Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mitä hiivalääkettä lääkäri määrännyt raskauden aikana?
25.01.2010 |
Olen menossa lääkäriin tämän vaivan takia. Turhaahan mun on käyttää niitä puikkokuureja, jossei kerran niillä katoa. Onko lääkärillä jotain "parempaa"? Suun kautta otettaviahan ei mielellään määrätä, mutta onko joku silti saanut ja onkohan niissä suuri riski?
Kommentit (4)
Okohan jotain muita puikkokuureja ja onko ne tehokkaita? Jotain reseptillä saataavaa? Jotenkin kauhistuttaa silti tuo suun kautta otettava kerta-annos, mutta ehkä se on silti edessä..
ap
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Flagyl-comp emätinpuikkoja, taisi kyllä olla sekainfektio eikä pelkkä hiiva.
Kun mulla ei vuoto ainakaan haise, kutisee kylläkin. Ja eilen oli kokkareista, tänään taas tasaisempaa.
Vai pitääkö sitä sitten labraankin lähteä?
ap
Alue: Aihe vapaa
flukonatsoli-kapselin, kun mikään muu ei auttanut ja tulehdus oli todella ärhäkkä. Olin tuolloin raskaana viikolla 6. Lääkäri sanoi, että ei ole näyttöjä siitä, että kerta-annos (150 mg) aiheuttaisi sikiövaurioita, vaan pitkäaikaisen käytön suuremmilla annoksilla on todettu niin tekevän. Nykytiedon mukaan tuota 150 mg:n kerta-annosta pidetään turvallisena raskaana ollessa ja imettäessä (kerta-annosten välissä täytyy olla min. 3 kk). Monet lääkärit eivät ilmeisesti määrää tuota lääkettä vanhasta tottumuksesta, mutta tieto siitä, että ei saisi ottaa, on tosiaan vanhentunutta tietoa.
Terve tyttö meille syntyi