Amk-tutkinto - kauppaan töihin
Kaipaisin kokemuksia tästä aiheesta. Tiedättekö ketään, joka olisi näin tehnyt?Minulla olisi mahdollisuus päästä kauppaan vakituiseen ja kokoaikaiseen työsuhteeseen, mutta heittäisin käydyn korkeakoulututkinnon osittain roskiin. Pääsisin ehkä vastaamaan omaan alaani liittyvistä tuotteista kuitenkin.
En ole onnistunut saamaan alaltani töitä muuta kuin lyhyitä 4 kk työsuhteita. Haluaisin kovasti vakituisen työn jo. En ole järin innoissani kaupan alan huonosta palkkauksesta tai työajoista, mutta tuo työ toisi kaivattua pysyvyyttä. Olen tehnyt välillä keikkaa kauppoihin ja olen kyllä tykännyt työstä paljon. Mietin vain muiden mielipiteitä, että päädyinkin vain "halpakauppaan" töihin.
Kommentit (16)
Menet sinne ja ylenet ajan myötä. Sillä tavalla 2000-luvulla tehtiin, ei kai se muuttunut ole.
Mikset pääse minnekään muualle töihin?
Paras on hyvän pahin vihollinen.
Mene sinne kauppaan vakiduuniin ja saat elämäs mukavammalle tolalle. Jos ei koulupapereilla saa hyvää duunia nin sitten ei saa. Sitten tehään jotain muuta.
Jos muita vakitöitä ei ole tarjolla ja tutkintoasi vastaavaa työtä ei lainkaan niin eiköhän ole aika selvä mitä kannattaa tehdä.
Nykyään ei pska hommista nousta yhtään mihinkään. Vuosia menee ja huomaat juuttuneesi kakki hommiin. Sitten veetuttaa.
Itse olisin mieluummin vakityössä kuin pätkää tekemässä.
Tiedän. Kaveri tekee vieläkin samoja hanttihommia ja on todella elämäänsä kyllästynyt. Kannattaa miettiä vielä.
Tuttu sh lähti äitiyslomansa jälkeen henkkamaukkaan töihin. Ollut siellä parisen vuotta jo.
Kassalle voi tosiaan päästä amk-tutkinnolla.
Eräs ystäväni meni myös kauppaan töihin amk-tutkinnon jälkeen. Nyt on kyseisen kaupan tavaratalojohtaja.
Itse insinöörin papereilla jumitan kaupan kassalla. Samoja hommia tein opintojen ohella ja viime vuonna valmistuttuani en saanut alan töitä eikä tilanne ole mitenkään muuttunut. Pitäisi olla suhteita, perhettä tai hyviä tuttuja jotka hommaa pääsyn piireihin. Mutta kun ei ole niin harkkapaikkojakaan ei saanut kunnollisia eikä suhteita muodostunut kovasta yrityksestä huolimatta.
Minä menin traden tutkinnolla, nyt olen apulaismyymäläpäällikkö ja se riittää, korkeammalle en halua koska tykkään tehdä vuorotöitä, erityisesti iltaa ja viikonloppuja. Palkkaus on oikein hyvin synkassa työn vaativuuteen nähden, tienaan lisien kanssa hiukan alle 3000e/kk ja perusmyyjänäkin tienasin n. 2500e/kk.
Se on ihan normaalia, että tradenomi on tänäpäivänä kaupankassa. Niitä koulussa mainostettuja "asiantuntijatöitä" ei tradenomeille juuri ole, koska ne työt menevät ekonomeille. Ja kun työnantajat pääsevät valitsemaan merkonomin ja tradenomin väliltä, niin totta kai he ottavat silloin tradenomin jos CV on aukoton molemmilla.
Joo. Ei olisi pitänyt opiskella liiketalouden tradenomiksi (suuntauduin markkinointiin). Meille niin koulussa mainostettiin miten hyvään työpaikkaan tradenomi kouluttautuu ja "olkaa ylpeitä että teistä tulee tradenomeja". Olin silloin nuori ja naiivi ja kuvittelin niin tapahtuvan, mutta toisin kävi. Kaupan kassalla olen ja en ole päässyt etenemään. Edes S-pankkiin ei paperit painaneet, mitä kyllä suuresti ihmettelin. Sinne otettiin nainen, joka oli jäänyt lukion jälkeen sinne kauppaan ja infoon töihin, ei mitään muuta koulutusta alla. Nythän S-pankki on keskitettyä toimintaa.
Jos niillä tradenomin papereilla saat vakityön kaupasta niin ota se. Mikään muu AMK tutkinto ei voi olla kyseessä. Koko ajan voit silti hakea muihin hommiin.