2018 presidentinvaalikampanjan aikana Niinistö sanoi Ylen vaalikeskustelussa (IS 14.12.2017), ettei hän kannata nykyoloissa Natoon liittymistä.
Harmi kun pressa on pantannut meitä melkein vuosikymmenen!
Kommentit (13)
Niinistön omassa puolueessa useimmat näkivät paremmin. Onko dementia alkanut jo sumentaa arvostelukykyä?
Ylen tv-tentissä (15.12.2011) Niinistö sanoi, että eurooppalaisessa yhteistyössä on mentävä mahdollisimman pitkälle ja kun Nato-jarru tulee siellä vastaan, jäsenyys on ratkaistava kansanäänestyksellä, ”jos sinne välttämättä joku haluaa”.
Stubb toivoi että Niinistö muuttaisi kantansa jotta kansa uskaltaisi olla jotain mieltä.. Mutta ei ole ollut Niinistöllä sitten kanttia sanoa jämäkkää kyllää tai eitä.
No vastaako nykyolot 2018 nykyoloja.
EI.
Saa ihminen muuttaa mielensä. Onneksi saa.
Nykyolot ovat muuttuneet ja mielipiteet päivittyneet. Emme elä enää lintukodossa.
Itse olen ollut Nato-myönteinen jo kauan, mutta on helppo olla jälkiviisas nyt. Harva olisi uskonut Venäjän aloittavan laajamittaisen sodan Euroopassa, ja on ymmärrettävää, että moni oli Nato-skeptinenkin, mikä on tosin nyt osoittautunut virhearvioksi, kun Putin aloitti sodan täysin ilman perusteita, sodan jonka hän tulee pitkässä juoksussa häviämään, vaikka alkuun Ukrainan sotilaallisesti haltuunsa saisikin.
Semmoista juttua huomannut uutisissa joka tekee tämänhetkisestä turvallisuuspoliittisesta enempi erilaisen kuin mitä se oli 2018?
Vierailija kirjoitti:
Semmoista juttua huomannut uutisissa joka tekee tämänhetkisestä turvallisuuspoliittisesta enempi erilaisen kuin mitä se oli 2018?
Sauli ei ole koskaan rohjennut olla puolesta tai vastaan joka on outoa.
Niin, mitä sitten? Eihän suurin osa suomalaisista ole halunnut Natoon! Minä mukaanlukien.
Ollaan haluttu elää rauhassa ja luultu, että niin haluaa naapuritkin, mutta ei. Ei ole järkevää näin pienen maan pitää kynsin ja hampain kiinni puoluettomuudestaan, kun vaarana on kohta olla venäjän läntinen provinssi. R y SS ä pettää AINA, ei voida enää tulevaisuudessakaan luottaa venäjän rauhanomaisuuteen, siis luottaa koskaan!
Nyt sinne Natoon ja hyvästi periaatteet!
Vierailija kirjoitti:
Semmoista juttua huomannut uutisissa joka tekee tämänhetkisestä turvallisuuspoliittisesta enempi erilaisen kuin mitä se oli 2018?
Normaali ihminen varautuu tulevaan. Tavalliset suomalaiset ovat suurin joukoin tajunneet, että Venäjä on Suomelle todellinen sotilaallinen turvallisuusriski, joka vuosi Nato-kantoja on kyselty, ja aina vähintään 25% kansasta on sitä kannattanut. Tietenkin naiset ja sivarit ovat ehkä dissanneet Natoa, kun Suomen puolustaminen ei ole heidän velvollisuutensa. En oikein tajua, miksi tätä asiaa edes on kysytty muilta kuin niiltä, joiden on se sodankäynti hoidettava.
Noissa presidentinvaaleissa Natosta puhui ainoastaan RKP:n Torvalds, ja puhui asiaa. Ja kannatti Suomen liittymistä.
KESÄKUUSSA 2018 Financial Times -lehti (FT 4.6.2018) kysyi uudelleen presidentiksi valitulta Niinistöltä, pitäisikö Suomen harkita Natoon liittymistä vahvistaakseen turvallisuuttaan. Niinistön mielestä Nato-jäsenyys on kortti, jota ei pidä pelata.
– Se on turvallisuusase itsessään. Suomalaiset eivät kannata sitä ja minä olen suomalainen, Niinistö sanoi.
---
Huokaus...