Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vinkkejä?

Vierailija
31.01.2010 |

Huuliherpeksen paranemisen nopeuttamiseksi? Sain kukkasen suunpieleen ekaa kertaa elämässäni ja nyt kaipaisin vinkkejä miten tuon saisi joskus paranemaan. Tuntuu että se vaan leviää kokoajan :-( Pitääkö sitä rasvata kokoajan vai antaa kuivua vai mitä?



Apteekista hain zoviraxia ja netistä luin että hunaja vois auttaa mutta toistaiseksi tuo vaan leviää :-(

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset




Se on varmaan ainakin halvin kotikonsti. Hunajaa en ole koskaan kokeillu, joten en tiedä miten auttaa tai ei. Epäilen tosin että ei. Itselläni on ollu herpes niin kaun kuin muistan, eli jo toista kymmentä vuatta. Hammastahnaa laitat siihen rakkulaan, niin se kuivattaa sitä. Voit laittaa myös yöksi. Jos sitä Zoviraksia käytät, sitä pitää laittaa myös koko ajan rakkulaan, eli jos se vähänkin johonki pyyhkiytyy, laitat uudestaan.

Joskus, kun täytyy saada rakkula mahdollisimman nopeasti pois, olen käyttänyt desinfiointiainetta. Tämä on kylläkin kivuliasta... Siis kastanut vanutupon desinfiointiaineeseen, ja painellut rakkulaa sillä mahdollisimman pitkään, usein elokuvaa katsoessani. Sitten, kun rakkula on sellainen, että sitä voisi puhkaista, puhkaissut sitä neulalla, painellut taas sillä desinfiointivanulla, että kaikki nesteet tullu pois. Toistan vielä, että on kivuliasta, mutta menee ohi jonkun verran nopeempaa.

Sitten olen löytänyt aivan vastikään nuo Compeeden herpeslaastarit. Muistaakseni maksoivat apteekista jonkun 10 tai 13€. Ovat kyllä käteviä, eivät satu, parantavat tosiaan rakkulaa nopeemmi, ja voi myös pussata :)

Vierailija
2/3 |
31.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ne lopettaa oireet heti JA peittää sen kohdan aika hyvin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilen yöks hammastahnaa.