Muita perheitä, joissa molemmat vanhemmat olleet joskus työttömiä?
Meillä sekä mies että minä olemme olleet noin 7 kk työttöminä (tosin eri aikaan). Onkohan harvinaista, että samassa perheessä molemmat ovat kokeneet työttömyyden? Mies DI, itse olen tutkija.
Kommentit (2)
Tai tietenkin riippuu, millä alueella asuu. Asun alueella jossa varsinkin nuorilla on korkea työttömyysaste ja ollaan molemmat oltu miehen kanssa työttömiä - kuten suurin osa ystävistämmekin on ollut jossain vaiheessa. Me on vielä valmistuttu siihen saumaan, jolloin alueelta hävisi paljon esimerkiksi kemian ja biokemian alan työpaikkoja. Vaikka työttömyys tietenkin on yksilön kohdalla kurja juttu, niin ei se sosiaaliseen elämään ja ihmissuhteisiin vaikuta. Yksi jos toinenkin on sitten hankkinut uuden ammatin, usein alemmalta koulutustasolta, tai tekee ihan koulutusta vastaamatonta hanttihommaa. Mä olen koulutukseltani suunnittelija joka tienaan leipäni matkailusta pääsääntöisesti, ja mieheni tekee aivan täysin erilaista työtä kuin mihin tutkijankoulutus tähtäsi. Ihan hyvin meillä menee.
Joten älä nyt ota stressiä tuosta työttömyydestä, kyllä sä jotain jossain vaiheessa kuitenkin löydät. :)
meilläkin molemmat ovat olleet joskus työttöminä, mutta ei onneksi samaan aikaan. Eräässä vaiheessa nuorena kun mies oli työttömänä, minä olin kyllä vielä opiskelija.