Musti&Mirrin ja Hesburgerin surkeat työolot ovat jatkuneet alkuvuoden kohuista huolimatta
Asia selviää MOT:n äsken julkaistussa artikkelissa.
Kommentit (26)
”Mun mielestä kohu ei muuttanut yhtään mitään. Kaikkea lupailtiin, se oli liibalaabaa.”
– Hesburgerin nykyinen työntekijä
Ravintolapäällikkö kertoi ravintolatyöntekijäksi pestautuneelle MOT:n avustajalle, että kahdeksan tunnin vuoroon sisältyy yksi 15 minuutin tauko, ja että viiden tunnin vuoron aikana ei pidetä taukoja ollenkaan.
Työehtosopimus kuitenkin määrää ravintola-alan työntekijöille huomattavasti enemmän lepoaikaa.
Kolmas MOT:n selvityksessä ollut yritys on Change Lingerie. Firman ohjeistuksen mukaan ruokatauon pitämisestä pitää sopia etukäteen esimiehen kanssa. Ruokailu ja kahvitauot pidetään ”työn ohessa”. Jostain syystä Change Lingerie kieltää myymälänhoitajiaan pitämästä kahta viikkoa pidempiä lomia. Tällainen kategorinen kielto ei ole vuosilomalain mukaista.
Lisäksi työelämän pelisäännöt eivät ole palvelualan tyypillisesti nuorille työntekijöille tuttuja. Monia myös pelottaa, mitä tyytymättömyyden ilmaisusta seuraa.
– Siellä on paljon töissä nuoria, jotka ei ole olleet töissä missään muualla. Ihmiset eivät osaa pitää puoliaan, ei ole tietoa mitä työehtosopimuksessa lukee, tai mitä oikeuksia heillä on.
MOT:n selvitys osoittaa vielä yhden syyn: valvonta ei toimi parhaalla mahdollisella tavalla.
Eniten huvittaa tuossa artikkelissa näiden riistoyritysten edustajien kliseiset kommentit:
-otamme tämän hyvin vakavasti
-emme voi kommentoida yksittäistapausta
Hesburgerilla on todellakin ollut aikaa korjata käytäntöjään ja ovat usein ottaneet asiat vakavasti, mutta näyttää että mikään ei kaikesta huolimatta tule muuttumaan.
Näyttää olevan ihan sama, onko tarkastelun kohteena Olympiakomitea vai Musti&Mirri. Yhtä luihua viestintää ja ongelmien maton alle lakaisua molemmissa. Luvataan ottaa asiat vakavasti, joopati joo..
Mikä meno mustissa ja mirrissä on? Olin siellä töissä joskus 2016 ja ainakin silloin siinä myymälässä oli mielestäni ihan hyvä meininki.
Vierailija kirjoitti:
Mikä meno mustissa ja mirrissä on? Olin siellä töissä joskus 2016 ja ainakin silloin siinä myymälässä oli mielestäni ihan hyvä meininki.
Moni MOT:n haastattelema Mustin ja Mirrin työntekijä on sitä mieltä, että työnantaja ei kuuntele työntekijöiden huolia, tai vähättelee niitä.
”Meitä on haluttu hiljentää, syyllistää, meihin suhtaudutaan alentavasti. Minulle on sanottu, että ’Älä ole äänitorvena. Luot negatiivista ilmapiiriä’.”
– Mustin ja Mirrin nykyinen työntekijä
Ihmiset vaan on mätiä, se on se ongelma. Ei mitään moraalia enää kellään.
Hoivakotikohussa sama juttu. Koko juttu unohtui nopeasti ja sama meininki jatkuu joka paikassa.
Musti&Mirrin omistaa ruotsalainen pääomasijoitusyhtiö EQT. Joten suomalaiset myymäläesimiehet on vain pelinappuloita, jotka saavat pompottaa alaisiaan mielin määrin.
MOT Mitä sitten tapahtui?
MOT haastatteli kymmeniä työntekijöitä Hesburgerista, Mustista ja Mirristä, Change Lingeriestä ja Espresso Housesta. Selvityksessä ilmeni hidasta kehitystä julkisuudessa esillä olon jälkeen, mutta myös uusia ongelmia. https://yle.fi/uutiset/3-12391509
MOT
Laukkujen penkomista, transasiakkaiden syrjintää ja tuhansien eurojen palkkasaatavia – MOT:n juttu alusvaateketjun ongelmista sai kymmenet kertomaan uusista epäkohdista https://yle.fi/uutiset/3-11664351
En ole asioinut Hesburgerissa, en Espresso Housessa sen jälkeen kun nämä kaikki asiat tulivat julki. Lopettakaa myös muut asiointi kyseisissä firmoissa. Enkä todellakaan osta alusvaatteita mistään riistofirmasta.
Kuvittelevat rehvakkaina, että kohu laantuu ja hautautuu muun maailman menon alle.
En käy Mustissa & Mirrissä enää. Koivukylässä Vantaalla säälittää, kun yksi nuori tyttö myymälässä yksin häärää, eikä raukka ehdi mitään. Onneksi on vaihtoehtoja. Hävetkää Mustin & Mirrin omistajat.
Noloa ja paljastavaa jauhaa firman pyhistä, puhtaista ja aatteellisista arvoista kun käytäntö on aivan toinen.
Lopetin käymässä kyseisissä firmoissa.Asiakaspalvelu on todella väkinäistä.
Esitetään että kaikki asiat hallussa mutta mikään ei toimi..yksi ns: esimies seisoo ja toiset sekoilee sinne tänne..asiakas kun jotain kysyy niin vastaus on mene sinne jonon päähän tässä nyt on sitä ja tätä.
Kaikki palikat sekaisin -tämä kokemus monesta ravintolasta joka mainitaan ohjelmassa.
Eikä se aina johdu siitä ettei henkilökuntaa ole vaan siitä että kenelläkään asiat ei ole hallussa ..
Espresso House on todella outo aina tyhjä eikä kukaan tarjoile.Pimeä sisustus ja kahvi shotit aiheuttaa verenpainetta.Suomessa on työaika lain säädäntö 2 kahvitaukoa lue vessatauko juomatauko ja yksi ruokatauko lue voit syödä jotain.Koska raha tulee asiakkailta se palkkaraha ja sähkö liikehuonevuokra asiakasta kohdellaan hyvin ja tuote tehdään niin hyvin kuin voi.Muuten ei tule rahaa.Asiakas maksaa sun palkan jos nyt joku ei ole tätä tajunnut.Työpäivä on yleensä 4-6 tai 8 tuntia joskus 10 kuten yövuorossa yleisesti on muissakin ammateissa.Millaista on MC donaldsilla heidän lihat tuodaan Tanskasta.Nyt on hyvä aika nuorten istuttaa kukkapurkkiin persiljaa tilliä sipuleita mansikkaa tomaattia niin ei kuole nälkään.
Se on huomattu että näissä pikapaikoissa toivoisi henkilökuntaa joka osaa Suomen kieltä oikeasti ja ymmärtää mitä asiakas pyytää ettei saa kahvia kun pyytää tuoremehua.
Tottakai ne jatkuu, eihän riistäjä asiaa miksikään muuta. Sanoo joo joo ja polkeminen vaan kovenee. Ja osa porukasta vielä hyväksyy tän meiningit, että lisää vaan löylyä.