Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joululahjaksi rahaa?

Vierailija
12.12.2009 |

Pienet ovat varmaan minunkin murheeni, mutta lapseni mummi keksi, että antaa kaikille lapsenlapsilleen (4 kpl) rahaa, kun 18, 16 ja 15 vuotiaat sitä pyytävät. Hyvä niille, mutta nuorin lapsenlapsi (meidän lapsi) täytti just 5 ja saa siis lahjaksi saman summan. Kysyin, voisko ostaa jotain lahjatoiveista, kun hassulta tuntuu, että "joulupukki" laittaa rahaa... ja itse saa ostaa mitä haluaa, sitten joulun jälkeen! Onko se sitten joululahja jos sen saa tammikuussa? Mummi oli ehdoton: kyllä mä nyt annan sitä rahaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tuo nyt sitten niin harmittaa, niin ostaisitko lapsellesi itse jotain jos ennen joulua tuolla mummin antamalla summalla. Mun mielestä ihmisiltä, jotka eivät oikein osaa ostaa lahjoja, niin raha tosi hyvä muistaminen.

Vierailija
2/4 |
12.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan innoissaan, kun saavat lahjaksi rahaa! Varmasti olisivat rahalahjasta mielissään, ja miettisivät joulunpyhinä ankarasti, mitä tuolla rahalla haluaisivat ostaa. Lapsille on tosi tärkeää päästä itse valitsemaan esim. leluja omalla rahalla.



En siis sinuna olisi huolissani, jos 5-vuotiaasi saa kuitenkin muilta ihan "oikeitakin" lahjoja. Varmasti lapsi keksii rahalle käyttöä, ja jos summa on iso, niin voithan antaa siitä lapselle vaikka 20 euroa itse käytettäväksi ja säästää loput esim. kevään vaatehankintoihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulisi aika mukava jouluaatto lapselle, kun lahjaksi tulisikin rahaa (ajatellaan, että muutama muukin olisi keksinyt yhtä hyvän idean) ja siitä ei olisi etukäteen itse tietoinen. Leiki siinä sitten seteleillä. =)



Jos lapsenlapsia tai lahjottavia on vähän, niin onko se nyt vaikeaa nähdä vaivaa, kun tässäkin tapauksessa oli luultavasti toivelista kirjoitettuna! =( Joulumieltä.

Vierailija
4/4 |
12.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta lapsella oli tänään synttärit ja lahjaksi tuli yli 250€ rahaa ja jouluna taas rahaa? Samanen mummi sanoi, että synttäriksi voi ostaa jotain pientä, koska kohta on joulu ja sitten saa taas lahjoja. =( Ei se lapsen vika ole, että on syntynyt näin lähellä joulua. Muita lapsenlapsia muistaa synttäreilläkin eritavalla, kun ovat syntyneet maalis-, huhti- ja heinäkuussa...



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi seitsemän