Etäisä uhkasi viedä lapsen tarhasta
Mitä tehdä tällaisessa tilanteessa?
Olemme lapsen isän kanssa eronneet, molemmat lapsen huoltajia. Lapsen isä on miestyyppiä "häirikkö".
Nyt alkava viikonloppu kuuluu oikeuden päätöksen mukaan minun hoidettaviini ja tämän mukaan olen tehnyt suunnitelmat viikonlopuksi. Isä haluaisi kuitenkin olla lapsen kanssa itse tänä viikonloppuna, on puhunut sitä lapsellekin ja on painostanut minua asiasta. En ole kuitenkaan suostunut, syistä joita en tässä erittele sen tarkemmin.
Nyt isä uhkasi viedä lapsen tänään tarhasta luokseen.
Onko kellään kokemusta tällaisista tilanteista.
Kommentit (16)
otat tapaamissopimuspaperin mukaan.
pitää tiedottaa tällaisessa asiassa. Ei ole varmaan mitään uutta heille, eiköhän melkein jokaisessa pk:ssa ole ollut ainakin yksi tällainen tapaus.
Molemmat huoltajat saavat hakea lapsen eikä tarha voi kieltäytyä luovuttamasta lasta.
Voivat kieltäytyä luovuttamasta lasta vain jos heillä on erillinen oikeuden päätös siitä että lapsen luovuttaminen on kielletty.
t. ap
Ei ole, mutta soita tarhaan ja sano etteivät saa lapsia hänelle nyt luovuttaa!!!!
saikkua ja odotat oikeuden päätöstä! Kauhee tilanne!
tarkoitin että olet saikulla kotona ja et vie lasta tarhaan
No sullahan on se oikeudenpäätös siitä, että on sun viikonloppu!
Se on vastaava paperi kuin kielto!
Hakeeko isä lasta päiväkodista myös? Silloin voi heille olla vaikea perustella, miksi lasta ei saa antaa isälle, siis jos isä on myös vakituinen hakija. Mutta päiväkoti ei tietysti anna lasta, jos sinä olet se pääasiallinen hakija, eikä isä ole lasta sieltä yleensä hakenut, eikä hänen nimeaan ole papereissa.
Tietysti olet varmaan ottanut yhteyttä lastenvalvojaan, jonka kanssa olette hoitaneet nämä tapaamiset sun muut. Hän varmaan osaa antaa parhaiten neuvoja, kuinka tällaisessta tapauksessa toimitaan.
..tarhaan informoitiin että kumpikaan vanhemmista ei voinut lasta hakea tarhasta toisen alkavana vkoloppuna.Ellei toinen vanhempi(se jonka vkoloppu alkamassa) erikseen sitten siitä tarhassa sanonut, että tällä kertaa poikkeus.
Jos teillä on oikeuden päätös tapaamisajoista, ja mies ei niitä noudata, niin ilmoitusta vaan eteenpäin. Ei ehkä auta tähän hätään, mutta siltä varalta, että vastaava tilanne uusiutuu. Viestistäsi sai käsityksen, että sellainenkin olisi mahdollista.
Sinun on helpompi alkaa neuvotella uutta sopimusta tai mahdollista yksinhuoltajuutta, jos olet ilmoittanut kaikista sopimusrikoista. Edellyttäen tietysti, että noudatat itse sopimusta. Jos rikkominen on molemminpuolista, niin sitten ei kannata.
Sillä jokkut juhlat ja sää et vaan halua lasta sinne?
Kyllä voi joskus joustaa.
Minusta annat vaan itsestäsi huonon kuvan tollasella käytöksellä. Joku syy ilmeisesti isällä on, kuin että olisi vaan häirikkö.
tuoda sitten äidille takaisin.Jos nyt oli kyse juhlista, häiriköt tekevät mitä vain tehdäkseen kiusaa.
miksi ap ei anna lasta isälleen just tänäviikonloppuna. Ja mikis isän PITÄISI lapsen saada nyt?
Kaiketi on kyse vaan tästä viikonlopusta, eikä tilanne ole pysyvä.
Olemme pystyneet yleensä aika vapaasti sopimaan lapsen menemisistä puolin ja toisin ja olen tukenut aina sitä että lapsi näkisi paljon isäänsä.
Tästä viikonlopusta emme ole päässeet yhteisymmärrykseen, joten sitten katsomme sopimuspaperiin. Siinä lukee että jos ei päästä yhteisymmärrykseen, niin parittomat viikonloput ovat äidillä. Piste.
Jos isä nyt hakee lapsen, hän rikkoo tapaamissopimusta. Taas piste.
t. ap
kunnioittaako hän tulevaisuudessakaan, jos sopimuksilla ei ole hänelle mitään merkitystä.
... ja kerro tilanne. En tiedä, onko heillä oikeutta olla antamatta lasta isälleen, mutta ainakin voivat kertoa mitä saavat/eivät saa tehdä.
Ota yhteyttä lastensuojeluun/sosiaalitoimeen, kerro tilanne ja kysy oikeuksiasi.