Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

WTF :D: Vanki ahkeroi sellissään: Reikä seinään ja kakkaa naapuriin

Vierailija
28.01.2010 |

Vanki kaiversi sellinsä paksuun tiiliseinään reiän ja valutti sen kautta ulostettaan viereiseen selliin Riihimäen vankilassa.



Kyse oli kiusanteosta.



Vanki oli jotenkin onnistunut kaivertamaan reiän 30 sentin paksuiseen tiiliseinään, jonka sisällä on teräsverkko. Työvälineiksi epäillään kynää ja kynsisaksia.



Kun asia selvisi vartijoille, vanki laitettiin eristykseen kameroilla valvottuun selliin. Syy oli sellin vaurioittaminen.



- Ja eihän sekään mukava asia ole, että valuttaa ulostettaan toisen selliin, toteaa Riihimäen vankilan johtaja Pasi Oksa.



Tapaus tuli ilmi, kun kakkakiusaaja teki myöhemmin valituksen omasta kohtelustaan eduskunnan oikeusasiamiehelle. Kamerasellissä pidettiin vangin mukaan valot päällä vuorokauden ympäri, eikä vanki saanut selliinsä vuodevaatteita eikä lehtiä.



Valitus tuotti tulosta. Oikeusasiamies Petri Jääskeläisen mukaan kyseisen vangin sellistä olisi pitänyt sammuttaa valot öisin.



Oksan mukaan valvonta turvaa paitsi muita vankeja ja vartijoita, pääasiassa vankia itseään, jotta hän ei pääse tekemään itselleen mitään. Hän myöntää, että vankilan toiminnassa oli parantamisen varaa.



- Lähinnä kyse on siitä, että perustelimme päätökset huonosti, Oksa sanoo Ilta-Sanomille.



Hänen mukaansa valot on sellissä himmennetty aiemminkin, jos vanki on niin halunnut. Huomautusta koskevassa tapauksessa vanki ei ollut himmentämistä erikseen pyytänyt.



Vuodevaatteiden ja lehtien puuttumista perusteltiin sillä, että niillä voisi peittää valvontakameran linssin tai sytyttää tulipalon.



Peiton sijasta kamerasellin vangeille on Oksan mukaan annettu lämpimät vaatteet.



Oikeusasiamiehen päätöksen jälkeen vankilan sääntöjä on muutettu. Vangit saavat nyt kameraselliinkin vuodevaatteet ja halutessaan lehtiä.



- Ja perustelemme päätökset paremmin, Oksa sanoo.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kuusi