jälkimmäinen nykyään suorastaan huvittaa, ensinmainittu inhottaa vieläkin.
josta meidän olisi pitänyt valita nimi ekalle lapsellemme. Päätimme kuitenkin ihan itse.
Myöhemmin kertonut lapsillemme miten teidän äiti ei osaa mitään, laittaa ruokaa ym ihan perusasioita. En kuulemma osaa keittää puuroa tai leipoa sämpylöitä jne. Lapset tulivat sitten ihmetellen kertomaan, kun ovat nähneet minun kuitenkin tekevän näitä asioita. Anoppi jostain syystä kuvitteli näin, meillä kun jaetaan kotityöt ja mieskin laittaa ruokaa. Anopilla taas hän tekee kaiken ja mies sitten haukkuu päälle ruokiansa. Minulla oli jo kaksi lasta kun mieheni kanssa tapasimme, ekaluokkalainen ja eskari ja nyt 3 yhteistä joten en ymmärrä miten hän kuvittelee että on edes mahdollista etten osaa mitään.
On niitä muitakin asioita, haukkumista ym.
Muut pilaavat hänen elämänsä. Nyt on minun vuoro olla syyllinen.
Räyhäsi, kun ei häneltä lupaa kysytty kihloihin menoon. Poikansa oli 25v.
En tee kotona mitään. Aina muistaa sanoa että näytä mitä olen olevinaan itse tehnyt. Remontoinut tai rakentanut.
En tule hoitamaan lastani. Enkä olisi lasta oikeasti halunnut. Ei poikansakaan, joka vain matki siskoaan ja halusi samanlaisen lelun.
Hän kävi väkivaltaisesti minun kimppuuni pienen 1v 5kk ikäisen poikani katsellessa kauhistuneena. Sitä ennen hän huusi ja raivosi ja hakkasi nyrkillä pöytää niin että lapsen ruokalautaset pomppivat.
Hän on kohdellut minua 8 vuotta kuin kynnysmattoa :( Olen kuulemma ajanut hänen poikansa rattijuoppouteen, 3 keskenmenon jälkeen hän lohdutti minua "lasta sinä et saa vaikka kuinka haluaisit" Hän on todella kylmä ja kova ihminen, vailla normaaleja empatian tai normaalin elämän tunteita.
Synnärille kun tulivat (kukkia en todellakaan saanut) ottivat kuvan pojastamme anopin sylissä, apen sylissä ja mieheni sylissä ja lähtivät. Minua ei edes tervehditty, saatikka onniteltu. Raskaus-aikana hän ei kertaakaan katsonut minuä päin, vaan aina hyvin teatraalisesti ohi, halusi kai osoittaa että vauvamahani oli vastenmielinen ?
yms. yms.Sanomisia on ollut näiden vuosien aikana paljon, ja olen itkenyt ja surrut todella paljon. Onneksi anoppini huusi päällekäymisen jälkeen, että "välit ovat nyt poikki!!" Hyvin kiitollisena otan tämän tarjouksen vastaan, enkä luovu siitä ikinä ! Aikaa tapahtuneesta on nyt 6kk Mielestäni anoppini on narsisti.
kun kehoitin syömään jossain matkan varrella, kun en jaksanut tehdä ruokaa isolle sakille (heidän kyydillä olisi tullut 5 henk.) kaikkien synttärijuttujen ja siivousten lisäksi, kun odotin kaksosia.
Sen yhden ja ainoan kerran kun sitten todella tarvitsimme apua ja päästimme lapsemme yökyläilemään ilman meitä vanhempia (olimme siis synnyttämässä kolmosta)... pappa oli lähtenyt naisystävänsä matkaan ja mummo oli niin kännissä, että hyvä että tiesi omaa nimeään. Onneksi mieheni veli vaimoineen sai asiasta vihiä ja menivät mummolaan hätiin. Kyllä vitutti ja vituttaa vieläkin! Koskaan en enää luota anoppiini. Ja siis tuo temppu taisi olla pahin... muuten olen kyllä kokenut kaiken nälvimisen, kummalliset lahjatemput ym.
laukoi meillä muiden vieraiden läsnäollessa, että "sää on kuin morsian ja morsian on kuin lehmä". Että silleen......
joten anoppi oli sanonut miehelleni, että minä tai lapseni voimme aivan hyvin sairastua tuohon, koska se on perinnöllistä. Hemmetti, että olen edes hänelle koskaan kertonut asiasta. Tiedän varsin hyvin asian, mutta en haluaisi puukkoa noin selkään. Anoppi on myös haukkunut miehelleni, että elämme luin lottovoittajat! Teemme aivan normaaleja asioita, mitä muutkin lapdiperheet. Käymme kerran vuodessa kylpylässä, risteilyllä tai pienellä matkalla. Emme tosiaankaan ole tuhlaavaisia tai retostele matkoillamme. Anoppi on katkera monesta asiasta! Koskaan ei ole kehunut minua tai lastamme :(
Itse ei todellakaan ole mikään kaunis tai missimittainen, muta siitä huolimatta luulee oikeudekseen tuomaroida toisten ulkonäköä.
Pahiten satutti päivä synnytyksen jälkeen, kun anoppi tuli kakkosta katsomaan synnärille. "Sullahan on jääny iso maha!", oli ekat sanat. Olen hoikka ja synnyttämään mennessä painoin hiukan yli 60kiloa. No, eihän se reppu siitä vielä ollu mihkää hävinny, mut hävis sitte ajan myötä.
Hän arvostelee reisieni paksuutta ja mitä milloinkin. Niin ja edelleen olen hoikka.
Vanhempani kuuluvat erääseen uskontoon. Kerran anoppilassa vieraillessa sinne tuli muita vieraita, niin anoppi innostui haukkumaan kaikkia tähän uskontoon kuuluvia jos minkälaisilla nimillä. Vaikka en itse kuulu uskontoon, ei ollut kiva kuulla omien vanhempien haukkumista.Anopin kaksinaamaisuus ällöttää, kun päinkasvoja hän on vahemmilleni niin lirkunlirkun.
Hyvin tahdittomia huomautuksia anopin suusta tulee. Niitä saa aina pelätä, kun vierailevat esim. lasten synttäreillä.
antamasta takaisin 2vk vanhaa esikoistani vaunulenkin jälkeen, kun "vauvan kanssa olen muutenkin" - sama marttyyrimeno jatkuu... eipä silti, antaa mennä toisesta korvasta ulos, mutta vauvan hain kyllä hippulat vinkuen takaisin.
Oon itsekin anoppi,sitä vain en muistanut,kun eiole ollut mitään ongelmia. Vävyt sanovat aina ,miten hyvä mummo olen.En ole puuttunut heidän asiosiinsa.Muistan miten ihana anoppi minulla ,oli asuimme 30 vuotta samassa talossa eikä riitoja ollut ,puolin eikä toisin.
Saimme kolmen tytön jälkeen pojanja puhuimme nimistä sanoimme ,että nimeksi laitetaan JuusoHänen syntymä kylällä oli eräs toimittaja joka oli boheemi ,ryyppäsi ja oli muutenkin vapaamielinen. Ei hän vanhankansan ihminen sellaista hyväksynyt. Minun äitini oli tietysti eri mieltä ,ilman muuta ,juusohan siitä tuli hyvä nimi ja hyvä poika.
ja kyse ei ollut muusta kuin mieheni ja veljensä välisestä riidasta, jossa anoppi sinänsä yritti olla puolueeton, mutta sanoi ettei voi sitten tulla häihinkään jos ei tuota veljeä kutsuta. Siitä kyllä loukkaannuin.
Muuten anopista ei pahaa sanottavaa.