Mikä ötökkä?
Noin puoli senttiä pitkä, pari milliä paksu ja väriltään ruskea. Hyi..mitähän matoja meillä asustaa?
Kommentit (16)
laitoin kaikki pesuun ja hinkkasin vaatehuoneen perusteellisesti joka nurkkaa myöten, en laittanut vähään aikaan mitään vaatteita edes sinne sen jälkeen. Nyt ei ole näkynyt.
eikä olla ikinä ostettu kirppareilta mitään. Miten niistä toukista pääsee eroon?
Vaikka sanalla Turkiskuoriainen. Pääset varmaan tuoholaissivuille, jossa voit kuvista verrata, minkä kuoriaisen toukka kyseessä.
Turkiskuoriainen on aika viheiliäinen otus, joten älä panikoi, tieto kun lisää tuskaa. Kyllä niistä eroon pääsee, mutta aika rankan siivouksen se vaatii.
ensiksi puhdista koti. Sitten irrota listat ja kaikkien kaappien alahyllyt. Imuroi ja ruiskuta täyteen Bio Kiloo hyönteisten torjunta-ainetta. Toista käsittely 2 viikon kuluttua. Saunota kaikki vaatteet ja peitot ja mahd matot 80 asteessa vähintään 2 tuntia. tai vaihtoehtoisesti pakasta 2 viikkoa yli 20 asteessa.
Hirveä homma.
hiukan rusehtavia. Ainakin vatsapuolelta. Kokemusta on, kun ole niitä parisen viikkoa myrkyttänyt ja makaavat lattioilla ketarat oikosenaan :-(
ja kyllä ne noilta turkiskuoriaisilta näyttää. Paniikki iski jo!! Hyiiiiiiiiiiii!!!! Ei kai se auta ku rueta siivoomaan..alko heti kutittaakin joka paikasta. Mä niin vihaan kaikkia ötököitä.yäk.
vasta nyt, puoli vuotta muuton jälkeen vai oletko nähnyt jo aiemmin? Jos vast anyt, niin tuskin ovat jääneet edelliseltä asukkaalta,vaan tulleet naapurista ilmastointikanavia pitkin.
mutta en kyllä enää kauan. Just luin, että toukista on mahdotonta päästä eroon kerrostalossa. Ääk, miten mä pystyn nukkuun ens yönä..tiedä vaikka ne kiipeäisi sänkyynikin. Ällöttäviä!
mutta en ole kiinnittänyt niihin juurikaan huomiota. Nyt niitä näkyy lähes päivittäin, vaikka puunaan joka nurkan vähintään kaksi kertaa viikossa. Nyt uuden asunnon etsiminen tuli todella ajankohtaiseksi!
Ja laittaa harvemmin käytetyt vaikka muovipussiin. Erityisesti puuvilla- ja villatuotteet, siis luonnonkuidut, kelpaa niille ravinnoksi.
Tämä siitäkin huolimatta vaikka muuttokuume iski: ne kun voivat seurata uuteenkin asuntoon mukana, jos niitä jää johonkin viltin nurkkaan asumaan.
Otan osaa, meilläkin on kyseisiä kavereita. Tulivat muutossa mukana siivouksista, saunotuksista ja tekstiilien pesuista huolimatta. Eivätkä ole lähteneet ammattilaisen myrkyttäminäkään.
Huomaa nyt sitten se muutossa, että tosiaan asustelevat myös muualla kuin vaatteissa, matoissa yms. Esim. kirjahyllyissä ja sohvassa voi tulla pari toukkaa mukana ja se riittää...Minä löysin muuton jälkeen toukkien pesän rippeet vaatelaatikoston metallisista liukukiskoista. Siis palkkä laatikoiden ja vaatteiden pesu (ja ammattimyrkytys)oli turhaa, kun asustelivat laatikoiden sivukiskoissa...
Ja kun niitä on paljon, ne todella tulevat myös sänkyysi...
Mä olen jo ihan hermoraunion partaalla! Kai jollakin on kokemuksia toukkien onnistuneesta tuhoamisesta?
Tai jos siis asutte kerrostalossa, niin ilmoita isännöitisijälle,sillä koko talo pitäisi myrkyttää. Ei auta mitään, että itse suihkuttelet jotain listoille, sillä nuo liikkuu asunnosta toiseen.
Ei ole mitään hyötyä jos kämppänsä pitää puhtaana ja myrkyttää sen. Turkiskuoriaiset pakenevat naapuriin ja palaavat sitten pikkuhiljaa takaisin kun myrkyn vaikutus on lakannut.
Kauanko olet asunut nykyisessä kodissasi?
Oletko ostanut viime aikoinea kirpparilta jotain?