Onko täällä ketään muuta, jonka mielestä nuo me&i -vaatteet on kamalia?
Mekot ja tunikat näyttää yöpuvuilta, ja poikien paidat on aika hurjan hintaisia. Mutta suurimmaksi osaksi kuosit on mielestäni rumia. Paljon enemmän minun makuuni löytyy esim. monelta tanskalaiselta valmistajalta.
Olenko nyt ihan out, kun meidän lapsilla ei ole yhtään me&i -vaatetta. Eikä kyllä tulekaan, jos tuollaisia ovat.
Kommentit (32)
Sinänsä ne vaatteet on ihan ok, joskin todella ylihinnoiteltuja laatuunsa nähden, kuten kotimyyntituotteet yleensäkin.
Mutta, mutta...
Se mielikuva joka tulee äideistä jotka pukee lapsilleen noita! Mielettömän heikko itsetunto on ja sitä pitää pönkittää pukemalla lapsilleen jotain minkä muut varmasti tunnistaa ja tietää olevan IN. Vrt. teini-iässä piti olla Lewis-farkut, niillä kerättiin hyväksyntää ja arvostusta. Sama juttu noilla ME&I-vaatteilla, niilläkin kerätään hyväksyntää ja arvostusta. Samasta syystä multa jää mm. Ticket to heavenit kauppaan.
Yhdyn myös 30:n kommenttiin täysin!
Sinänsä ne vaatteet on ihan ok, joskin todella ylihinnoiteltuja laatuunsa nähden, kuten kotimyyntituotteet yleensäkin.
Mutta, mutta...
Se mielikuva joka tulee äideistä jotka pukee lapsilleen noita! Mielettömän heikko itsetunto on ja sitä pitää pönkittää pukemalla lapsilleen jotain minkä muut varmasti tunnistaa ja tietää olevan IN. Vrt. teini-iässä piti olla Lewis-farkut, niillä kerättiin hyväksyntää ja arvostusta. Sama juttu noilla ME&I-vaatteilla, niilläkin kerätään hyväksyntää ja arvostusta. Samasta syystä multa jää mm. Ticket to heavenit kauppaan.
Kieltämättä joistain äideistä tulee se mielikuva, että Me&I:t valitaan vain sen vuoksi, että kaikki tunnistavat ne. Ainakin kun näkee niitä kaikista räikeimpiä kauhistuksia suomalaisen pellavapäisen lapsosen päällä... Ei sovi yhtään!
Mutta mutta, mä ajattelen Me&I -vaatteista myös toisella tapaa: mun mielestä on ihanaa, että on olemassa "lapsellisia" vaatteita. Monet ruotsalaisketjut on täynnä kaiken maailman hirveitä mustia tai muuten tummanpuhuvia Spiderman ym. -printeillä varustettuja vaatteita jo ihan pienille taaperoille. Mikä Me&I -vaatteissa on hyvä asia, on se että ne on LASTEN vaatteita aidosti, iloisia kuvioita, iloisia värejä. Osa niistä on mun silmään övereitä, liian räikeitä, liian outoja, mutta joukossa on helmiä niin äidin kuin pojan silmään, siis meidän perheessä. :)
En tosiaankaan kaikista, mutta tykkään että lapsilla on värikkäitä ja mukavia vaatteita päällä. Mun hirvitys olis jotkut muotifarkut ja pinkee paita tytöllä missä lukee jotain englanniksi...Tai olis kovasti glitteriä ja keinokuitua.
Hinnat ovat aika suolaisia mutta olen ostanut aina joitain sellaisia "lemppareita" jotka ovat olleet minun tai lasten makuun kovasti. Tässä mallistossa ei ollut mitään lempparia ylitse muiden...Luultavasti ostan perhosmekot tytöille. Mekoille on aina käyttöä kun ei meillä muita tunnuta pitävän ollenkaan.
pienelle pojalleni ja tykästyin sillä paidat ihanan venyvää matskua mutta housut taas aivan liian kaposia. Sitäpaitsi kun ei ole kauppoja lähellä niin tämähän on helppoa ostamista eikä ole tekemistä minkään merkin kanssa ainakaan minulla, (en pitänyt edes sitä minään merkkinä,hehhee)
Sinänsä ne vaatteet on ihan ok, joskin todella ylihinnoiteltuja laatuunsa nähden, kuten kotimyyntituotteet yleensäkin. Mutta, mutta... Se mielikuva joka tulee äideistä jotka pukee lapsilleen noita! Mielettömän heikko itsetunto on ja sitä pitää pönkittää pukemalla lapsilleen jotain minkä muut varmasti tunnistaa ja tietää olevan IN. Vrt. teini-iässä piti olla Lewis-farkut, niillä kerättiin hyväksyntää ja arvostusta. Sama juttu noilla ME&I-vaatteilla, niilläkin kerätään hyväksyntää ja arvostusta. Samasta syystä multa jää mm. Ticket to heavenit kauppaan.
En tunnusta omaavani "mielettömän heikkoa itsetuntoa". Lapseni pukeutuu me&i:hin koska hän itse tykkää niistä. Mutta kiva, että kykenet lapseni vaatemaun perusteella päättelemään itsetuntoni laadun. Ongelma lienee kuitenkin korviesi välissä.
Että tämmöisestäkin aiheesta jaksetaan vääntää kättä... Ihan sama.
Ovat mun mielestäni samanlaista "yöpukutyyliä" (sekä mallit että kuosit) kuin Lindexin ja muiden ruotsalaisten rättikauppojen ns. uusretrovaatteet.
Mutta eipä kaikkien tarvitse tykätäkään niistä. Mä ostan lapsille mieluummin Gantin, Hilfigerin ja Timberlandin vaatteita. Kukin tyylillään
Yhtään ei ole meillä eikä varmaan tulekaan ellei sitten ilmaiseksi saada. Rumia ja kalliita.
ohi. Samaa kamaa vuodesta toiseen, ei jaksa. Laatukin on huonontunut ihan hirveästi ja niitä on jo jokaisella lapsella. Siirrymme varmaan kokonaan Po.Pin tuotteisiin.
mutta yleisesti ottaen vierastan sitä värimaailmaa ja liian voimakkaita kuvioita.
Omat lapseni ovat tyypillisiä suomalaisia sinisilmiä ja vaaleatukkaisia Elovena- tyypejä, joille en vain osaa käyttää tuollaisia vaatteita, ne ei vain passaa väreihin.
H&M:ltäkin saa minusta mukavempia vaatteita kuin tuolta merkiltä :)
EI ole, ei tule. En tykkää kuoseista, kuvioista enkä väreistä... Omaa makua edustavat enemmän esim. Mayoral, Next, Gymboree ja Elle (_ei_ ne missä lukee isolla ELLE)
on sanahirviö, joka ei tarkoita ollenkaan sitä, mitä kirjoittaja sillä haki. Retrokuosi on nimenomaan sellainen kuosi, joka on vanhan kuosin henkinen, tai jopa vanhan kuosin uustuotantoa.
Vanha vaate ei ole retrovaate, vaan vanha vaate, vintage, jos täytyy käyttää jotain kansainvälistä sanaa.
Mua jostain syystä kiusaa sanan retro väärinkäyttö. En tiedä miksi, koska en ole ollenkaan kielinatsi muuten, kuten useimmat kieltä hieman syvällisemmin tuntevat (ts. lingvistit) eivät yleensä ole.
ja hinnat ovat suolaisia. Monet kaverit ovat kyseisiin vaatteisiin hurahtaneet, ja vaikka kuinka positiivisesti yritän ajatella, eivät ne heidän lastensa päällä näytä kuin niiltä yöpuvuilta.
esim. http://fi.wikipedia.org/wiki/Retro
Olen myös vaatetuksen puolella törmännyt käsitteeseen (englanniksi tosin) että retroa on kaikki n. 20-50 v vanha, vintagea sitten 50 v tai vanhempi.
on sanahirviö, joka ei tarkoita ollenkaan sitä, mitä kirjoittaja sillä haki. Retrokuosi on nimenomaan sellainen kuosi, joka on vanhan kuosin henkinen, tai jopa vanhan kuosin uustuotantoa.
Vanha vaate ei ole retrovaate, vaan vanha vaate, vintage, jos täytyy käyttää jotain kansainvälistä sanaa.
Mua jostain syystä kiusaa sanan retro väärinkäyttö. En tiedä miksi, koska en ole ollenkaan kielinatsi muuten, kuten useimmat kieltä hieman syvällisemmin tuntevat (ts. lingvistit) eivät yleensä ole.
Ei mun mielestä missään vaatemerkissä KAIKKI vaatteet ole joko ihania tai hirveitä.
Mun silmään suuri osa Me&I -vaatteista ei ole kivoja: niissä on joko liian räikeät värit tai liian outo kuvio tms. Jotkut niistä vaatteista on mun mielestä tosi kivoja. Siis jos väri ja kuvio sattuu natsaamaan omaan makuun. Viime syksyn mallistosta paloautokuvioinen paita on ollut meidän pojan suosikki. Taisi olla sinisellä pohjalla ruskeita paloautoja. Me&I plyysihousut on sopineet mun lapselle hyvin.
Yhden paidan jouduin pojalle ostamaan, kun en kehdannut olla ostamatta mitään.
Sitäkään ei ole vielä kertaakaan käytetty.
Hinta on aika kova tuon näköisiin vaatteisiin.