Ketään ulkomailla asuvaa? Kysymys lemmikeistä. Oletteko jättäneet lemmikit kotiin matkustaessanne Suomeen vai oottaneet mukaan?
Onko teillä luotettavia hoitajia esim kahden viikon ajaksi? Asumme Usassa.
Kommentit (9)
Olen jättänyt joko kavereiden hoitoon tai koirahotelliin.
Asun ihan Suomessa, mutta vien koirani koirahoitolaan, kun lähden matkalle.
Koira menee hoitajan kotiin lomamatkojen ajaksi. En usko, että koira nauttii ruumassa matkustamisesta niin paljon, että viitsisin sitä moisella kiusata.
Juu kyllä on, olen tilanteen mukaan vienyt jyrsijäni joko maksulliseen hoitoon (n. 6 e päivä) tai kaverille tuliaispalkalla.
Jätin koiran kotiin, mutta vaimo kertoi, että koira ikävöi minua ja on lakannut kokonaan syömästä. Piti palata kotiin suunniteltua aikaisemmin.
Riippuu toki lemmikistäkin paljonko stressaantuu matkustamisesta. Parin viikon loman ajaksi jättäisin ehdottomasti kotiin, parin kuukauden lomalle saattaisin ottaakin mukaan.
Jos on niin pieni, että saa matkustaa matkustamossa, voisin ottaa mukaankin. Muuten en. Missään tapauksessa en ottaisi välilaskulliselle lennolle.
Asuin aiemmin Etelä-Euroopassa, ja vein koirani (2 kpl) aina hoitoon. Itse asiassa yhdestä perheestä tuli ystäviäni sen jälkeen, kun koirani olivat olleet heillä ekaa kertaa pidemmän aikaa hoidossa. Muutaman kerran koirat olivat virallisessa koirahotellissa. Toinen oli ensiluokkainen paikka, toisessa hoitokoirat lähinnä viettivät aikaa keskenään ja ruokittiin, ei muuta.
No kotiin tietenkin olen jättänyt. En stressaa eläintä laittamalla lentokoneen ruumaan, en edes paljon lyhyemmällä lentomatkalla kuin USA:sta.
Ystäväni onneksi aina mielellään otti lemmikkini hoitoon.