Sattuiko sulla papa koe??
Mulla sattui.. olen neitsyt, johtuiko siitÄ? tuntui kuin joku olisi terävän esineen laittanut *sinne* no onneksi kesti vain about 10 sekkaa..
Kommentit (23)
Sattuu hyvin paljon. Tosi inhottava toimenpide. En ole neitsyt ja olen synnyttänytkin pari kertaa.
Vierailija kirjoitti:
Sattuu hyvin paljon. Tosi inhottava toimenpide. En ole neitsyt ja olen synnyttänytkin pari kertaa.
Hyi niin on!! :S
Viimeksi ei sattunut ollenkaan. Aiemmin siitä on joskus jäänyt sellainen kalvavan inhottava olo ja olen myös vuotanut verta.
Ei sattunut. Korkeintaan tuntui pienen hetken vähän epämukavalta. Eikä tullut verta.
Ei, mulla ei ole mitään tuntoaistia kohdunkaulassa. Jos tuo sattuu niin yleensä johtuu siitä harjanäytteestä kohdun kaulakanavasta, eikä neitsyys vaikuta siihen. Limakalvojen kunto voi kyllä vaikuttaa, jos on heikommat (hormoniehkäisy, imetys, vaihdevuodet) tulee helpommin haava siitä harjasta ja sattu ja tihkuu verta.
Kaikki ei osaa ottaa sitä näytettä. Mulla korkea kipukynnys ja eka kerralla sattui hemmetisti ja vuoti pari päivää. Seuraava kerta hermostutti valmiiksi ja se ei sitten tuntunut miltään eikä vuotoakaan ollut. Kierukan asettaminenkin oli täysin kivuton verrattuna ensimmäiseen papaan.
On sattunut joka kerta, mutta viime kerralla oli erityisen tuskallinen kokemus, joka kesti ikuisuuden. Asiaan vaikutti se, että asialla oli harjoittelija, joka ei todellakaan osannut asiaa, eikä siitä mitään tullut. Itkin kivusta ja pyysin, että ohjaaja puuttuisi asiaan ja hän lopulta näytteen otti - siinä ei kestänyt kuin hetki. Kun pukeuduin, vilkaisin kelloon: se koko asia kesti tunnin! Ihan kamala kokemus. Olen sentään kolme lasta synnyttänyt ja kärsin kroonisesta kivusta, joten en pienestä valita.
Päätin siellä ja silloin, että on viimeinen kerta, kun suostun siihen, että harjoittelija tekee yhtikäs mitään. Synnytykseni oli opetuskokemus, jossa oli läsnä kätilöopiskelijoita, kätilöopiskelija tutki vauvan sijaintia kun olin vuodelevossa ja lääkäriopiskelija arvioi vauvan koon ihan pieleen pari päivää ennen synnytystä ja nyt tämä. Olen tehnyt osani ja nyt riittää.
Kerran käynyt, oli n. sekunnin verran vähän inha tunne ja sitten ohi. En sanoisi että sattui.
Ei sattunut yhtään, vähän vaan nipisti. Oli myös ihan hetkessä ohi. Jännitin paljon etukäteen, koska en ollut koskaan aikaisemmin käynyt gynellä ja luulin että olisi kivuliaampi operaatio.
Kaksi kertaa synnyttänyt ja aina se on jonkin verran sattunut. Riippuu ihan näytteenottajasta. Itseltäni on otettu aika monta kertaa, koska jissain vaiheessa oli solumuutoksia.
Vierailija kirjoitti:
En viitsi edes mennä tuon takia.
Hyvä puoli ettei se kestä kuin sekunteja se kipu. Kyllä nyt jonkinlainen kipukynnys pitää olla!
Aina sattuu ja olen synnyttänyt. Tuntuu samalta kuin supistuskipu.
Luulevatko ne, ettei siellä ole tuntoa?
Olihan se vähän epämiellyttävä tunne, mutta ei se nyt oikeastaan kipua ollut.
Ottaa ihan helvetin kipeää. Joskus nuorena oli Kättärillä joku vanhempi hoitaja joka osasi ottaa niin ettei ottanut kipeää, aina muulloin on ottanut, ja nyt kun mulla viimeksi oli 45-vuotiaana joukkopapa, niin hoitajat ei saanut otettua kun se otti niin kipeää, ja mut laitettiin sitten lääkärille ja lääkärikään ei meinannut saada. Siellä näkyi ultrassa jotain myoma tms. ja mut lähetettiin sitten magneettikuvaan, ja sieltä sitten löytyikin endomitrioosi. Muutenkin kai kohdunkaula on jotenkin hankalasti, asento on sellainen ettei pääse ilman että runnoo sillä kauhealla metallisella jutulla. Ei auta edes puuduttaminen.
Luulisin että suurimmalla osalla se ottaa kipeää, osalla todella kipeää.
Mikä pappa koe? Tehdäänkö sellainen hopeaketuille?
Ja jälkeepäin vuosin verta hoitajan lattialle.