Mitä mieltä olette onko vammaisillakin lapsilla oikeus saada elämä vai ymmärrättekö että joku haluaa ehkäistä vammaiset lapset??
Erällä tutulla perheellä on uskonnollisista syistä iso katras liikuntavammaisia lapsia. Pakettibussista nostetaan ensin iso rivi pyörätuoleja ja sitten lapset niihin ja kiikutetaan yksi kerrallaan minne sitten ovatkaan menossa. Perheen äiti on taas raskaana.
Mietin että mitä jos osa näistä lapsista olisi ehkäisty eivätkä olisi saaneet elämää?
Te jotka väheksytte asiaa; miettikääpä jos sinutkin olisi ehkäisty!
Kommentit (2)
Jos on joku perinnöllinen sairaus, niin en kyllä ymmärrä miksi isolle määrälle lapsia pitäisi se siirtää? Siinä sitten vierestä katsella, kun lapsi on pyörätuolissa, eikä kenties koskaan saa kokea rakkautta tai omaa itsenäistä elämää? Ja minä aiheuttanut tämän, kenties usealle ihmiselle! Itsekkäistä syistäni.
Tulevaisuudessa kaikki vaan kiristyy, tuet pienenevät ja ollaan hoidon ja avun varassa, jos sitä enää pian edes saa mistään. Kärsimystä. Et ole täällä lapsen koko elämää asoita järkkäämässä ja tietä siloittamassa.
Jos minut olisi ehkäisty, niin en sitä itse tietäisi tai voisi surra . Ihan outoa vedota johonkin noin absurdiin.
Jos olisin raskausaikana saanut tiedon sikiön vammaisuudesta, olisi abort ti ollut ainoa vaihtoehto.
Se on laillinen ja oma valinta. Kukin toimikoon haluamallaan tavalla.
Ymmärrän täysin jos joku ei halua vammaista lasta. En itsekään synnyttäisi vaikeasti kehitysvammaista lasta tähän maailmaan.
En abortoisi, jos lapsella olisi vaikka kampurajalka, mutta keskeyttäisin raskauden, jos lapsi olisi sillä tavalla kehitysvammainen, ettei koskaan voisi elää normaalia elämää ja huolehtia itsestään, vaan meidän olisi joko omaishoidettava elämämme loppuun asti tai laitettava laitokseen makaamaan. Myös heti syntymän jälkeen varmasti kuolemaan johtavat sairaudet olisivat syy abortoida.
En itsekään haluaisi elää vaikeasti kehitysvammaisena, minulle olisi ok jos vanhempani olisivat tehneet abortin.