Miksi täällä on alettu tuputtamaan uskoa/ei-uskoa?
Miksi viimeaikoina tänne on pesiytynyt jotkut pari(?) tyyppiä jotka tuputtavat uskontoa joka kommentissa? Ja myös varmaankin vastaava määrä ihmisiä jotka sanovat kamalia asioita uskovaisista?
Tämä ei ymmärtääkseni ole mikään uskontofoorumi.
Jotkut keskustelut ovat olleet vakavampia, toiset kevyempiä. Trolleineen kaikkineen, mutta yhtäkkiä tänne on tunkenut tämä ihmeellinen uskontoväittely. Eikö tämän voisi jättää pois?
Kommentit (4)
Syntyessään kaikki ovat ei-uskovia. Joten tuputus tulee vain ja ainoastaan uskovien toimesta.
Varmin tapa saada minut vastahankaan on jonkin asian tuputtaminen.
Jos uskoo niin uskoo, sen voi pitää omana asianaan ja jauhaa toisten samankaltaisten kanssa. Onhan niitä foorumeita siihenkin asiaan.
Ja jos haluaa spekuloida hengenasioista muuten puolesta tai vastaan, senkin voi tehdä samanmielisten kanssa. Varma tapa ärsyttää on väkisin lykätä omaa uskoaan ja syyllistää ja yrittää käännyttää muita.
Lestoilla ja muilla pervoilla akoilla on aikaa tuputtaa kun eivät saa edes tv:tä katsella.
koska ihmiset haluavat tunkea omia ajatuksiaan kaikille muille ja tukahduttaa kaiken muun keskustelun